Állattenyésztés

Befolyásolja-e a fejések között eltelt idő a tejtermelést?

Agrofórum Online

Sok termelő ragaszkodik a fejések közötti időintervallumhoz, mivel mindig is az volt a szokás, hogy 10-12 óránként fejték meg a teheneket.

A gazdaságok szerkezete azonban az elmúlt években hatalmas változáson ment keresztül, mivel a hagyományos modell, amikor családok tartottak egy vagy néhány tehenet, gyakorlatilag megszűnt.

Túl hosszú a munkaidő a tehenészetekben

Manapság gazdaságossági okokból egyre nagyobb állományokat tartanak, és a tejtermelés fenntarthatósága azon múlik, hogy a gazdaságokban tudnak-e elég munkaerőt alkalmazni. Ez pedig nem lehetséges anélkül, hogy legalább olyan vonzó fizetést és kielégítő munkafeltételeket biztosítanak, mint amilyet más munkalehetőségek kínálnak. Különböző tanulmányok szólnak arról, hogy a gazdaságokban a kötelező hosszú munkaidő egyáltalán nem számít vonzónak a munkavállalók számára – ami teljesen érthető.

Szinte minden más iparágban délután 5-6 óra körül jellemzően lejár a munkaidő, emiatt az átlagos hosszúságú napi munka kritikus jelentőségű az alkalmazottaknak. Azonban a tejelőtehenészetekben sok esetben attól tartanak, hogy ha a hagyományos fejési időintervallumról átállnának arra, hogy nappal 8 óra, munkaidőn kívül pedig 16 óra telik el a fejések között, az a tehenek tejtermelésének és teljesítményének csökkenésével járna.

Egy gonddal kevesebb

A jó hír: a kutatások alapján nem ez történik. Egy tanulmányban 2366 állomány egy év alatt rögzített adatait elemezték.

Az összesített eredmények szerint az esti fejés befejezésének átlagos időpontja 18.43 volt, a munkanapok pedig közel 12 órán át tartottak. A szélsőértékek 8,5 órától 16,4 óráig terjedtek, tehát kiugróan nagy eltéréseket tapasztaltak.

A fejési időintervallumot a reggeli első fejés megkezdésétől az esti első fejés megkezdéséig terjedő időtartamként határozzák meg. A tanulmány célja a napi munkaórák számának csökkentése volt. Az eredmények azt igazolták, hogy az estétől reggelig 16 óra, reggeltől estig 8 óra fejési intervallum beválik, ami azt jelenti, hogy például reggel 7 órakor és délután 3-kor fejik az állatokat. Az adatok azt mutatták, hogy a fejési intervallum és a napi tejhozam között nincs kapcsolat, és a szomatikus sejtszám sem változott.

Bár az állattenyésztésben sok esetben nem lehet megúszni a hosszúra nyúló, kiszámíthatatlan munkanapokat, különösen az év azon időszakában, amikor a tehenek ellenek, és a borjakat etetni kell, törekedni kell a munkaidő csökkentésére. Amikor kevesebb a munka, érdemes megpróbálni bevezetni a rövidebb munkaidőt a munkaterhelés csökkentése érdekében, ami a munkaerő-megtartás fontos eleme lehet.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Húsvéti bárányhús: hagyomány és exportkincs

2025. április 20. 08:10

Húsvétkor sok kultúrában hagyomány a bárányhús fogyasztása, Magyarországon azonban a szerepe visszafogottabb.

Véget ért a fertőzött RSZKF-telepek felszámolása

2025. április 15. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás (RSZKF) legutóbbi két kitörésének helyszínein, Győr-Moson-Sopron vármegyében található Darnózselin és Dunakilitin, befejeződött a fertőzött szarvasmarhák leölése és ártalmatlanítása.

Kártalanítás és vis maior segíti az állattartókat

2025. április 14. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás vírus miatt vis maior helyzetet hirdetett ki Nagy István agrárminiszter.

Segítség a száj- és körömfájás miatt károsult gazdálkodóknak

2025. április 1. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás miatt nehéz helyzetbe került gazdálkodók anyagi támogatást igényelhetnek a Bérgarancia Alapból.

Stresszmentes tehéntartás, magasabb minőségű tej

2023. november 27. 09:40

Vízágyas matracokon pihenhetnek a tehenek a 341 millió forintból megépült Precíziós tejtermelő laboratóriumban, a MATE Kaposvári Campusán.

Istvánfalvi Miklós: nehéz helyzetben vannak a tejtermelők

2022. június 3. 11:32

A tej a legfontosabb és legsokoldalúbb alapélelmiszerünk.

Folytatódott a szarvasmarha-állomány növekedése

2019. március 11. 12:02

A mezőgazdasági ágazat egyik meghatározó termelési ága a szarvasmarha-tenyésztés és tejtermelés, amely a teljes mezőgazdasági kibocsátás egytizedét és az állattenyésztés termelési értékének közel egyharmadát teszi ki.

Elszámolták: a FrieslandCampina új tejtermelőket keres

2022. január 13. 10:53

Az elmúlt évek taglétszám-csökkenése után a FrieslandCampina szeretné megkönnyíteni az új tejtermelők csatlakozását a szövetkezethez.