A gazdáknak lehetővé kell tenni, hogy saját vetőmagjaikat legálisan betakaríthassák, továbbadhassák, elcserélhessék és eladhassák. Ezenkívül az újonnan engedélyezett fajtákat nem tehetik függővé a kémiai növényvédő szerektől vagy a műtrágyáktól. Ezt követeli 139 szervezet az EU-tól.
Szükség van a helyi viszonyokhoz adaptált fajtákra
Az EU 23 országának 139 szervezete követeli, hogy javítsanak az uniós vetőmagrendelet tervezett módosításán. Nyílt levelet írtak az EU mezőgazdasági minisztereinek, Várhelyi Olivér egészségügyi biztosnak, Christophe Hansen mezőgazdasági biztosnak, valamint az Európai Bizottság mezőgazdasági és környezetvédelmi bizottsága tagjainak.
2024. december 9-én és 10-én az uniós vetőmagrendelet volt napirenden Brüsszelben. A 139 szervezet azt kéri, hogy a regionális vetőmagtermelők egyszerűbben forgalmazhassák a helyi, sokféle fajtát. Azt is szorgalmazzák, hogy a helyi viszonyokhoz adaptált termesztett növények sokféleségének megőrzése és fenntartható használata legyen az elsődleges prioritás.
A jogaikat féltik a gazdálkodók
A nyílt levél aláírói úgy vélik, hogy az EU mezőgazdaságát veszélyezteti az Európai Bizottság jelenlegi vetőmagrendelettel kapcsolatos javaslata. Attól tartanak, hogy például az olyan tevékenységeket is, mint a veszélyeztetett babfajták vetőmagjának vagy a ritka almafajták oltványainak továbbadása a régi fajták megmentése érdekében, kereskedelmi forgalomba hozatalként szabályozhatják.
A gazdáknak a saját vetőmagjuk továbbadásához való, nemzetközi jogban rögzített emberi jogát is korlátozná a törvénytervezet. A nemesítői privilégium szerint a gazdák korlátozás nélkül felhasználhatnak egy védett fajtát kiindulási anyagként további nemesítéshez a nemesítő beleegyezése nélkül, és az eredményt kereskedelmi forgalomba is hozhatják. Azonban egyre több szabadalom veszélyezteti a nemesítői kiváltságot.
EU-vetőmagrendelet: mi lesz a következő lépés?
2023 júliusában az Európai Bizottság benyújtotta a vetőmagok és szaporítóanyagok termeléséről és forgalmazásáról szóló módosítás tervezetét. 2024 áprilisában az Európai Parlament a mezőgazdasági sokféleség és a mezőgazdasági jogok védelme érdekében javításokat kért. Az uniós mezőgazdasági miniszterek jelenleg is tárgyalnak a kérdésről.
Az Európai Bizottság, az Európa Tanács és az Európai Parlament közötti háromoldalú tárgyalások csak az EU Mezőgazdasági Tanácsának döntése után, várhatóan 2025 tavaszán kezdődnek meg.
Fotó: Pixabay