34℃ 20℃
július 24. Kinga, Kunigunda, Kincső, Krisztina
Agrárközélet

Reménységünk: a parlagfű-olajosbogár

Agrofórum Online

Mivel szűkebb környezetemben is többen küszködnek az életminőségüket több hétre is ellehetetlenítő parlagfű-allergiával, igencsak nagy érdeklődéssel fogadtam a Nébih közleményét, miszerint idehaza is felbukkant a növény természetes ellensége.

Bár a parlagfű már hosszú évtizedek óta megtelepedett Európában, azonban természetes ellenségei Magyarországon ez idáig még nem jelentek meg. Érthető hát az öröm, hogy immár hazánkban is megtalálható – még, ha egyelőre nem is nagy számban- a parlagfű-olajosbogár. A tudományos eredmények alapján ugyanis a parlagfű elleni védekezésben a parlagfű-olajosbogár (Ophraella communa) tűnik a legígéretesebbnek. Mint azt a Nébih hírül adta, az Eötvös Lóránd Kutatási Hálózat Agrártudományi Kutatóközpont (ELKH ATK) Növényvédelmi Intézete végzi – a Nébih felkérésére – a parlagfű-olajosbogár magyarországi előfordulásának felmérését. A kutatás nemrég jelentős eredményt hozott: az országban két területen is megtalálták a bogár kolóniáit. Mint azt a Nébih szakembereitől megtudtam, eredendően a parlagfű-olajosbogár, akárcsak a parlagfű, Észak-Amerikából származik. Európában az olajosbogár csak 2013-ban jelent meg, hazánkban pedig először tavaly ősszel találták meg Soroksáron, majd idén – Soroksár mellett – Kispesten, Káposztásmegyeren, a Naplás-tónál és Vecsésen is. Minden esetben a parlagfűn észlelték a fajt.

A kifejlett rovar kb. fél centiméteres, világosbarna színezetű állat, a szárnyfedőin feketés sávokkal. A báb erős szövedékkel borított, a lárva szürkés színezetű, tojásai narancssárgák. Több nemzedéke is kifejlődik egy év alatt. Hazánkban az első tojások július közepén jelennek meg, majd folyamatosan megfigyelhető mindegyik stádium, így jól látszik az évi több nemzedék. 

Természetesen örülünk, hogyne örülnénk, de…  A megjelenése, megtelepedése hallatán felmerül jó pár kérdés. Az első a hatásosságra vonatkozik.

Vagyis fellélegezhetünk?

Egyelőre szó sincs erről, bár lehet, hogy már közeleg a parlagfű korszak jelentette sötét éjjel után a hajnal. Ugyanis, mint megtudtam, a hazai adatok még nagyon frissek, ezért itthoni tapasztalatokról egyelőre nem beszélhetünk. Észak-Olaszországból azonban 30%-os pollencsökkenést jeleztek olyan területeken, ahol a bogár nagy számban volt jelen. Miután óvatosan örülni kezdtünk, felmerül a következő kérdés: csak parlagfüvet fogyaszt nagy reményű bogarunk, vagy mást is? Magyarul, megjelenése jelenthet-e kockázatot a hazai flórára/faunára?

Úgy tűnik, ebből a szempontból megnyugodhatunk, hiszen a nemzetközi szakirodalom oligofág fajnak tekinti. Az oligofág növényi károsítók táplálkozása meghatározott növényfajokhoz vagy szűkebb csoporthoz kötöttek. Ez jelen esetben annyit jelent, hogy a parlagfüvön kívül további növényfajokat is károsíthat az olajosbogár, de a fő tápnövénye a parlagfű. Hazánkban az eddigi kutatási eredmények szerint a parlagfű-olajosbogár monofág faj, azaz egy tápnövénye van, a parlagfű. Azzal kapcsolatosan azonban nem állnak még rendelkezésünkre kutatási eredmények, ezért további vizsgálatok szükségesek a témában, hogy van-e olyan parazitája, amely veszélyeztethet a parlagfűn túl egyéb növényt is. A kutatók ugyancsak keresik arra is a választ, hogy van-a olyan parazitája, károsítója, amely más rovarfajt veszélyeztethet…

Ezen túl azonban egyre több kérdésre tudjuk a választ, köszönhetően a hazai kutatócsoport munkájának. A kutatás jelenlegi elsődleges célja a parlagfű-olajosbogár hazai elterjedésének felmérése. Mivel tavaly egyetlen helyen észlelték, nem zárhatjuk ki, hogy egy egyszeri véletlen behurcolás eredménye a bogárfaj hazai észlelése. Az idei eredmények azonban ezt cáfolták, ugyanis bizonyítható, hogy Budapesten és a pesti oldalhoz közeli területeken is megtalálható a faj. További kérdéseket vet fel, hogy vidéken, az ország más pontjain vajon előfordulnak-e. Jelenleg a soroksári területen zajlik a faj dinamikájának a feltárása, izolációs hálóban helyeztek ki olajosbogarakat a parlagfűvel együtt Kelet-Magyarországra, azt vizsgálva, hogy a kontinentálisabb éghajlat is megfelelő-e a számára. Ezenkívül táplálékválasztásos kísérleteket is folytatnak, hogy más, közel rokon növényfajt fogyaszt-e a bogárfaj.

Forrás: Nébih

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mit hozhat az új KAP ciklus? + podcast

2025. július 15. 16:10

A KAP átalakítása számos kérdést vet fel, ugyanakkor nehéz konkrétumokról beszélni. A BASF és NAK olyan platformot hoztak létre, ahol a témával kapcsolatos kérdéseket vitatták meg a meghívottak.

Gödöllőn kap új otthont a Mezőgazdasági Múzeum

2025. június 11. 13:10

Gödöllőre, a MATE területére költözik a Magyar Mezőgazdasági Múzeum. Az új létesítmény 2029-re készülhet el.

Akkumulátorok új élete: elindult a BASF új üzeme

2025. június 9. 13:10

A BASF új üzeme évente 40.000 EV-akkumulátor feldolgozására képes – kulcsszerepet kap az EU nyersanyagfüggetlenségi céljaiban.

Fügepálinka, aszú, libamáj – ilyen bonbont még nem evett!

2025. június 8. 13:10

Rekordszámú nevezéssel zárult a Brillante-2025 verseny, ahol a legjobb párlatok és pálinkás bonbonok is díjazásban részesültek.

Bács-Kiskun megyei baromfitelepeken kellett intézkedni

2020. április 15. 10:01

Rendkívüli ellenőrzést tartott két Bács-Kiskun megyei baromfitartó telepen a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih).

Csomagolt burgonyát gyűjtött be a Nébih az áruházláncok polcairól

2022. december 13. 09:34

A Szupermenta program legújabb tesztjében csomagolt burgonyákat vizsgáltak a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) szakemberei.

Erről nem szabad megfeledkezniük a gyümölcsoltvánnyal foglalkozóknak!

2023. január 31. 11:52

Fontos határidőre hívja fel a figyelmet a Nébih.

Drónos növényvédőket ellenőriztek – akadnak bőven szabálytalanságok

2023. december 17. 11:10

A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) az idei évben is folytatta a drónos növényvédelmi tevékenységet reklámozó magánszemélyek és vállalkozások támogató jellegű, helyszíni ellenőrzését.