Agrárközélet

Uniós vetőmagrendelet: több jogot akarnak a gazdálkodók

Agrofórum Online

A gazdáknak lehetővé kell tenni, hogy saját vetőmagjaikat legálisan betakaríthassák, továbbadhassák, elcserélhessék és eladhassák. Ezenkívül az újonnan engedélyezett fajtákat nem tehetik függővé a kémiai növényvédő szerektől vagy a műtrágyáktól. Ezt követeli 139 szervezet az EU-tól.

Szükség van a helyi viszonyokhoz adaptált fajtákra

Az EU 23 országának 139 szervezete követeli, hogy javítsanak az uniós vetőmagrendelet tervezett módosításán. Nyílt levelet írtak az EU mezőgazdasági minisztereinek, Várhelyi Olivér egészségügyi biztosnak, Christophe Hansen mezőgazdasági biztosnak, valamint az Európai Bizottság mezőgazdasági és környezetvédelmi bizottsága tagjainak.

2024. december 9-én és 10-én az uniós vetőmagrendelet volt napirenden Brüsszelben. A 139 szervezet azt kéri, hogy a regionális vetőmagtermelők egyszerűbben forgalmazhassák a helyi, sokféle fajtát. Azt is szorgalmazzák, hogy a helyi viszonyokhoz adaptált termesztett növények sokféleségének megőrzése és fenntartható használata legyen az elsődleges prioritás.

A jogaikat féltik a gazdálkodók

A nyílt levél aláírói úgy vélik, hogy az EU mezőgazdaságát veszélyezteti az Európai Bizottság jelenlegi vetőmagrendelettel kapcsolatos javaslata. Attól tartanak, hogy például az olyan tevékenységeket is, mint a veszélyeztetett babfajták vetőmagjának vagy a ritka almafajták oltványainak továbbadása a régi fajták megmentése érdekében, kereskedelmi forgalomba hozatalként szabályozhatják.

A gazdáknak a saját vetőmagjuk továbbadásához való, nemzetközi jogban rögzített emberi jogát is korlátozná a törvénytervezet. A nemesítői privilégium szerint a gazdák korlátozás nélkül felhasználhatnak egy védett fajtát kiindulási anyagként további nemesítéshez a nemesítő beleegyezése nélkül, és az eredményt kereskedelmi forgalomba is hozhatják. Azonban egyre több szabadalom veszélyezteti a nemesítői kiváltságot.

EU-vetőmagrendelet: mi lesz a következő lépés?

2023 júliusában az Európai Bizottság benyújtotta a vetőmagok és szaporítóanyagok termeléséről és forgalmazásáról szóló módosítás tervezetét. 2024 áprilisában az Európai Parlament a mezőgazdasági sokféleség és a mezőgazdasági jogok védelme érdekében javításokat kért. Az uniós mezőgazdasági miniszterek jelenleg is tárgyalnak a kérdésről.

Az Európai Bizottság, az Európa Tanács és az Európai Parlament közötti háromoldalú tárgyalások csak az EU Mezőgazdasági Tanácsának döntése után, várhatóan 2025 tavaszán kezdődnek meg.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Emlékmorzsák Farády Lászlóról: búcsú egy kivételes embertől

2025. március 24. 17:10

A megemlékezést március 23-án, vasárnap délelőtt tartották a Turisztikai Központban, ahol több tucatnyi résztvevő idézte fel közös emlékeit.

Géntechnológia: EU-megállapodás a küszöbön

2025. március 9. 08:10

Az Európai Unió egyre közelebb kerül ahhoz, hogy közös álláspontot alakítson ki az új növénynemesítési technológiák (NZT) szabályozásáról.

Különleges magyar megoldásokat díjaztak, amelyek versenyképesebbé tehetik a mezőgazdaságot

2025. február 18. 14:40

Kihirdették a K&H a fenntartható agráriumért ösztöndíjpályázat nyerteseit. A pályázók az agráriumhoz köthető problémákra keresik a választ.

EU-s agrárpolitikai konfliktust okozhat a lengyel elnökség

2025. január 28. 16:10

Lengyelország az olcsó brazil hústól és cukortól félti az uniós gazdákat. További agrártémák a vetőmag-szabályozás és az állatszállítás.

RAPOOL-repcék: TEMPTATION

2021. július 22. 10:49

A TEMPTATION hibridet azoknak ajánljuk, akik kötöttebb talajokon, legalább közepes technológiai színvonalon gazdálkodnak, és stabilan magas hozamra törekszenek még szélsőséges évjáratban is.

Hozamnövelés környezetbarát módon, avagy a Biotrinsic™ i30 FP mikrobiológiai vetőmagkezelő készítmény

2024. március 22. 17:10

A növények közvetlen környezetében számos, az ő fejlődésükre pozitívan ható, velük szimbiózisban együtt élő mikroorganizmus található. Ezek a hasznos mikroorganizmusok változatos módokon segítik a velük együtt élő növények fejlődését, és így a nagyobb hozamok elérését.

A zöldítő keverék idei kiválasztásakor mire érdemes odafigyelniük a repcetermesztőknek?

2019. március 25. 09:50

Hazánkban az elmúlt években az őszi káposztarepce vetésterülete jelentős mértékben nőtt (2013: 211 000 ha, 2018: 308 000 ha), és a legstabilabb jövedelmet biztosító szántóföldi kultúrává vált (1. ábra). Azonban eredményesen továbbra is csak magas technológiai színvonalon és kellő odafigyeléssel termeszthető.

Kihirdették a tavaszi kalászos vetőmagok tájékoztató árát

2018. február 5. 07:37

A Vetőmag Szövetség szerint közepes vetőmag keresletre lehet számítani idén a tavaszi kalászosok esetében.