Agrárközélet

Műtrágyahiánytól tartanak Ukrajnában

Agrofórum Online

Az ukrán gazdálkodók műtrágyahiánnyal szembesülhetnek a 2023-as tavaszi vetésnél, és ennek hiánya jelentősen csökkentheti a betakarítási mennyiséget - mondta egy ukrán vezető mezőgazdasági tisztviselő.

Ukrajna jelentős gabonatermesztő és -exportőr, de az orosz invázió és területe jelentős részének elfoglalása miatt a termése idén visszaeshet. A legtöbb ukrán műtrágyagyárat leállították a konfliktus miatt, és Tarasz Viszockij mezőgazdasági miniszter első helyettese nyilatkozatában kijelentette, hogy két fennmaradó üzemben a termelés 1,1 millió tonnára esett vissza 2022-ben a 2021-es 5,2 millió tonnáról.

A szükségletek egy részét importból fedezték, amely tavaly 4,3 millió tonnára emelkedett az egy évvel korábbi 1,4 millió tonnáról – tette hozzá Viszockij. A műtrágyavásárlások csökkenése összesen mintegy 1,2 millió tonna.

Ha egy gazdálkodó 30%-kal kevesebb vagy még kevesebb műtrágyát alkalmaz, akkor a terméscsökkenés kétszeres lehet

– mondta Viszockij.

A kijevi mezőgazdasági minisztérium nem adott ki 2023-as gabonatermés előrejelzését, míg a gazdasági minisztérium 49,5 millió tonnára becsülte a termést, szemben a 2022-es 51 millió tonnával. A termelők azonban még kisebbnek látják a kibocsátást, 35 millió tonnától 40 millió tonnáig 2023-ban, ebből 12-15 millió tonna búza és 15-17 millió tonna kukorica a várakozásuk.

Aknákra figyelmeztetnek a vihar miatt

Ukrajna legnagyobb tengeri kikötői csomópontja, az Odessza környéki hajózási és part menti szervezetek figyelmeztetést kaptak katonai tisztviselőktől a tengeri aknák a part menti veszélye miatt.

Ukrajna és Oroszország egymást vádolták aknák használatával az ukrán partok közelében, ami megakadályozza a teljes körű biztonságos hajózást a térségben. A szovjet gyártmányú aknák lehorgonyoztak, de egy viharban néhányuk kilazulhat, és az áramlat elsodorhatja őket.

„Nagy a valószínűsége annak, hogy a tengeri aknák letörik horgonyaikat és a partra is kerülhetnek, valamint a vízen és part mentén sodródhatnak” – írta Szerhij Bratchuk, az odesszai katonai kormány szóvivője a Telegram üzenetküldő alkalmazásban.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új szintre lép az agrárszakmai tudásátadás

2025. április 26. 16:10

A Herman Ottó Intézet Nonprofit Kft. az Agrárminisztérium támogatásával új, digitális alapú tananyagokat jelentetett meg az agrárszakoktatás korszerűsítésére.

Emlékmorzsák Farády Lászlóról: búcsú egy kivételes embertől

2025. március 24. 17:10

A megemlékezést március 23-án, vasárnap délelőtt tartották a Turisztikai Központban, ahol több tucatnyi résztvevő idézte fel közös emlékeit.

Géntechnológia: EU-megállapodás a küszöbön

2025. március 9. 08:10

Az Európai Unió egyre közelebb kerül ahhoz, hogy közös álláspontot alakítson ki az új növénynemesítési technológiák (NZT) szabályozásáról.

Különleges magyar megoldásokat díjaztak, amelyek versenyképesebbé tehetik a mezőgazdaságot

2025. február 18. 14:40

Kihirdették a K&H a fenntartható agráriumért ösztöndíjpályázat nyerteseit. A pályázók az agráriumhoz köthető problémákra keresik a választ.

Oroszország, Ukrajna, Törökország és az ENSZ pénteken tárgyal a gabonatermékekről

2023. május 5. 07:36

Törökország, Oroszország, Ukrajna és az ENSZ technikai személyzete pénteken találkozik, hogy megvitassák az ukrán gabona fekete-tengeri exportját lehetővé tevő megállapodást.

Az erős rubel miatt stabil az orosz búza exportára

2021. május 19. 04:46

Az orosz ótermésű búza exportára többnyire stabil volt a múlt héten, amit az erős rubel és alacsonyabb chicagói és párizsi búzaárak is támogattak.

Mire készülnek az oroszok a tengeri gabonaexportban?

2024. október 4. 09:40

Dél-Oroszországban, az Azovi-Fekete-tenger medencéjében több jelentős gabonaexport-terminál található, például Novorosszijszkban.

A sátán növénye lenne a kaukázusi medvetalp?

2024. március 13. 07:10

A kaukázusi medvetalp hazánkban is ismert és „rettegett” gyomnövény, hiszen erősen mérgező és súlyos, akár több hónapon keresztül gyógyuló sebeket ejt a bőrön.