Azt már megnéztük, milyen munkabiztonsági szabályokat kell betartani az állattenyésztésben és a növénytermesztésben, de mi a helyzet a gyümölcstermesztési munkálatokkal? Nem mindegy, hogyan és mikor mászunk fára, vagy éppen hogyan és hol tároljuk a metszőollókat.
Amíg kisebb magasságban kell munkát végezni – 1-2 méteren – addig nincsen túlzott probléma, még létrát sem kell használni. Fontos azonban tisztában lenni azzal, hogy ha esetleg egy munkabiztonsági ellenőrzést kapnánk munkavégzés közben és az ellenőrzést végző azt látná, hogy a munkavállaló nyitott metszőollóval mászik fára, akkor az érintett dolgozó várhatná a büntetést – a fent említett dolog ugyanis szigorúan tilos. Ezen felül motoros láncfűrészt sem szabad fára felmászva használni, sőt, pneumatikus metszőolló használata is tilos az említett körülmények között.
Legyen szó metszésről, sebkezelésről vagy éppen gyümölcs betakarításról, fontos szabály a 16/2001. (III. 3.) FVM rendelet a Mezőgazdasági Biztonsági Szabályzat szerint is, hogy amennyiben 2 méteres magasság felett végezzük a munkát, azt kizárólag megfelelően stabil, biztonságos segédeszközről tegyük. Ez lehet egy létra, vagy akár egy szedőállvány is. A segédeszközöket minden használat előtt meg kell vizsgálni munkabiztonsági szempontból – ez a munkáltató feladata, kötelessége. Amennyiben bármilyen hibát észlel az eszközön, annak használatát nem engedélyezheti.
Gépi metszéskor a metszést kizárólag szakképesítéssel rendelkező munkavállaló végezheti, a gép közelében pedig 10 méteres körzetben senki sem tartózkodhat a kezelőn kívül. A fűrésztárcsa esetleges meghibásodása, kopása esetén cserélni szükséges azt. Kizárólag olyan cseretárcsát szabad beszerelni, amely gyári, valamint műbizonylattal rendelkezik. A gépkezelő veszélyes gépet üzemeltet, ezért a kezelőhely körül acél védőhálót kell felszerelni.
Egyre gyakrabban látni, hogy a gyümölcsök betakarítását a gyümölcsfákról rázógépekkel végzik. Fontos felhívni rá a figyelmet, hogy az éppen rázás alatt lévő fa körül 5 méteren belül senki sem tartózkodhat, csak a rázógép kezelője, valamint a ponyvakezelő munkások, a rázást pedig kizárólag a rázógép kezelőjének jelzése után szabad elkezdeni. A leszüretelt gyümölcsök szállítására szolgáló edényeknek, ládáknak olyan fogantyúval kell rendelkezniük, melyek nem élesek, nem okoznak kézsérülést a munkavállalóknak.