3℃ -2℃
február 3. Balázs, Oszkár, Celerina
Állattenyésztés

Csekély összegű támogatás kérhető a haszongalamb-vásárlásához

NAK

Az exportpiacra történő termelés mellett a hazai termelés újbóli beindítása hozzájárulhat a hátrányos társadalmi-gazdasági helyzetű kistérségek népességmegtartó képességének javításához is, ezért az agrártárca a haszongalamb-vásárlásához mezőgazdasági csekély összegű nemzeti támogatás formájában állami segítséget nyújt.

Az egykor hazánkban is közkedvelt galambhús fogyasztása napjainkra – főképp szociodemográfiai változások miatt – háttérbe szorult, gyakorlatilag eltűnt étrendünkből. Ebben szerepet játszott a galambhús téves, negatív megítélése is, amelyen a fogyasztók felé történő, valós információkon alapuló ismeretátadással és kapcsolódó marketingtevékenységgel változtatni indokolt. A galambhús alacsony zsírtartalmú, koleszterinben szegény és könnyen emészthető élelmiszer, amelynek fogyasztása hozzájárulhat az egészség megőrzéséhez. Nemzetközi szinten – Magyarországgal ellentétben – a galambhús hagyományosan beépült a fogyasztók étrendjébe is.

Hazánkban a rendszerváltást megelőző évtizedekben a húsgalamb-előállítás növelése exportfejlesztési célból államilag is támogatott mezőgazdasági tevékenység volt, ami abban az időben együtt járt termelői szakcsoportok létrehozásával, felvásárlási hálózatok kialakításával és az exportigényeknek megfelelő feldolgozással is. Ez azt is jelentette, hogy ebben az időszakban Magyarország az éves szintű húsgalamb-előállításban világviszonylatban a 2-3. helyre tudott kerülni.

Az egységes testméretű, magas hasznos (70 százalékot elérő) húsarányt produkáló, előhűtött galamb keresett és kifizetődő exportcikk lehet napjainkban is. Mivel az Európai Unió tagállamai galambhúsból önellátóak (oda csak megbízható mennyiségű és minőségű árualappal és megfelelő árképzés mellett lehet belépni), az exportőr-országok főként Ázsiába exportálják a galambhúst. Bár a magyar galambhús-export az elmúlt években minimális mennyiségű volt, megfelelő fajtaválasztás és korszerű tenyésztéstechnológia, jól kialakított logisztikai háttér, valamint a hazai és a külföldi piacokon történő bevezetéshez megfelelően megválasztott marketingeszközök alkalmazása mellett realitása van a hazai húsgalamb-tenyésztés újraindításának.

Az exportpiacra történő termelés mellett a hazai termelés újbóli beindítása hozzájárulhat a hátrányos társadalmi-gazdasági helyzetű kistérségek népességmegtartó képességének javításához is, ezért az agrártárca a haszongalamb-vásárlásához mezőgazdasági csekély összegű nemzeti támogatás formájában állami segítséget nyújt.

A frissen megjelent 39/2019. (VIII. 23.) AM rendelet alapján vissza nem térítendő támogatás igényelhető – amelynek mértéke a támogatási időszakban vásárolt haszongalamb ellenértékének 75%-a (de legfeljebb 6000 forint/haszongalamb) -, a 1408/2013/EU bizottsági rendelet szerinti mezőgazdasági csekély összegű támogatás csekély összegű támogatási keretének és feltételrendszerének betartásával.

A támogatási kérelem a Magyar Államkincstár által rendszeresített és a honlapján közzétett nyomtatványon, postai úton küldhető be:

  1. a 2019. augusztus 1. és 2019. október 15. támogatási időszakra 2019. október 1-15.,
  2. a 2019. október 16. és 2020. április 30. támogatási időszakra 2020. május 1-15.,
  3. a 2020. május 1. és 2020. október 15. támogatási időszakra 2020. október 1-15. közötti benyújtással.

Fontos, hogy egy haszongalamb után kizárólag egy alkalommal igényelhető támogatás. Ha a kérelmező az általános forgalmi adóról szóló törvény alapján az általános forgalmi adó levonására jogosult, akkor a nettó vételárat, ha pedig az általános forgalmi adó levonására nem jogosult, akkor a bruttó vételárat kell figyelembe venni a támogatási mérték meghatározásakor.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Oroszország 2024-ben 777 millió euróval támogatta a tejtermelőit

2025. február 1. 14:10

Oroszországban a mezőgazdasági szektorok közül a legtöbb támogatást a tejtermelés kapja, ami tovább bővül az idei évben.

Skót-felföldi marhákkal virágzó magyar farm

2025. február 1. 08:10

A család 66 hektáron gazdálkodik, ez az ő esetükben leginkább legeltetéses állattartást jelent, 12 hektár az csupán, amelyen lucernát és szénát termesztenek.

Magyarországon először mutatták ki a kiskérődzők pestisét

2025. január 28. 13:10

A vírus súlyosan fertőző, a betegség bejelentési kötelezettséggel jár. Az érintett állományt felszámolják.

Kutyára macskára, görényre egyaránt veszélyes a szívférgesség

2025. január 28. 09:40

A szívférgesség (dirofilariózis) súlyos, akár halálos betegség. Minden fajnál megelőzhető, de gyógyulásra csak a kutyáknál van lehetőség.

Nagy István: cél, hogy minél többen fogyasszanak galambhúst

2023. január 29. 10:37

A különböző fejlesztési programok eredményeként több fővárosi áruházban már kapható húsgalamb. Görbeházán pedig kormányzati támogatással galambvágóhíd létesül.

Ismerjük meg a kertünkbe látogató madarakat! – Galambfélék

2022. január 31. 04:36

Se szeri, se száma a kis énekesmadaraknak az etetőinken. Díszesek, kedvesek, félénkek, olykor hangosak, de inkább óvatosak. De nézzük csak, galambok is látogatnak minket ilyenkor? Melyik fajt látjuk éppen? Mi különbözteti meg a három legelterjedtebb galambfajt egymástól?

Hogyan vonzhatjuk be a kistestű madarakat a kertbe?

2023. április 13. 05:37

Bosszantó lehet, amikor bevonzanánk a hasznos madarakat a kertünkbe, és megjelennek a galambok és szarkák is velük együtt. Hogyan oldható meg ez a helyzet?

140 éves a hazai galamb- és kisállattenyésztés szervezeti működése

2022. november 13. 10:16

A Magyar Galamb- és Kisállattenyésztők Országos Szövetsége az egész országot lefedő szervezeti hálózatával biztosítja a magyar galamb- és kisállattenyésztés magas színvonalon tartását, a benne rejlő értékek megőrzését – mondta Nagy István agrárminiszter Gyomaendrődön, a Galamb- és Kisállat kiállítás megnyitóján.