Állattenyésztés

Augusztusban ismét vízvédelmi ellenőrzések lesznek az állattartó telepeken

Agrofórum Online

A vízvédelmi ellenőrzések eredményes lefolytatása érdekében a gazdálkodóknak is javasolt a felkészülés.

A nitrogén az élőlények számára létfontosságú tápanyag, azonban a talajban, valamint a felszíni és felszín alatti vízben történő feldúsulása vízminőségromlást és egészségkárosodást okozhat. Ennek megakadályozása érdekében szigorították a mezőgazdasági tevékenységekre vonatkozó előírásokat, Magyarország területének több mint kétharmadát nitrátérzékeny területnek minősítették, amelyek védelme különös jelentőséggel bír.

A mezőgazdasági tevékenységet folytató gazdálkodóknak nitrátérzékeny területen az EU Kölcsönös Megfeleltetés körébe tartozó követelményeket, nem nitrátérzékeny területen a Helyes Mezőgazdasági Gyakorlat követelményeit kell betartaniuk annak érdekében, hogy a talaj, valamint a felszíni és felszín alatti víz mezőgazdasági eredetű nitrátszennyezését megakadályozzák.

2015. április 12. óta a kölcsönös megfeleltetési szabályok betartását ellenőrző szervekről szóló kormányrendelet alapján a vízvédelmi hatáskörrel és illetékességgel rendelkező katasztrófavédelmi igazgatóságok ellenőrzik, hogy az állattartó telepeken betartják-e „A vizek mezőgazdasági eredetű nitrátszennyezés elleni védelme” elnevezésű jogszabályban foglalt követelményeket.

A tavalyi ellenőrzések során alapvetően együttműködők voltak a gazdálkodók, segítették az ellenőrzés végrehajtását, illetve elfogadták a katasztrófavédelmi szerv megállapításait. A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal (MVH) a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatallal együttműködésben uniós módszertannal részben kockázatelemzéssel, részben véletlenszerűen jelöli ki az ellenőrzendő telepeket. Az elmúlt évben 598 telephelyen volt ellenőrzés, 73 gazdálkodó a követelményeket megfelelően teljesítette, 351 gazdálkodónál nem kellett alkalmazni az előírásokat, 13 gazdálkodó esetén tártak fel nem megfelelőséget, 3 gazdálkodónál az egyik részkövetelmény teljesült, a másik azonban nem.

A 2016. évi ellenőrzés-sorozatot ütemterv alapján, augusztus közepétől kezdik meg a megyei katasztrófavédelmi igazgatóságok. Az érintett gazdálkodókat előzetesen kiértesítik, és az állattartó telep rendeltetésszerű működésének legcsekélyebb zavarása mellett végzik majd el a helyszíni ellenőrzéseket. Valamennyi ellenőr hivatalos megbízólevéllel és az ellenőrzésről szóló értesítéssel rendelkezik. A helyszínen megtekintik a nitrátszennyezés lehetséges forrásait, így a siló- és trágyatárolókat, a haszonállatok tartására szolgáló építményeket, szükség szerint fényképfelvételeket készítenek és megvizsgálják a kapcsolódó hatósági engedélyeket is. A helyszíni ellenőrzésről jegyzőkönyv készül, az esetleges nem megfelelőségről pedig hatósági határozatot kell hozni. Az állattartó telepnek a vízvédelmi kérdéseken túl további követelményeknek is meg kell felelnie, ezeket az említett társhatóságok ellenőrzik, az összesített minősítésről pedig a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal dönt.

A vízvédelmi ellenőrzések eredményes lefolytatása érdekében a gazdálkodóknak is javasolt a felkészülés. Biztosítaniuk kell az ellenőrök telepre történő bejutását, szükségessé válhat iratok bemutatása, így például az állattartó telep egységes környezethasználati engedélye, az építési és használatbavételi engedélyek, a siló/trágyatároló bélésére alkalmazott anyagok megfelelőségét igazoló dokumentumok, az elmúlt időszakban bekövetkezett tartóváltás bejelentését igazoló dokumentum, illetve meghatalmazást vagy képviseletet igazoló dokumentumok.

(katasztrofavedelem.hu)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Ezt tegye, hogy télen is legyen tojás a tyúkólban!

2024. október 17. 09:40

Az ősszel és télen csökkenő fénymennyiség miatt a tyúkok kevesebbet vagy egyáltalán nem tojnak. Mit tegyünk, hogy ne kelljen bolti tojást vennünk?

Télen nagyobb odafigyelést igényel a baromfi takarmányozása

2024. október 14. 16:10

Ha szélsőségesek a körülmények, főleg ha hó is borítja a kertet, takarmánykiegészítésre még a szabad tartású baromfiaknak is szükségük van.

Tovább csökken a sertés- és szarvasmarha-állomány az EU-ban

2024. október 8. 13:10

Az állatállomány-összeírások legfrissebb eredményei szerint 2024-re tovább csökkent a sertés- és szarvasmarha-állomány az Európai Unióban.

Mennyi kolosztrumra van szüksége egy borjúnak?

2024. október 8. 08:10

Az újszülött borjak számára (is) a kolosztrum az egészséges élet megalapozója. De mennyire és mikor van szükségük?

Tudnivalók a Helyes Mezőgazdasági és Környezeti Állapotról 1.

2019. július 14. 14:25

Egyes támogatások teljes körű kifizethetőségének feltétele a már jól ismert kölcsönös megfeleltetés követelményrendszerének teljesítése. Ennek részét képezi a Helyes Mezőgazdasági és Környezeti Állapot (a továbbiakban: HMKÁ) előírásrendszere, illetve a Jogszabályban Foglalt Gazdálkodási Követelmények (JFGK).

Tudjon meg mindent a kölcsönös megfeleltetésről! - 3. rész: A vizek nitrátszennyezés elleni védelme

2020. január 3. 09:40

A harmadik részben a vizek mezőgazdasági eredetű nitrátszennyezés elleni védelméről, annak szabályairól lesz szó. Ezt a KM-ben a jogszabályban foglalt gazdálkodási követelmények közül a JFGK 1 jelöli.

Tudjon meg mindent a kölcsönös megfeleltetésről! - 4. rész: A vadon élő állatok és növények védelme

2020. január 16. 04:36

A vadon élő állatok és növények védelmét előíró követelmények közvetve a természetes élőhelyek védelmét is szolgálják.

Vetésváltási előírások – nem növényvédelmi szempontból

2018. december 12. 07:38

A minap feltettem a kérdést a követőim között facebookon, hogy milyen vetésváltási előírásokat ismernek és megdöbbenve tapasztaltam, hogy a várt kommentdömping elmaradt. Vajon tényleg nincsenek tisztában a jogszabályi követelményekkel?