6℃ 1℃
április 6. Vilmos, Bíborka, Taksony, Celesztin
Agrárközélet

Oroszország maradhat a világ legnagyobb búzaexportőre

Agrofórum Online

Egy elemzés szerint az Oroszországból, Ukrajnából és Kazahsztánból származó búzakivitel stabil marad a 2020/21-es időszakban.

Ezek az országok az exportra szánt búza nagy részét a Fekete-tengeren keresztül exportálják főleg Afrikába és a Közel-Keletre az ügyfeleik számára. Ezek a régiók szintén fontos vásárlónak számít az Európai Unió számára, ahol az elemzők arra számítanak, hogy a száraz tavaszi időjárás miatt csökken a termés.

Az Oroszországból, Ukrajnából és Kazahsztánból származó búza kivitel a Thomson Reuters hírügynökség által megkérdezett szakértők előrejelzései szerint stabil marad, és várhatóan 60,2 millió tonnát tesz majd ki a július 1-jén kezdődő évben. A 17 elemző, kormányzati tisztviselő és agrárpiaci kereskedő megkérdezésén alakuló felmérés adatai szerint a három ország összesített 2020-as búzatermése 0,8 százalékkal 115,2 millió tonnára növekedhet majd. Ez a medián adatot jelöli.

Oroszország, amely várhatóan továbbra is a világ legnagyobb búza exportőre marad, versenyképességének fő kockázata a potenciális állami exportkvóta – nyilatkozta egy orosz banki elemző. Oroszország ebben az évben a 2019-s esztendőhöz képest kevesebb magas fehérjetartalmú búzát takaríthat be. Tavaly viszonylag magas volt ennek a részesedése a teljes termésen belül. Szakértők szerint ez nem jelenthet komoly problémát, mivel a teljes betakarítási mennyiség várhatóan csökkenni fog az Európai Unióban – nyilatkozta egy neve elhallgatását kérő mezőgazdasági tanácsadó.

Az ukrán kereskedők számára előnyt jelentene az ágazat orosz állami szabályozásával kapcsolatos egyértelmű stratégia ismertetése – fűzte hozzá egy kijevi kereskedő. Az átlagostól melegebb téli időjárás, a tavaszi esőzések és a forró április után Ukrajnában a termés minősége még kérdéseket vet fel.

Mindhárom ország búzakészletei alacsonyak a betakarítási szezon kezdetén. Az exportinfrastruktúra bővítése, amely alacsonyabb átrakodási költségeket tesz lehetővé, elősegíti azonban Oroszország és Ukrajna értékesítéseit.

A Közép-Ázsia legnagyobb gabonatermelőjének számító Kazahsztánban általában szeptemberben kezdődnek az aratási munkálatok. Most a meleg időjárás miatt komolyabb esőzésre lenne szükség az elkövetkező hónapokban.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Emlékmorzsák Farády Lászlóról: búcsú egy kivételes embertől

2025. március 24. 17:10

A megemlékezést március 23-án, vasárnap délelőtt tartották a Turisztikai Központban, ahol több tucatnyi résztvevő idézte fel közös emlékeit.

Géntechnológia: EU-megállapodás a küszöbön

2025. március 9. 08:10

Az Európai Unió egyre közelebb kerül ahhoz, hogy közös álláspontot alakítson ki az új növénynemesítési technológiák (NZT) szabályozásáról.

Különleges magyar megoldásokat díjaztak, amelyek versenyképesebbé tehetik a mezőgazdaságot

2025. február 18. 14:40

Kihirdették a K&H a fenntartható agráriumért ösztöndíjpályázat nyerteseit. A pályázók az agráriumhoz köthető problémákra keresik a választ.

EU-s agrárpolitikai konfliktust okozhat a lengyel elnökség

2025. január 28. 16:10

Lengyelország az olcsó brazil hústól és cukortól félti az uniós gazdákat. További agrártémák a vetőmag-szabályozás és az állatszállítás.

A brazil szárazság is segíti az árak növekedését

2020. október 15. 05:58

A chicagói szójabab-határidők emelkedtek szerdán, miután megújultak az exportszállítások Brazíliából, ahol egyébként a szárazság komoly problémákat okoz.

Két hónapos mélypont után drágul a szójabab

2020. február 4. 06:35

Hétfőn 0,1 százalékos pluszban állt a szójabab, a tonnánkénti mennyiségnek megfelelő ár 321 dollárig emelkedett, de előtte a 322,2 dollárnak megfelelő szinten is kötöttek üzletet.

Ukrajna gabonaexportja csaknem hatvanmillió tonnára emelkedhet

2021. augusztus 21. 13:14

Ukrajna 2021-es gabonatermése elérheti a 76,97 millió tonnát, beleértve 28,79 millió tonna búzát, 37,76 millió tonna kukoricát és 8,34 millió tonna árpát.

A korábban vártnál nagyobb lehet a globális búzatermés

2023. január 13. 07:36

A Nemzetközi Gabonatanács (IGC) megemelte a 2022/23-as gazdálkodási szezonban a globális búzatermésre vonatkozó előrejelzését, amelyet nagyrészt a vártnál nagyobb ukrajnai termés okoz.