Agrárközélet

Szélsőséges időjárás várható tavasszal Európában

Syngenta blog

Európában a szokatlanul meleg telet követően tavaszra sem várhatók fagyok, jelentette ki Eric Leister, az AccuWeather vezető meteorológusa, hozzátéve ugyanakkor, hogy szélsőséges időjárás, főként aszály és a viharos időszakok sok országban lesznek március és május között.

Régiónk az előrejelzés szerint a békésebb tájak között lesz tavasszal, és csak alkalomszerűen lehetnek viharok. Ukrajnában azonban a prognózis komoly aszályt jelez, és ha ez bekövetkezik, azt még a gabona világpiaca is megérzi majd.

A meteorológus úgy véli, nem kell komolyan aggódni a tartós erős szelek miatt, mert azokra csak Írország és az Egyesült Királyság északi részein kell számítani.

A mezőgazdaság számára előnyös lehet, ha meleg, és jórészt száraz tavaszra készül – írta a portál, megjegyezve ugyanakkor, hogy az egész kontinensen a szokásosnál melegebb időjárás várható, ám a leggyakoribb és legtovább tartó meleg időszakokat Németországban és az Egyesült Királyság déli részén az Ibériai-félszigetről induló hőhullámok okozzák.

Portugália és Spanyolország egyes részein kifejezetten nyári időjárás, napokig tartó 32 fok feletti hőmérséklet várható májusban, sőt május végén vagy június elején helyenként akár 38 fokig is emelkedhet a hőmérséklet.

Május második felében 30 fokos hőmérséklet lesz a Párizs-Berlin vonal mentén, az időjósok ugyanakkor azt mondják, hogy Londonban viszont legfeljebb a 27 fokot mérhetnek ebben az időszakban.

Mellékelt térképen egy vörös zóna látható dél-nyugat Franciaországtól a Benelux államokon és észak-Németországon át egészen Lengyelország északi feléig. Az ott látható T-storms azt jelenti, hogy erős zivatarok (thunderstorm) fejlődhetnek ki áprilisban és májusban. A zivatarokkal együtt járó szélviharok, jégeső, áradások valószínűsége is magas az említett régiókban. Mindez persze a mezőgazdaság számára is komoly veszélyt jelent.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Megvan, kit választott új elnöknek a NAK a lemondott Győrffy Balázs helyére

2024. szeptember 13. 13:13

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) 2024. szeptember 13-án tartotta meg az erről döntő országos küldöttgyűlését.

Ő lehet Győrffy Balázs utóda a NAK élén

2024. augusztus 30. 08:40

Az Agrárminisztérium helyettes államtitkárát, Papp Zsoltot jelölik a NAK élére, a 304 országos küldött szeptember 13-án dönt a javaslatról.

Kátrányka, a kátrányba ragadt sün szerencsés története

2024. augusztus 26. 12:40

Rosszul indult a szerda egy tündéri fiatal sün számára. Szerencsére nem hagyták cserben (azaz kátrányban), így jól végződött az eset.

Azonnali hatállyal távozik Győrffy Balázs, a NAK elnöke

2024. augusztus 23. 12:40

A pápai születésű agrárszakember 2013-tól töltötte be a NAK elnöki tisztét. A tisztségre további két alkalommal, 2017-ben és 2022-ben is újraválasztották.

Megállítható a kövecsesség kialakulása a körtében?

2019. február 27. 05:36

Gy. Gábor kérdése: A 10 éves Bosc kobak és Vilmos körte fám minden évben rendesen termett, azonban 2 éve egyre nagyobb mértékű a kövecsesedés. 2018-ban már egy ép gyümölcs nem volt. Megállítható ez permetezéssel? Vagy felesleges és érdemesebb kivágni, újat telepíteni?

33 fok Finnországban, 40 erdőtűz Norvégiában: mi vár ránk?

2018. szeptember 17. 10:31

Rekordokat döntő hőség, erdőtüzek a skandináv országokban, aszályos tavasz és kora nyár Nagy-Britanniában, példátlanul hosszú kánikula Magyarországon az Alföldön. A meteorológiai szempontból igen különösen alakuló nyár hátterében olyan légkörfizikai változások állnak, amelyeket a globális felmelegedés erősít fel, és minden valószínűség szerint gyakoribbá is tesz.

2018 volt a legmelegebb év Magyarországon

2019. január 5. 18:03

Magyarországon a melegedés mértéke a múlt század elejétől 1,23 fok, ami a globális melegedés trendjét némileg meghaladja.