Agrárgazdaság
Agrárgazdaság

Ukrajna gabonatermése 34 millió tonnára csökkenhet

Ukrajna gabonatermése 34 millió tonnára csökkenhet

Agrofórum Online

Az ukrán gabonatermés 37%-kal 34 millió tonnára csökkenhet 2023-ban a kisebb vetésterület és az alacsonyabb termés miatt - közölte az ukrán nemzeti agrártudományi akadémia.

A tudósok azt is közölték, hogy az olajos magvak termőterülete 13%-os növekedést mutathat Ukrajnában, az olajos magvak betakarítása így szerintük elérheti a 19,3 millió tonnát. A jelentés szerint az előzetes becslések alapján az egy éve Oroszország által megszállt Ukrajnában a 2021-es szinthez képest 45%-os vetésterület-csökkenéssel kell számolni.

A terméscsökkenés okai között szerepel az összes vetésterület csökkenése, a termésszerkezet változása és a termésátlag csökkenése.

Ennek eredményeként az előre jelzett bruttó gabonatermés 2023-ban 34 millió tonnát tehet ki, ami 37%-kal kevesebb, mint 2022-ben, és 60%-kal kevesebb, mint 2021-ben”

– közölték a tudósok.

Az akadémia szerint az idei búzatermés 15-18 millió tonna lehet. A kijevi kormány nem adta ki a 2023-as gabonatermés előrejelzését, Tarasz Viszockij mezőgazdasági miniszter első helyettese pedig a múlt héten azt mondta a Reutersnek, hogy a búzatermelés idén elérheti a 16-18 millió tonnát. Ukrajnában 20,2 millió tonna búzát takarítottak be 2022-ben. A tavalyi éves gabonatermés körülbelül 54 millió tonnára esett vissza a 2021-es rekord 86 millióról.

Közeleg a határidő

Oroszország közölte, hogy az ukrajnai fekete-tengeri kikötőkből a gabona biztonságos exportját biztosító mérföldkőnek számító megállapodást csak „félig hajtják végre”, ami kétségeket ébreszt afelől, hogy lehetővé teszi-e a megállapodás esedékes meghosszabbítását, amely március 18-án jár le.

Az Egyesült Nemzetek Szervezete és Törökország által tavaly júliusban közvetített Fekete-tengeri Gabona Kezdeményezés célja a globális élelmiszerválság megelőzése volt azáltal, hogy lehetővé tette az orosz invázió által blokkolt ukrán gabona biztonságos exportálását három ukrán kikötőből.

Még mindig sok a kérdés a végső változattal kapcsolatban, az a kérdés, hogy hová kerül a gabona nagy része”

– mondta Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője.

Oroszország korábban is nehezményezte, hogy a megállapodás keretében exportált ukrán gabona gazdag országokba kerül.

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter azt mondta, hogy a megállapodás „két része” – az ukrán gabona biztonságos exportjának biztosítása és az orosz export előtt álló akadályok felszámolása „elválaszthatatlanul összefügg”.

Az első rész megvalósítása folyamatban van, és minden ezzel kapcsolatos kötelezettségünknek eleget teszünk török kollégáinkkal együtt. Ám a második rész egyáltalán nem valósul meg”

– mondta Lavrov.

Az ENSZ vezető kereskedelmi tisztviselője, Rebeca Grynspan Genfben tárgyal majd a megállapodásról magas rangú orosz tisztviselőkkel.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megugrott az élelmiszerek kiskereskedelme

2024. május 17. 10:10

Az élelmiszer- és élelmiszer-jellegű vegyes kiskereskedelemben 5,7%-os volt a forgalomnövekedés.

Felülmúlta az előrejelzéseket a Bayer első negyedéves nyeresége

2024. május 17. 09:10

Nagyobb lett a vártnál a Bayer AG nyeresége, viszont a mezőgazdasági ágazat árbevétele, az értékesítés és a glifozát ára is csökkent.

Esnek az élelmiszeripari termelői árak

2024. május 16. 08:10

A tavalyi csúcshoz képest folytatódik az élelmiszerek termelői és értékesítési árának csökkenése.

Tovább drágult a cukor, a gáz ára viszont csökkent

2024. május 15. 15:10

2024. áprilisban a fogyasztói árak átlagosan 3,7 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat.

A kazahsztáni helyzet miatt aggódnak az orosz gabonakereskedők

2022. január 7. 09:37

Az orosz búzaárak idén egyelőre stabilak az ünnepek miatt kevésbé élénk kereskedelem közepette is – közölte az orosz IKAR tanácsadó cég, hozzátéve, hogy a kelet-európai ország piaca a szomszédos, jelentős lisztexportőr, Kazahsztán fejleményeit figyeli.

Versenyfutás az idővel – rövid távon az amerikaik a nyerők

2019. október 30. 15:38

Az árakra elsősorban az volt hatással, hogy a kínai-amerikai feszültség tovább enyhülhet és bár áttörő új hír nem volt, felmerült további 10 millió tonnás nagyságrendű kínai szójabab vétel lehetősége az USA-ból.

Kissé emelkedett az orosz búza ára

2022. május 12. 09:18

A fekete-tengeri kikötőkből májusban szállított, 12,5%-os fehérjetartalmú búza ára 5 dollárral, 385-395 dollárra emelkedett a múlt hét végén.

Az olcsó orosz napraforgóolaj nyomja le a pálmaolaj piacát

2023. október 23. 07:10

Az Oroszországból és Ukrajnából származó olcsó napraforgóolaj áradata lefelé nyomást gyakorol a pálmaolajárakra, mivel a két vezető termelő kihasználja a valuta leértékelődését, hogy nagyobb részesedést szerezzen az étkezési olajok piacán.