A metánkibocsátás csökkentésére és az erdőirtás felszámolására irányuló globális erőfeszítéseket az állattenyésztési ágazat gyenge vállalati erőfeszítései is hátráltatják – közölte egy befektetői csoport.
A glasgow-i COP26 klímatárgyalásokon több mint 100 ország vállalta nemrég, hogy 30%-kal csökkentik a metánkibocsátást, és 2030-ig leállítják vagy visszafordítják az erdőirtást, amelynek nagy részét az állattenyésztés okozza. Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete (FAO) szerint az ember által előidézett metánkibocsátás 44%-áért az állattenyésztés a felelős.
Ennek ellenére a világ legnagyobb állattenyésztőinek kevesebb mint egyötöde méri jelenleg a kibocsátásainak akár csak egy részét is – mutatta ki a FAIRR Initiative (FI) jelentése, amelynek tagjai több mint 45 milliárd dolláros vagyont kezelnek.
„Mivel az emberi tevékenységből és az erdőirtásból származó metán egyre nagyobb mértékű, a COP26 klímacsúcson kitűzött ambíciók nagy felelősséget ruháztak át az élelmiszer- és mezőgazdasági szektorra” – mondta Jeremy Coller, a FI elnöke. „A metán és a trágyakezelési kudarcok azonban rávilágítanak arra, hogy a piacon a tehenek számítanak szinte az új szénnek kibocsátási szempontból.”
Negyedik éves jelentésében a csoport 60 nyilvánosan jegyzett állati fehérjetermelőt értékelt 10 környezetvédelmi, társadalmi és kormányzással kapcsolatos úgynevezett ESG kérdésben, azaz a környezetvédelmi és fenntarthatósági szempontokban, beleértve a kibocsátást és az antibiotikum-használatot.
A magas pontszámot elért norvég akvakultúra-cégek közül a Mowi ASA és a Grieg Seafood szerepelt a listában, míg a legmagasabb rangú hús- és tejipari vállalatok közül a Maple Leaf, a Marfrig és a Fonterra tűnt fel. Ezek mindegyike „alacsony kockázatúnak” számít. Eközben a többi nagy gyártó, köztük a világ legnagyobb húsfeldolgozója a JBS SA és a Tyson Foods „közepes kockázatúnak” számítottak.
A JBS képviselője a Reutersnek elmondta, hogy az ESG teljesítményének növelése továbbra is prioritást élvez. A FAIRR rangsorában a JBS a 60 vállalat közül a 11. helyre került, 57%-os értékeléssel, ami hat százalékpontos javulást jelent 2020-hoz képest. A Tyson közölte, hogy együttműködik a FAIRR-rel, és visszajelzést adott az erdőirtás megelőzésére vonatkozó kötelezettségvállalásairól, beleértve az igazolt, erdőirtástól mentes marhahús beszerzésének megkezdését.
A FAIRR nyilvánosságra hozza az eredményeket, hogy más befektetők is felhasználhassák azokat a vállalatok teljesítményének elemzésekor.
Kiemelt kép: Pixabay