Agrárközélet

Zsugorodó közfoglalkoztatás? – A számok ezt mutatják!

Agrofórum Online

Mára már nincs olyan mezőgazdasági vállalkozás, mérettől függetlenül, amelyet ne sújtana a munkaerőhiány, amelynek mértékében legfeljebb fokozatok vannak: a nagy és a még nagyobb. Amíg azonban korábban elsősorban a szakemberek hiánya volt a jellemző, addig napjainkra a képzetlen munkaerő nem léte is meghatározó gonddá vált több ágazatban is. Az érintett termelők részéről fórumokon, beszélgetések során gyakran felvetődik a közfoglalkoztatás esetleges munkaerő elszívó hatása. Jelen írásunkban többek között erre a kérdésre kerestük a választ. Kérdéseinkre a Belügyminisztérium Kommunikációs Főosztálya válaszolt.

Milyen keretei lesznek idén a közfoglalkoztatási programnak, illetve mekkora mértékű az a forrás, amelyet erre elkülönítettek?

A hazai közfoglalkoztatási programok finanszírozására a 2019. évben rendelkezésre álló Start-munkaprogram előirányzat 180 milliárd forint mértékű, amelyből 26,7 milliárd forint (14,8%) a mezőgazdasági programok kerete.

Milyen változások lesznek, amelyek elvileg idén már pozitívan hatnak a közmunkások termelésben való szezonális alkalmazására? Lesznek-e könnyítések, amelyek a munka világába igyekeznek visszavezetni az érintetteket?

A közfoglalkoztatottak száma folyamatosan csökken (a mezőgazdasági közfoglalkoztatásban résztvevőké is), egyre több álláskereső találja meg helyét a nyílt munkaerőpiacon. 2010-óta harmadára csökkent a munkanélküliség, 800 ezerrel több a munkavállaló, 7 százalékuk a mezőgazdaságban helyezkedett el. A Kormány a közfoglalkoztatottak nyíltpiaci elhelyezkedése, valamint a mezőgazdaság szezonális munkaerőigényének kielégítése érdekében számos intézkedést tett az elmúlt években. A jogszabályi háttér teljes körűen rendelkezésre áll, nem szabályozásbeli probléma áll fent.

Főbb intézkedések a tárgyban:

– A közfoglalkoztatott a közfoglalkoztatás időtartama alatt egyszerűsített foglalkoztatás (a továbbiakban: EFO) formájában részt vehet például mezőgazdasági munkákban; valamint közvetíthető EFO keretében ellátandó állásokra, a felajánlott EFO el nem fogadása esetén a közfoglalkoztatott kizárásra kerül a közfoglalkoztatásból. Az EFO munkaviszonyban foglalkoztatni kívánó munkáltató a munkaerőigényét május 1-je és október 31-e között településének a polgármesterénél is bejelentheti. Az EFO munkaviszonyban foglalkoztatni kívánó munkáltató minden év október 31-éig bejelentheti a tervezett foglalkoztatás helye szerint illetékes megyei foglalkoztatási szerv részére a következő év május 1-je és október 31-e között általa tervezett egyszerűsített foglalkoztatás helyét, a foglalkoztatni kívánt létszámot és a foglalkoztatás tervezett ütemezését. A Belügyminisztérium a következő évi közfoglalkoztatást úgy tervezi meg, hogy a bejelentett EFO munkaerőigények kielégítésére megfelelő munkaerő tartalék álljon rendelkezésre.

– A közfoglalkoztatottak évi 120 napra rövid idejű keresőtevékenységben (pl.: mezőgazdasági idénymunkában) vehetnek részt. A közfoglalkoztató köteles a közfoglalkoztatott részére, munkavállalás érdekében fizetés nélküli szabadságot engedélyezni, melynek időtartama 90 napról 120 napra növekedett.

– A közfoglalkoztatottakat álláskeresési célból munkaidő-kedvezmény illeti meg. Eszerint a közfoglalkoztatott mentesül a rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettségének teljesítése alól az állásinterjú ideje alatt, miközben állásidőre járó bért kap.

– A közfoglalkoztatott személyek részére az állami foglalkoztatási szerv, az álláskeresőkhöz hasonlóan megfelelő állásigény esetén nyílt munkaerőpiaci ajánlatokat biztosít. A közfoglalkoztatott személyek részére 2016. február 1-jétől kezdve bevezették az elhelyezkedési juttatás intézményét, amely pénzügyi ösztönzést nyújt a közfoglalkoztatottak számára az elsődleges munkaerőpiacon történő elhelyezkedésre. 2018. november 1-jétől az elhelyezkedési juttatás összege a korábbi mértékének duplájára, 45.600 Ft/hó-ra emelkedett, továbbá elhelyezkedési juttatásra az a közfoglalkoztatott is jogosult, aki mezőgazdasági idénymunkában vesz részt. Az elhelyezkedési juttatást eddig mintegy 14.000 fő vette igénybe és helyezkedett el az elsődleges munkaerőpiacon.

– A „Közfoglalkoztatásból versenyszférába” program keretében munkaerőpiaci szolgáltatásokat (pszichológiai, álláskeresési tanácsadás, munkatanácsadás stb.) is biztosítunk, amelyek növelik a közfoglalkoztatottak önbizalmát, motivációját, mindezek elengedhetetlenek a sikeres és eredményes álláskereséshez. Csak 2018-ban csoportos tanácsadáson 59.000 fő, míg egyéni tanácsadáson 68.000 közfoglalkoztatott vett részt. 2019-ben egyszerűsített foglalkoztatás keretében tervezett foglalkoztatottak számával kapcsolatban tájékoztatjuk, hogy az érintett foglalkoztatók száma az elmúlt időszakban évről évre növekedett: míg 2016-ban csupán 29, 2018-ban már 631 munkáltató jelezte az illetékes kormányhivatalnak vagy a polgármesternek, hogy egyszerűsített foglalkoztatás keretében foglalkoztatna dolgozókat. A 2018-ban bejelentett igények túlnyomó többsége, 5 514 fő (88%) egyszerű mezőgazdasági munkát végzők foglalkoztatására vonatkozik. A témáról bővebb információt az érdeklődök a következő webhelyen találnak: http://kozfoglalkoztatas.kormany.hu/jelentes-a-2019-ben-egyszerusitett-foglalkoztatas-kereteben-tervezett-foglalkoztatottak-szamarol

A közfoglalkoztatás esetenkénti munkaerő elszívó hatása miatt lényeges kérdés, hogy az elmúlt tíz év során zsugorodott-e a program?

Az alábbi táblázat, amely az Adattárház 2019. 14. heti adatai alapján készült, jól tükrözi az elmúlt évek adatainak az alakulását:

A Járási Startmunka mintaprogram, mezőgazdasági pillér

ADATTÁRHÁZ 2019. 14. HETI ADATAI ALAPJÁN

Támogatás kezdetének éve 2015 2016 2017 2018 2019
Programot indító települések száma 1306 1286 1190 1076 930
Szerződés szerinti létszám (fő) 37.993 35.791 28.724 22.389 17.601

Mindemellett rögzíteni kell azt is, hogy nem csupán a mezőgazdasági közfoglalkoztatási programban résztvevők, hanem a közfoglalkoztatottak éves átlagos létszáma is folyamatosan csökken: 2016-ban 223 470 fő, 2017-ben 179 492 fő, 2018. évben pedig 135 620 fő volt a létszámuk. A Nemzeti Foglalkoztatási Szolgálat adminisztratív adatai szerint a közfoglalkoztatásban résztvevők átlagos létszáma 2019 januárjában 119 ezer fő volt.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Emlékmorzsák Farády Lászlóról: búcsú egy kivételes embertől

2025. március 24. 17:10

A megemlékezést március 23-án, vasárnap délelőtt tartották a Turisztikai Központban, ahol több tucatnyi résztvevő idézte fel közös emlékeit.

Géntechnológia: EU-megállapodás a küszöbön

2025. március 9. 08:10

Az Európai Unió egyre közelebb kerül ahhoz, hogy közös álláspontot alakítson ki az új növénynemesítési technológiák (NZT) szabályozásáról.

Különleges magyar megoldásokat díjaztak, amelyek versenyképesebbé tehetik a mezőgazdaságot

2025. február 18. 14:40

Kihirdették a K&H a fenntartható agráriumért ösztöndíjpályázat nyerteseit. A pályázók az agráriumhoz köthető problémákra keresik a választ.

EU-s agrárpolitikai konfliktust okozhat a lengyel elnökség

2025. január 28. 16:10

Lengyelország az olcsó brazil hústól és cukortól félti az uniós gazdákat. További agrártémák a vetőmag-szabályozás és az állatszállítás.

Így takaríthatnak meg akár 20 százaléknyi munkaerőt a bogyósgyümölcs-termesztők

2023. július 23. 14:10

A gyümölcsszedők betanítása a virtuális valóság eszközeinek segítségével, a robotok alkalmazása a gyümölcskonténerek mozgatására, valamint a fizikai munkát megkönnyítő mesterséges külső vázak viselése mind-mind olyan lehetőségek, amelyeket az ausztrál bogyósgyümölcs-termelők a munkaerő hatékonyságának növelése érdekében fontolóra vesznek.

Wine Australia: népszerűsíteni kell a borászati ágazatot

2020. április 12. 09:38

A munkaerőhiány miatt nagyon fontos feladat, hogy a fiatalok előtt ne csak fogyasztói szempontokból népszerűsítsék az ágazatot.

A második negyedévben kevesebben dolgoztak a mezőgazdaságban

2020. augusztus 8. 04:36

A mérséklődés ellenére stabilabbnak bizonyultak a koronavírus fellángolásának negyedévében a mezőgazdasági munkahelyek az iparban és szolgáltatási szektorban találhatókhoz képest.

A mezőgazdaság kibocsátási értéke 4,1 százalékkal nőtt

2020. december 12. 04:36

A mezőgazdasági ágazat kibocsátásának értéke folyó alapáron 4,1 százalékkal nőtt, termelési volumene – az árak 6,3 százalékos emelkedése mellett – 2,1 százalékkal csökkent.