Agrárközélet

Róma az EU mezőgazdasági szabályainak felülvizsgálatát sürgeti

Agrofórum Online

Az olasz mezőgazdasági miniszter azt mondta, hogy az Európai Uniónak el kell halasztania a mezőgazdasági termelést korlátozó politikák végrehajtását az ukrajnai háború okozta ellátási válság miatt, és fel kell függesztenie az agrár-élelmiszeriparra vonatkozó állami támogatási szabályokat.

A háború számos részterületen mezőgazdasági áruhiányt okozott, amelyhez több ország, köztük az EU-tag Magyarország exporttilalma is hozzájárult. Az Európai Unió nettó gabonaexportőr, jelentős búzafelesleggel, de kukoricát importál az állattenyésztési ágazat számára, és Ukrajna az egyik fő beszállítója. A dél-európai országok, mint például Olaszország és Spanyolország, különösen nagy mértékben támaszkodnak az importra.

Stefano Patuanelli a kabinetnek írt jelentésében kijelentette, hogy sürgősen uniós szintű tárgyalásokra van szükség, amelyek célja a „Közös Agrárpolitika átszervezése, valamint a mezőgazdasági és élelmiszer-ágazatra vonatkozó állami támogatási szabályok elengedése”.

Léteznek módok a kínálati piacok diverzifikálására – tette hozzá, megjegyezve, hogy Olaszország Franciaországtól és Németországtól várja a búzaellátás növelését. A Közös Agrárpolitika eredetileg erős ösztönzőket biztosított a termelés növelésére, és számos áru túlkínálatához vezetett, de az utóbbi években egyre nagyobb hangsúlyt fektettek a gazdálkodás környezeti lábnyomát csökkentő politikákra.

Az ilyen politikák irányába történő elmozdulás felgyorsul majd, amikor a következő KAP 2023. január 1-jén hatályba lép. Patuanelli felsorolt egy sor változtatást, amelyet Olaszország a KAP-ban szeretett volna elérni, köztük a termelés korlátozását célzó KAP-intézkedések végrehajtásának elhalasztását.

A többi a következőket tartalmazta: „a parlagon lévő területek és minden legelő produktív felhasználásának lehetővé tétele”, valamint „az öntözési terület növelésének tilalmára vonatkozó szabály eltörlése az agrár-élelmiszeripari ágazat termelékenységének növelése érdekében”.

Az olasz mezőgazdasági lobbi, a Confagricoltura korábban felszólította az Európai Bizottságot, hogy állítsa le az ukrajnai háború által kiváltott „élelmiszer-protekcionizmus” kísérleteit, az állattenyésztők szövetsége pedig arra figyelmeztetett, hogy a kukorica készleteinek csökkenése takarmányhiányt okozott, aminek „pusztító hatásai lesznek”.

A Confagricoltura Magyarország azon döntésére utalt, hogy leállítja a búzaexportot a belföldi ellátás biztosítása és a költségek visszafogása érdekében, valamint Bulgária lépését gabonakészleteinek növelésére, aminek következtében az országból származó export is csökken – írta a Reuters.

A Confagricoltura közleményében azt is kifejtette, hogy Oroszország azon döntése, hogy felfüggeszti a műtrágyaexportot, „nagyon aggasztó az árak és a készletek tekintetében”, és sértheti az olaszországi termést. Oroszország, amelyet az invázió óta a nyugati szankciók hulláma sújt, a világ műtrágyáinak 15 százalékát állítja elő, és az EU és Brazília a fő piaca – közölte a mezőgazdasági lobbiszervezet.

Az állattenyésztők szervezete, az Assalzoo közölte, hogy a takarmány előállításához felhasznált nyersanyagok készletei 20 naptól egy hónapig tartanak, ezt követően pedig le kell vágni azokat az állatokat, amelyeket a gazdák nem tudnak etetni. Ez kiváltja „az állati élelmiszer-termelés összeomlását, mint például a marhahús, a sertéshús, a baromfi, a tej, a vaj és a sajt, a tojás és a hal” tekintetében.

Kiemelt kép: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Emlékmorzsák Farády Lászlóról: búcsú egy kivételes embertől

2025. március 24. 17:10

A megemlékezést március 23-án, vasárnap délelőtt tartották a Turisztikai Központban, ahol több tucatnyi résztvevő idézte fel közös emlékeit.

Géntechnológia: EU-megállapodás a küszöbön

2025. március 9. 08:10

Az Európai Unió egyre közelebb kerül ahhoz, hogy közös álláspontot alakítson ki az új növénynemesítési technológiák (NZT) szabályozásáról.

Különleges magyar megoldásokat díjaztak, amelyek versenyképesebbé tehetik a mezőgazdaságot

2025. február 18. 14:40

Kihirdették a K&H a fenntartható agráriumért ösztöndíjpályázat nyerteseit. A pályázók az agráriumhoz köthető problémákra keresik a választ.

EU-s agrárpolitikai konfliktust okozhat a lengyel elnökség

2025. január 28. 16:10

Lengyelország az olcsó brazil hústól és cukortól félti az uniós gazdákat. További agrártémák a vetőmag-szabályozás és az állatszállítás.

Mire jó a facélia?

2022. augusztus 3. 05:36

Amellett, hogy lenyűgöző a kék színével, vajon mire is jó a facélia? Mai cikkem erről fog szólni.

Közvetlen fogyasztás helyett: sertéstakarmányozás rovarokkal

2023. november 24. 14:40

Az európai ember számára a rovarok fogyasztása néhány kísérletező kedvű egyén kivételével teljesen idegen. De mi lenne, ha mi maradnánk a hagyományos ételeinknél, mint a baromfi vagy a disznó, és őket táplálnánk ezzel az új fehérjeforrással? A baromfi esetében ez már bevett eljárás, és biztató kísérletek folynak a sertések takarmányozásával kapcsolatban is.

A Gabonakutató 2021-es fajtakínálata rendkívül impozáns

2021. június 30. 04:35

A GK kalászos fajtaválasztéka széles körű: kenyérbúza mellett durum- és tönkölybúza, tritikálé, árpa és zab fajták teszik teljessé a kínálatot.

A szarvasmarha-állomány nőtt az elmúlt tíz évben

2022. február 19. 10:36

Hazánkban a tehenek száma 2020-ban 100 ezerrel volt több a 2010. évinél.