A szarvasmarhák számára farkasbiztosnak számító kerítésének körülbelül 140 cm magasnak kell lennie, és legalább hat feszültség alatt álló vezetékből kell állnia.
Ahol korábban be kellett keríteni a legelő állatokat, hogy ne kelljen őket terelni, ott már inkább ki kell keríteni a farkasokat a legelőről. A farkasbiztos kerítések biztos védelmet nyújtanak, de nem 100 százalékost.
A farkas mára a német társadalom ellenséges állatává vált. Vannak, akik továbbra is szigorú védelem alatt szeretnének látni, mások a reális „farkaskezelést” támogatják, amely a kilövésüket is lehetővé teszi. Utóbbiak gyakran azok, akik aggódnak legelő állataik miatt, vagy akiknek véres élményük volt, hogy egy farkas pusztított az állataik közt.
Nem fenyegeti kihalás
A jelenlegi adatok azt mutatják, hogy a farkast már nem fenyegeti a kihalás Európában. Németországban az elmúlt években jelentősen megnőtt a számuk. Vannak egyéni állatok és párok is. A ragadozóvad különösen elterjedt északon és keleten. Más európai országokban hasonló a helyzet.
Határokon átnyúló farkasfigyelés
Európa-szerte különösen a gazdálkodók és a legelő állattartók szorgalmazzák a határokon átnyúló farkasfigyelést, de a farkasok védettségi státuszának megváltoztatása nehézkes. December elején döntés született arról, hogy a védőkerítést leküzdő, jószágot ejtő, problémás farkasokat a jövőben gyorsabban kilőhetik Németországban.
22 000 legeltetett állatot öltek meg
2010 óta Németországban mintegy 22 000 legeltetett állat esett a farkasok áldozatává. Alsó-Szászországot különösen súlyosan érintik a farkaskárok – írta a német agrarheute mezőgazdasági szakportál.
Állandó elektromos kerítések
A legelő állattulajdonosok számára egyetlen lehetőség maradt, hogy a lehető legjobban védjék állataikat, ez a farkasbiztos kerítés. 100 százalékig biztonságos farkaskerítés azonban nem létezik. Állandó legelőknél célszerű állandó kerítést állítani.
(Kép: Pixabay)