Az augusztusi 624 forintról szeptemberre 563 forintra csökkent az alma kilogrammonkénti átlagos ára a kiskereskedelemben – derült ki a Központi Statisztikai Hivatal fogyasztói árakról szóló gyorstájékoztatójából.
Ez tíz százalékos árcsökkenést jelent, de idén januárban még így is 63 százalékos pluszban, egy éves viszonylatban pedig 83 százalékos pluszban van az átlagár. Abban a tekintetben azonban trendfordulót jelenthet a mostani mozgás, hogy megtört a tavaly október óta tartó folyamatos drágulás. A citrom kilogrammonkénti árának havi 20 forintos csökkenése sem jelentős, de folytatódik az augusztusban már látott 10 forintos csökkenés. Egy kilogramm citrom júliusban 1040 forintba került. Idén 39 százalékkal, az elmúlt egy évben 29 százalékkal ment feljebb az ár. A narancs drágulása is látványos, idén 66 százalékot, az elmúlt évben 43 százalékot szedett magára az árszint. A zöldségek és gyümölcsök közül idei árcsökkenésben a paradicsomé a leglátványosabb 45 százalékos mínusszal. Év eleje óta a fejes káposzta ára 11 százalékkal csökkent.
A KSH inflációs kosarában szereplő húskészítmények közül január óta a párizsi és az olasz felvágott ára emelkedett leginkább, 10-10 százalékkal. A sertéscomb viszont 8 százalékkal kevesebbe kerül, mint év elején. Ha tavaly szeptemberhez viszonyítjuk a most szeptemberi árakat, akkor a gépsonka és a párizsi felvágott is 21-21 százalékkal, az olasz felvágott pedig 20 százalékkal drágult. A vizsgált húskészítmények közül csak a csirkemellfilé lett olcsóbb, 3 százalékos a mínusz.
A követett szeszes italok mindegyike drágult, mind január, mind tavaly szeptember óta. A mezőnyből az ízesített szeszesital emelkedik ki 7, illetve 10 százalékos drágulással. Január óta legkevésbé a világos sör drágult, 1 százalékos a plusz, míg egy év alatt a vodka, amely 2 százalékkal kerül többe ezen az időtávon.
A néhány egyéb élelmiszerben szereplők közül a tejes margarint kivéve minden drágult mindkét időtávon. A tejes margarin idén 1, egy év alatt 4 százalékkal lett olcsóbb. Legjobban, 13, illetve 17 százalékkal a hántolt, fényezetlen rizs drágult.
Összességében az élelmiszerek ára átlagosan 7,3 százalékkal nőtt az elmúlt egy évben és 0,4 százalékkal mérséklődött az elmúlt hónapban – derült ki a KSH adataiból.