18℃ 9℃
április 6. Vilmos, Bíborka, Taksony, Celesztin
Agrárközélet

Olaszország vízkészlete 2022-ben mélypontra zuhant

Agrofórum Online

Olaszország rendelkezésre álló vízkészlete történelmi mélypontra süllyedt 2022-ben, mivel az emelkedő hőmérséklet és az alacsonyabb csapadékmennyiség a felére csökkentette a friss vízkészletet az elmúlt 30 év átlagához képest.

A tavalyi aszály az olasz olívaolaj-termelést is erősen érintette, amely 1990 óta a legalacsonyabb szintre esett – közölte az ISTAT, az országos statisztikai intézet. Az ISTAT éves jelentése szerint a teljes vízkészlet „csaknem 50%-kal elmaradt” az 1991 és 2020 közötti 133 milliárd köbméteres éves átlagtól.

A szárazság egyre gyakoribbá vált Olaszországban, miközben az ember által előidézett éghajlatváltozás és a növekvő vízigény világszerte csökkentette a víztározókban tárolt víz mennyiségét.

Súlyos aszályok 2022-ben az ország mintegy 20%-át érintették – közölte az ISTAT, amely az elmúlt 70 év során folyamatosan emelkedő tendencia meghosszabbodására számít.

Francesco Lollobrigida mezőgazdasági miniszter májusban azt mondta a Reutersnek, hogy Olaszországnak alkalmazkodnia kell a valósághoz, mivel „az aszály nem egyszeri vészhelyzet volt”.

Lollobrigida elmondta, Olaszországnak több víztározó medencét kell építenie az esővíz felfogására és tárolására, sürgősen fel kell újítania a szivárgó vízhálózatokat, meg kell javítania a gátakat, és fontolóra kell vennie a hagyományos, de vízigényes növények eltávolítását az egyre szárazabb területekről.

Az elöregedő infrastruktúra és a szivárgó csövek súlyosbítják az amúgy is katasztrofális helyzetet, mivel sok értékes víz eltűnik a hálózatban, még mielőtt a csapokat elérné.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Emlékmorzsák Farády Lászlóról: búcsú egy kivételes embertől

2025. március 24. 17:10

A megemlékezést március 23-án, vasárnap délelőtt tartották a Turisztikai Központban, ahol több tucatnyi résztvevő idézte fel közös emlékeit.

Géntechnológia: EU-megállapodás a küszöbön

2025. március 9. 08:10

Az Európai Unió egyre közelebb kerül ahhoz, hogy közös álláspontot alakítson ki az új növénynemesítési technológiák (NZT) szabályozásáról.

Különleges magyar megoldásokat díjaztak, amelyek versenyképesebbé tehetik a mezőgazdaságot

2025. február 18. 14:40

Kihirdették a K&H a fenntartható agráriumért ösztöndíjpályázat nyerteseit. A pályázók az agráriumhoz köthető problémákra keresik a választ.

EU-s agrárpolitikai konfliktust okozhat a lengyel elnökség

2025. január 28. 16:10

Lengyelország az olcsó brazil hústól és cukortól félti az uniós gazdákat. További agrártémák a vetőmag-szabályozás és az állatszállítás.

Az EU kukoricatermése megsínyli a hőhullámokat

2022. július 15. 15:00

Spanyolországban a kukoricatermelés 16%-kal, 3,57 millió tonnára csökkenhet, miután a vízhiány miatt a gazdálkodók csökkentették a vetésterületet.

Olaszország már aszályügyi különleges biztost nevez ki

2023. április 9. 06:36

Matteo Salvini infrastrukturális miniszter nyilatkozatában azt mondta, hogy a kabinet jóváhagyott egy rendeletet, amely előírja, hogy az aszályprobléma kezeléséhez szükséges összes intézkedést az aszályügyi biztos fogja át.

Lehet 250 mm éves csapadékkal kalászos gabonát termeszteni?

2024. július 2. 14:40

A 2050-ig készülő klimatikus forgatókönyvek szerint legjobb esetben is a jelenlegi termelési szint stabilitása várható.

Hogyan éleszd újra a gyepet aszály után

2021. július 14. 05:36

Minden kertben vannak prioritások. Ezt főleg azok a kerttulajdonosok tudják, akik veteményeznek is és dönteni kell, hogy az adott napi öntözési időbe vagy vízfelhasználásba mi fér bele és mi az ami „huszadrangú”. Nyilván a gyep sem az, főleg nem ökológiai szempontból, de most, amikor un. vízstop is van, gyakran a gyep látja kárát a fontossági szempontok miatt.