Állattenyésztés

Mennyire ismeri a kullancsok által terjesztett kutyabetegségeket?

Agrofórum Online

Egyre több, kullancsokkal a kutyák szervezetébe kerülő betegséggel küzdünk Magyarországon. A legjobb védekezés a megelőzés lenne. Mégis, bár már igen hatásos kullancsirtó termékek vannak a piacon, sokan nem védik meg kedvenceiket.

Az ok sok esetben anyagi, hiszen valóban drágák a kullancsirtó szerek. (Ugyanakkor aki kutyát vállal, az a vele járó költségeket is kell hogy vállalja.) Mások a hatóanyagok szervezetre gyakorolt káros hatására hivatkoznak. Ez utóbbi érv azért nem állja meg a helyét, mert egyrészt sok-sok éve kipróbált termékekről van szó, amelyek bizonyítottan (egy-egy túlérzékenységi esetet kivéve) semmilyen problémát nem okoznak hosszabb távon sem. Másrészt egy durva babéziafertőzésbe a kutya néhány napon belül belehal. Akkor meg nem sok értelme van hosszú távú hatásról beszélni.

Vannak olyan gazdik is, akik csak akkor védekeznek a kullancsok ellen, amikor „szezonja van” – tavasszal és ősszel, tehát most –, a szerző (és az állatorvos) tapasztalata viszont az, hogy bár talán időnként valamivel kevesebb, kullancs gyakorlatilag minden évszakban és időjárásban akad. Jártunk már jeges-havas január 1-jén is az orvosnál babéziafertőzéssel (akkoriban még nem léteztek a mai, hatásos irtószerek) – hála neki a kutya életben megmaradt.

Sokan kérdezik, hogy hogyan védenek ezek a termékek, ha a kullancsnak vért kell szívnia, hogy elpusztuljon. Ha figyelmesen olvassák a lentebbi betegségleírásokat, kiderül, hogy a kórokozók jelentős részének minimum 1-2 napra van szüksége, míg a kutyába átjut. Mire ez megtörténik, a gazdaszervezet, a kullancs már nincs az élők sorában.

Ismerjük meg tehát a kullancsok terjesztette betegségeket, azok tüneteit! Ha mégis beüt a baj, mint mindig, ebben az esetben is a gyors felismerés és az azonnali állatorvosi segítség életet menthet. A rendelőben vérvizsgálatot végeznek, illetve megfelelő teszt (az immunológiai a betegség következtében termelődő ellenanyagot, a PCR-teszt pedig a betegség okozójának genetikai anyagát mutatja ki) segítségével azonosítani tudják a kórokozót, és célzottan végzik a kezelést.

Babéziózis

A babéziózis (babézia) Magyarországon a kullancsok által okozott leggyakoribb és legveszélyesebb betegség, amely az időben megkezdett kezelés nélkül halálos kimenetelű is lehet. Egysejtű parazita okozza, amelyet a fertőzött kullancs vérszívás közben terjeszt. A kullancsok nem azonnal juttatják be az áldozat szervezetébe a kórokozókat, hanem körülbelül 1-2 nap múlva, mert a kullancs nyálmirigyében tartózkodó egysejtűformák érési folyamat után válnak fertőzőképessé. Az egysejtű a vörösvértesteket támadja, lépmegnagyobbodást, májproblémákat és veseelégtelenséget okozva.

A betegség a fertőződéstől számítva általában néhány napon belül, de akár 2-3 hét múlva is kitörhet. Az első tünetek nem tipikusak, a kutya levert és étvágytalan. Ezt követi a magas, 41-42 °C-os láz. 1-2 napon belül új tünet jelentkezik feltűnően sötét színű vizelet formájában. Ezt a vörösvértestek pusztulása okozza, amiből a hemoglobin kiszabadulva a vizelettel távozik. A nyálkahártyák a vérszegénység miatt halvány rózsaszínűvé válnak, a nyirokcsomók megduzzadnak, idegrendszeri tünetek is jelentkezhetnek.

Ha az állatorvos babéziára gyanakszik, vért vesz a kórokozó kimutatására, majd azonnal beadja az ellenanyagot (Imizol injekció), mert néhány óra késlekedés is végzetes lehet. A kutya állapotától függően egyéb kezelések – például vesevédelemre infúzió – is szükségessé válhatnak.

Lyme-kór

A Lyme-kór a Borrelia burgdorferi által okozott bakteriális fertőzés. Szerencsére kutyákban viszonylag ritkán és főleg fiatal egyedekben okoz tüneteket, amelyek hasonlóak, mint az embernél. A baktériumot a közönséges kullancs hordozza. Ez a faj a nedves környezetet kedveli, de gyakori városi parkokban is. A fertőzést a vérszívás 2-3. napján adja át az élősködő a kutyának.

A betegség magas lázzal és ízületi gyulladással jár, a nyirokcsomók megnagyobbodnak, a kutya sántít vagy a hátát fájlalja. A tünetek időnként akár hosszabb időre is elmúlnak, majd visszatérnek. Előfordul az is, hogy a sántaság „vándorol”: az egyik végtagon elmúlik, majd egy másik végtagon ismételten megjelenik. Hosszabb távon károsodhat a kutya veséje, idegrendszere és szíve.

A Lyme-kór kezelése hosszú, négy hétig tartó antibiotikumos kezeléssel történik, amit egyes esetekben meg kell ismételni, mert a baktérium könnyen „elbújik” az állat szervezetében. Sokszor nem tapasztalható teljes gyógyulás, a fertőzés újra fellobbanhat.

Anaplazmózis

Az anaplazmózis az Anaplasma phagocytophilum baktérium által okozott betegség, amely emberre és állatra egyaránt veszélyes (de kutyáról emberre nem terjed).

Nem minden fertőzött kutyának vannak tünetei. Ha mégis, lázat, levertséget, étvágytalanságot tapasztalunk, ízületi fájdalommal és sántasággal kísérve. Kevésbé gyakori tünet a hányás, hasmenés, légzési problémák, görcsrohamok és ataxia (az izomkontroll elvesztése).

Az Anaplasma platys ciklikus trombocitopeniát okoz, ami azt jelenti, hogy kutya vérlemezkeszáma a normálisnál alacsonyabb. Ennek következtében a vér alvadási képessége csökken, az állat vérzékennyé válik. Az orrvérzés, sápadt nyálkahártya jól látható tünet, a belső vérzés viszont nem, de annál veszélyesebb. Jellemző még a nyirokcsomók megduzzadása, a rosszkedv és a láz is. A tünetek tehát hasonlítanak a Lyme-kóréhoz, és a kezelés is hasonló, hosszabb antibiotikum-kúrával történik.

Ehrlichiosis (vérzéses kullancsláz)

A baktérium okozta betegség tünetei a láz, fejfájás, hányás, hasi fájdalmak, ízületi és izomfájdalmak. A kórokozó az ereket támadja meg, ezért bőr alatti és nyálkahártyavérzések és következményes sárgaság figyelhető meg a betegen, valamint íny- és orrvérzés. Kezeletlenül hagyva az idegrendszert is megtámadhatja, szervleállást és akár halált is okozhat. Az embert is veszélyezteti a betegség. Kezelése szintén hosszú antibiotikum-kúrával történik.

További kullancsok terjesztette betegségek a tularémia vagy más néven nyúlpestis, valamint a vírusos kullancsencephalitis (agyvelő- és agyhártyagyulladás), amelyek előfordulása azonban meglehetősen ritka. Azért érdemes tudni róluk, mert mindkettőt elkaphatja az ember is.

Milyen következtetést vonhatunk le ezek után? Védjük meg kedvenceinket! Válasszunk kullancsirtó cseppet, tablettát vagy nyakörvet, ami szimpatikusabb, a lényeg, hogy folyamatosan használjuk. A megelőzés minden esetben veszélytelenebb, olcsóbb és megbízhatóbb, mint a kapkodás, amikor már beütött a baj.

A cikk dr. Balázs Bence, a Gizmók rendelő állatorvosa szakmai jóváhagyásával készült.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Dániában megállapodtak a „szellentésadóról”

2024. november 20. 16:10

Dániában megállapodás született az első, a mezőgazdasági kibocsátásokra, köztük az állatok termelte szénhidrogénekre kivetett adóról.

Sarplaninai juhász, a jugoszláv néphadsereg leghűbb szolgálója

2024. november 19. 13:40

A jugoszláv farkasölő, az egyik leghosszabb múltú kutyafajta egy csupán 1918 és 1991 között fennálló államalakulatról kapta közismertebb nevét.

Legyünk óvatosak: reális veszély a kutya gombamérgezése!

2024. november 19. 09:40

Egy-egy gombafajnak még a megkóstolása is mérgező lehet a kutyák számára. Mik a tünetek, és mit tegyünk, ha az eb gombát evett?

Brutális szaporítótelepeket buktattak le Vas és Zala vármegyékben

2024. november 14. 17:10

Szerdán, november 13-án állatvédők összefogásával 35, borzalmas körülmények között élő fajtatiszta kutyát foglaltak le. És ez csak a kezdet.

Pontatlanul szolgáltat adatokat az állatorvosok jelentős része

2023. augusztus 11. 15:10

Magyarország több mint egy évtizede szolgáltat önkéntesen adatot az antibiotikum tartalmú állatgyógyászati készítmények nagykereskedelméről, 2024-től azonban az eladás mellett már a felhasználási adatokat is kötelező lesz elküldeni az Európai Gyógyszerügynökségnek (EMA).

Egyre nagyobb a jelentősége az állatorvosi szakmának

2018. szeptember 7. 12:35

A hallgatóknak pályájuk kezdetén fontos látniuk, mennyire átértékelődött az állatorvosok, az állatorvoslás szerepe az elmúlt évtizedekben. Az állatorvosi közegészségügy talán sohasem volt annyira szem előtt, mint napjainkban – mondta Zsigó Róbert élelmiszerlánc-felügyeletért felelős államtitkár az Állatorvostudományi Egyetem tanévnyitó ünnepségén. 

Miért nem ehetnek a kutyák szőlőt?

2024. november 12. 10:10

A szőlő egyes kutyák számára már kis mennyiségben mérgező. Mit tegyünk, ha a kutyánk szőlőt evett?

Állatorvosok, figyelem! Leállt az antibiotikum-felhasználás bejelentő rendszer

2023. január 18. 13:42

Értékelve a tavalyi év tapasztalatait több újítást is bevezet a Nébih az antibiotikum-felhasználás bejelentő rendszerben.