Mivel ősszel csökken a napfényes órák száma, a tyúkok hajlamosak leállni a tojástermeléssel. Ha azonban fényt és meleget biztosítunk számukra, azt tojással hálálják meg.
A tyúkok azért nem tojnak ősszel és télen, mert a szervezetük ilyenkor a fény hiánya, a hosszú, tartós sötétség hatására „megpihen”. Azonban a tyúkok szervezete könnyen újra munkára fogható, ha megfelelő ideig fény éri.
12-16 órányi megvilágítás
Körülbelül 12 órányi világosság kell ahhoz, hogy a madarakat érő stimuláció elegendő legyen a tojástermeléshez. Valószínűleg 16-17 óra a leghosszabb megvilágítás, ami még ösztönzőleg hat rájuk, tehát végeredményben 12-16 órányi fényt kell biztosítani. A fénynek állandónak kell lennie.
Abban az esetben, ha egy idő után a tojástermelés mégis visszaesik, egy kicsit, körülbelül fél órával emelni kell a megvilágítás hosszát. Ettől a tyúkok szervezete úgy érzi, hogy közeleg a tavasz. Az alkalmazott világítás típusa nem igazán számít, és nem is kell hozzá nagy fényerősség.
A megvilágításhoz egyáltalán nincs szükség bonyolult berendezésékre. Használhatók fénycsövek, de ezek hideg környezetben nem biztos, hogy megfelelően világítanak. A baromfiólban viszont az olcsó izzólámpák jól beváltak. Egy izzó 15 vagy 20 csirkének is elegendő, hogy igényeiknek megfelelően lássanak, mozogjanak, táplálkozzanak, és a fény stimulálja őket.
A minőségi takarmány és egy kis meleg sem árthat
Emellett természetesen szükséges a kiegyensúlyozott fehérje- és kalciumtartalmú takarmány biztosítása is. Több takarmányra lehet szükség, hogy a testhőmérséklet fenntartásához és a tojásrakáshoz szükséges többletenergiát biztosítsuk számukra.
Néhány órán keresztül infralámpa is használható, hogy az állatok felmelegedjenek. A nagyon hideg napokon ugyanis előfordulhat, hogy a megfelelő fénymennyiség ellenére sem tojnak a tyúkok megfelelően. De ilyenkor sem kell izgulni: amikor egy-két melegebb nap következik, ismét szívesebben termelnek a jószágok.
Fotó: Pixabay