Agrárközélet

Róma az EU mezőgazdasági szabályainak felülvizsgálatát sürgeti

Agrofórum Online

Az olasz mezőgazdasági miniszter azt mondta, hogy az Európai Uniónak el kell halasztania a mezőgazdasági termelést korlátozó politikák végrehajtását az ukrajnai háború okozta ellátási válság miatt, és fel kell függesztenie az agrár-élelmiszeriparra vonatkozó állami támogatási szabályokat.

A háború számos részterületen mezőgazdasági áruhiányt okozott, amelyhez több ország, köztük az EU-tag Magyarország exporttilalma is hozzájárult. Az Európai Unió nettó gabonaexportőr, jelentős búzafelesleggel, de kukoricát importál az állattenyésztési ágazat számára, és Ukrajna az egyik fő beszállítója. A dél-európai országok, mint például Olaszország és Spanyolország, különösen nagy mértékben támaszkodnak az importra.

Stefano Patuanelli a kabinetnek írt jelentésében kijelentette, hogy sürgősen uniós szintű tárgyalásokra van szükség, amelyek célja a „Közös Agrárpolitika átszervezése, valamint a mezőgazdasági és élelmiszer-ágazatra vonatkozó állami támogatási szabályok elengedése”.

Léteznek módok a kínálati piacok diverzifikálására – tette hozzá, megjegyezve, hogy Olaszország Franciaországtól és Németországtól várja a búzaellátás növelését. A Közös Agrárpolitika eredetileg erős ösztönzőket biztosított a termelés növelésére, és számos áru túlkínálatához vezetett, de az utóbbi években egyre nagyobb hangsúlyt fektettek a gazdálkodás környezeti lábnyomát csökkentő politikákra.

Az ilyen politikák irányába történő elmozdulás felgyorsul majd, amikor a következő KAP 2023. január 1-jén hatályba lép. Patuanelli felsorolt egy sor változtatást, amelyet Olaszország a KAP-ban szeretett volna elérni, köztük a termelés korlátozását célzó KAP-intézkedések végrehajtásának elhalasztását.

A többi a következőket tartalmazta: „a parlagon lévő területek és minden legelő produktív felhasználásának lehetővé tétele”, valamint „az öntözési terület növelésének tilalmára vonatkozó szabály eltörlése az agrár-élelmiszeripari ágazat termelékenységének növelése érdekében”.

Az olasz mezőgazdasági lobbi, a Confagricoltura korábban felszólította az Európai Bizottságot, hogy állítsa le az ukrajnai háború által kiváltott „élelmiszer-protekcionizmus” kísérleteit, az állattenyésztők szövetsége pedig arra figyelmeztetett, hogy a kukorica készleteinek csökkenése takarmányhiányt okozott, aminek „pusztító hatásai lesznek”.

A Confagricoltura Magyarország azon döntésére utalt, hogy leállítja a búzaexportot a belföldi ellátás biztosítása és a költségek visszafogása érdekében, valamint Bulgária lépését gabonakészleteinek növelésére, aminek következtében az országból származó export is csökken – írta a Reuters.

A Confagricoltura közleményében azt is kifejtette, hogy Oroszország azon döntése, hogy felfüggeszti a műtrágyaexportot, „nagyon aggasztó az árak és a készletek tekintetében”, és sértheti az olaszországi termést. Oroszország, amelyet az invázió óta a nyugati szankciók hulláma sújt, a világ műtrágyáinak 15 százalékát állítja elő, és az EU és Brazília a fő piaca – közölte a mezőgazdasági lobbiszervezet.

Az állattenyésztők szervezete, az Assalzoo közölte, hogy a takarmány előállításához felhasznált nyersanyagok készletei 20 naptól egy hónapig tartanak, ezt követően pedig le kell vágni azokat az állatokat, amelyeket a gazdák nem tudnak etetni. Ez kiváltja „az állati élelmiszer-termelés összeomlását, mint például a marhahús, a sertéshús, a baromfi, a tej, a vaj és a sajt, a tojás és a hal” tekintetében.

Kiemelt kép: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ha gyorsan akarsz haladni, menj egyedül! – Ha messzire akarsz érni, keress társakat!

2024. november 15. 12:10

A Magyar Növényvédelmi Szövetség küldetése a növényvédőszer-gyártó vállalkozások szakmai érdekképviselete hazánkban.

Mire számíthatnak az amerikai gazdák Trump elnöksége alatt?

2024. november 12. 13:10

Donald Trumpot választották meg az Egyesült Államok 47. elnökének. Mit várhatnak tőle az amerikai mezőgazdasági termelők?

Szibéria a szemünk láttára válik mezőgazdasági nagyhatalommá?

2024. november 11. 07:10

A globális felmelegedésnek rengeteg vesztese van, de akadhat néhány nyertese is. Mi várható Oroszországban?

4 ok, amiért a kőris jobb tűzifa, mint a híre

2024. november 3. 10:10

A tűzifafajok közül a kőrisnek nincs jó híre. Pedig számos érv szól amellett, hogy éppen ezt a keményfát használjuk a kályhában vagy kandallóban.

Télen nagyobb odafigyelést igényel a baromfi takarmányozása

2024. október 14. 16:10

Ha szélsőségesek a körülmények, főleg ha hó is borítja a kertet, takarmánykiegészítésre még a szabad tartású baromfiaknak is szükségük van.

Penészgombák és mikotoxinok a szarvasmarha takarmányokban és az ellenük való védekezés lehetőségei

2020. április 4. 17:29

A hazai termesztésű gabonamagvak 20-30% mértékben szennyezettek az állati szervezet számára potenciális veszélyt jelentő mennyiségben valamely mikotoxinnal, melyek termeléscsökkenést, vagy nagyobb mennyiség hatására előbb tünetmentes, majd klinikai tünetekkel is járó toxikózisokat idézhetnek elő.

Bővítse takarmánybázisát őszi vetésű gabonafélékkel!

2022. augusztus 26. 13:29

A tömegtakarmányt fogyasztó állatállományok esetében különösen nagy jelentősége van a termésbiztonságnak, ezért célszerűnek látszik több növényfajra alapozni az ellátásukat.

Rekordmagas élelmiszerárak világszerte - Némi jó hír a nyugat-európai gabonapiacról

2022. április 10. 07:36

Az ENSZ élelmezésügyi ügynöksége közölte, hogy az élelmiszerek világpiaci ára márciusban csaknem 13%-kal új rekordszintre ugrott.