Agrárközélet

Reménységünk: a parlagfű-olajosbogár

Agrofórum Online

Mivel szűkebb környezetemben is többen küszködnek az életminőségüket több hétre is ellehetetlenítő parlagfű-allergiával, igencsak nagy érdeklődéssel fogadtam a Nébih közleményét, miszerint idehaza is felbukkant a növény természetes ellensége.

Bár a parlagfű már hosszú évtizedek óta megtelepedett Európában, azonban természetes ellenségei Magyarországon ez idáig még nem jelentek meg. Érthető hát az öröm, hogy immár hazánkban is megtalálható – még, ha egyelőre nem is nagy számban- a parlagfű-olajosbogár. A tudományos eredmények alapján ugyanis a parlagfű elleni védekezésben a parlagfű-olajosbogár (Ophraella communa) tűnik a legígéretesebbnek. Mint azt a Nébih hírül adta, az Eötvös Lóránd Kutatási Hálózat Agrártudományi Kutatóközpont (ELKH ATK) Növényvédelmi Intézete végzi – a Nébih felkérésére – a parlagfű-olajosbogár magyarországi előfordulásának felmérését. A kutatás nemrég jelentős eredményt hozott: az országban két területen is megtalálták a bogár kolóniáit. Mint azt a Nébih szakembereitől megtudtam, eredendően a parlagfű-olajosbogár, akárcsak a parlagfű, Észak-Amerikából származik. Európában az olajosbogár csak 2013-ban jelent meg, hazánkban pedig először tavaly ősszel találták meg Soroksáron, majd idén – Soroksár mellett – Kispesten, Káposztásmegyeren, a Naplás-tónál és Vecsésen is. Minden esetben a parlagfűn észlelték a fajt.

A kifejlett rovar kb. fél centiméteres, világosbarna színezetű állat, a szárnyfedőin feketés sávokkal. A báb erős szövedékkel borított, a lárva szürkés színezetű, tojásai narancssárgák. Több nemzedéke is kifejlődik egy év alatt. Hazánkban az első tojások július közepén jelennek meg, majd folyamatosan megfigyelhető mindegyik stádium, így jól látszik az évi több nemzedék. 

Természetesen örülünk, hogyne örülnénk, de…  A megjelenése, megtelepedése hallatán felmerül jó pár kérdés. Az első a hatásosságra vonatkozik.

Vagyis fellélegezhetünk?

Egyelőre szó sincs erről, bár lehet, hogy már közeleg a parlagfű korszak jelentette sötét éjjel után a hajnal. Ugyanis, mint megtudtam, a hazai adatok még nagyon frissek, ezért itthoni tapasztalatokról egyelőre nem beszélhetünk. Észak-Olaszországból azonban 30%-os pollencsökkenést jeleztek olyan területeken, ahol a bogár nagy számban volt jelen. Miután óvatosan örülni kezdtünk, felmerül a következő kérdés: csak parlagfüvet fogyaszt nagy reményű bogarunk, vagy mást is? Magyarul, megjelenése jelenthet-e kockázatot a hazai flórára/faunára?

Úgy tűnik, ebből a szempontból megnyugodhatunk, hiszen a nemzetközi szakirodalom oligofág fajnak tekinti. Az oligofág növényi károsítók táplálkozása meghatározott növényfajokhoz vagy szűkebb csoporthoz kötöttek. Ez jelen esetben annyit jelent, hogy a parlagfüvön kívül további növényfajokat is károsíthat az olajosbogár, de a fő tápnövénye a parlagfű. Hazánkban az eddigi kutatási eredmények szerint a parlagfű-olajosbogár monofág faj, azaz egy tápnövénye van, a parlagfű. Azzal kapcsolatosan azonban nem állnak még rendelkezésünkre kutatási eredmények, ezért további vizsgálatok szükségesek a témában, hogy van-e olyan parazitája, amely veszélyeztethet a parlagfűn túl egyéb növényt is. A kutatók ugyancsak keresik arra is a választ, hogy van-a olyan parazitája, károsítója, amely más rovarfajt veszélyeztethet…

Ezen túl azonban egyre több kérdésre tudjuk a választ, köszönhetően a hazai kutatócsoport munkájának. A kutatás jelenlegi elsődleges célja a parlagfű-olajosbogár hazai elterjedésének felmérése. Mivel tavaly egyetlen helyen észlelték, nem zárhatjuk ki, hogy egy egyszeri véletlen behurcolás eredménye a bogárfaj hazai észlelése. Az idei eredmények azonban ezt cáfolták, ugyanis bizonyítható, hogy Budapesten és a pesti oldalhoz közeli területeken is megtalálható a faj. További kérdéseket vet fel, hogy vidéken, az ország más pontjain vajon előfordulnak-e. Jelenleg a soroksári területen zajlik a faj dinamikájának a feltárása, izolációs hálóban helyeztek ki olajosbogarakat a parlagfűvel együtt Kelet-Magyarországra, azt vizsgálva, hogy a kontinentálisabb éghajlat is megfelelő-e a számára. Ezenkívül táplálékválasztásos kísérleteket is folytatnak, hogy más, közel rokon növényfajt fogyaszt-e a bogárfaj.

Forrás: Nébih

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Új szintre lép az agrárszakmai tudásátadás

2025. április 26. 16:10

Új okoskönyvekkel lép szintet az agrárszakképzés – a Herman Ottó Intézet multimédiás tananyagokat kínál a jövő agrárszakemberei számára.

Emlékmorzsák Farády Lászlóról: búcsú egy kivételes embertől

2025. március 24. 17:10

A megemlékezést március 23-án, vasárnap délelőtt tartották a Turisztikai Központban, ahol több tucatnyi résztvevő idézte fel közös emlékeit.

Géntechnológia: EU-megállapodás a küszöbön

2025. március 9. 08:10

Az Európai Unió egyre közelebb kerül ahhoz, hogy közös álláspontot alakítson ki az új növénynemesítési technológiák (NZT) szabályozásáról.

Különleges magyar megoldásokat díjaztak, amelyek versenyképesebbé tehetik a mezőgazdaságot

2025. február 18. 14:40

Kihirdették a K&H a fenntartható agráriumért ösztöndíjpályázat nyerteseit. A pályázók az agráriumhoz köthető problémákra keresik a választ.

A burgonya jelene és jövője hazánkban

2023. augusztus 16. 14:40

A burgonya hazai helyzetével kapcsolatban tájékozódhattak a téma iránt érdeklődők az idén immár 35. alkalommal megrendezett Országos és Nemzetközi Burgonya Tanácskozás, Fajta- és Növényvédelmi és Technológiai Bemutatón. A Nyírtelek-Gyulatanyán megtartott előadássorozat Augusztinyi András kísérletvezető (NÉBIH Gyulatanyai Fajtakísérleti Állomás), a VulcanAgro Kft., a Nitrogénművek Zrt., a NÉBIH, valamint a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara jóvoltából valósulhatott meg.

Lúdtelepen igazoltak madárinfluenzát

2023. március 24. 10:24

Nógrád vármegyei lúdtelepen igazolta a madárinfluenza vírusának jelenlétét a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih).

Adategyeztetést kér a NÉBIH az új baromfi állatjóléti támogatás kapcsán

2022. október 27. 07:36

A Nébih arra kéri a baromfitartókat, hogy saját érdekükben előre ellenőrizzék, és szükség esetén frissítsék a TIR-ben szereplő adataikat!

Határidő-változásra kell figyelni a permetező drónok típusminősítése kapcsán

2022. május 16. 10:37

Az Agrárminisztérium új rendelete lehetővé teszi a permetező drónok típusminősítését, ezúttal a pótlási idő változására hívja fel a figyelmet a Nébih.