Agrárközélet

Oroszország maradhat a világ legnagyobb búzaexportőre

Agrofórum Online

Egy elemzés szerint az Oroszországból, Ukrajnából és Kazahsztánból származó búzakivitel stabil marad a 2020/21-es időszakban.

Ezek az országok az exportra szánt búza nagy részét a Fekete-tengeren keresztül exportálják főleg Afrikába és a Közel-Keletre az ügyfeleik számára. Ezek a régiók szintén fontos vásárlónak számít az Európai Unió számára, ahol az elemzők arra számítanak, hogy a száraz tavaszi időjárás miatt csökken a termés.

Az Oroszországból, Ukrajnából és Kazahsztánból származó búza kivitel a Thomson Reuters hírügynökség által megkérdezett szakértők előrejelzései szerint stabil marad, és várhatóan 60,2 millió tonnát tesz majd ki a július 1-jén kezdődő évben. A 17 elemző, kormányzati tisztviselő és agrárpiaci kereskedő megkérdezésén alakuló felmérés adatai szerint a három ország összesített 2020-as búzatermése 0,8 százalékkal 115,2 millió tonnára növekedhet majd. Ez a medián adatot jelöli.

Oroszország, amely várhatóan továbbra is a világ legnagyobb búza exportőre marad, versenyképességének fő kockázata a potenciális állami exportkvóta – nyilatkozta egy orosz banki elemző. Oroszország ebben az évben a 2019-s esztendőhöz képest kevesebb magas fehérjetartalmú búzát takaríthat be. Tavaly viszonylag magas volt ennek a részesedése a teljes termésen belül. Szakértők szerint ez nem jelenthet komoly problémát, mivel a teljes betakarítási mennyiség várhatóan csökkenni fog az Európai Unióban – nyilatkozta egy neve elhallgatását kérő mezőgazdasági tanácsadó.

Az ukrán kereskedők számára előnyt jelentene az ágazat orosz állami szabályozásával kapcsolatos egyértelmű stratégia ismertetése – fűzte hozzá egy kijevi kereskedő. Az átlagostól melegebb téli időjárás, a tavaszi esőzések és a forró április után Ukrajnában a termés minősége még kérdéseket vet fel.

Mindhárom ország búzakészletei alacsonyak a betakarítási szezon kezdetén. Az exportinfrastruktúra bővítése, amely alacsonyabb átrakodási költségeket tesz lehetővé, elősegíti azonban Oroszország és Ukrajna értékesítéseit.

A Közép-Ázsia legnagyobb gabonatermelőjének számító Kazahsztánban általában szeptemberben kezdődnek az aratási munkálatok. Most a meleg időjárás miatt komolyabb esőzésre lenne szükség az elkövetkező hónapokban.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megvan a terv, az évtized végére megszüntethető az éhezés

2024. december 18. 16:10

Az éhezés elleni harcban világszerte kulcsszerepet kaphat a mesterséges intelligencia.

Uniós vetőmagrendelet: több jogot akarnak a gazdálkodók

2024. december 18. 13:10

Az uniós vetőmagrendelet módosítása miatt 139 szervezet nyílt levélben követel több jogot a gazdáknak a nemesítésben és forgalmazásban.

Hogyan tudja a gazdaság vezetője a jó alkalmazottat megtartani?

2024. december 15. 12:10

A mezőgazdaságban folyamatosan kevés a munkavállaló. A legtöbb gazdaságban probléma ez. Néhány alapvető módszer a foglalkoztatottak megtartására.

Hogyan lesz a jó zongoraművészből kiváló marketinges?

2024. december 13. 11:40

Ahhoz, hogy maradandót alkoss a munkáddal, ki kell tűnnöd az átlagból, ott kell lennie valami plusznak önmagadból is.

Gyengülő kereslet a szójabab piacán

2024. január 26. 07:40

Európában a malmi búza drágult, ám a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is mínuszban zárt csütörtökön.

A pluszok domináltak a gabonapiacon – csak a szójabab jelentett kivételt

2020. március 26. 08:02

A búza kurzusát a kenyér iránti növekvő kereslet mellett a technikai alapon kereskedők vételei hajtották felfelé.

Moszkva miatt csökkent az ukrán búza exportára

2021. február 10. 04:36

Az ukrán eredetű, 12,5 százalékos fehérjetartalmú búza ára tonnánként a 280-288 amerikai dollár közötti sávban mozgott úgynevezett FOB-szállítással.

A kínai kereslet miatt drágult a szójabab

2020. augusztus 27. 09:07

A szójabab ára az Egyesült Államokban több mint hét hónapos csúcsra ugrott azt követően, hogy élénkült a kínai kereslet az amerikai szójabab iránt.