Olaszország rendelkezésre álló vízkészlete történelmi mélypontra süllyedt 2022-ben, mivel az emelkedő hőmérséklet és az alacsonyabb csapadékmennyiség a felére csökkentette a friss vízkészletet az elmúlt 30 év átlagához képest.
A tavalyi aszály az olasz olívaolaj-termelést is erősen érintette, amely 1990 óta a legalacsonyabb szintre esett – közölte az ISTAT, az országos statisztikai intézet. Az ISTAT éves jelentése szerint a teljes vízkészlet „csaknem 50%-kal elmaradt” az 1991 és 2020 közötti 133 milliárd köbméteres éves átlagtól.
A szárazság egyre gyakoribbá vált Olaszországban, miközben az ember által előidézett éghajlatváltozás és a növekvő vízigény világszerte csökkentette a víztározókban tárolt víz mennyiségét.
Súlyos aszályok 2022-ben az ország mintegy 20%-át érintették – közölte az ISTAT, amely az elmúlt 70 év során folyamatosan emelkedő tendencia meghosszabbodására számít.
Francesco Lollobrigida mezőgazdasági miniszter májusban azt mondta a Reutersnek, hogy Olaszországnak alkalmazkodnia kell a valósághoz, mivel „az aszály nem egyszeri vészhelyzet volt”.
Lollobrigida elmondta, Olaszországnak több víztározó medencét kell építenie az esővíz felfogására és tárolására, sürgősen fel kell újítania a szivárgó vízhálózatokat, meg kell javítania a gátakat, és fontolóra kell vennie a hagyományos, de vízigényes növények eltávolítását az egyre szárazabb területekről.
Az elöregedő infrastruktúra és a szivárgó csövek súlyosbítják az amúgy is katasztrofális helyzetet, mivel sok értékes víz eltűnik a hálózatban, még mielőtt a csapokat elérné.