Állattenyésztés

Franciaország 2022-től megtiltja a hím csibék elgázosítását

Agrofórum Online

Franciaország jövő évtől megtiltja a hím csibék megsemmisítését gázosítással vagy más módon történő leölését. Ezeket a módszereket az állatjóléti csoportok barbárnak nevezik, és hasonló intézkedést szorgalmaznak a teljes európai szinten is – közölte a párizsi a mezőgazdasági miniszter.

Évente 50 millió hím csibét semmisítenek meg ilyen módon – hívta fel a figyelmet Julien Denormandie a Le Parisien című napilap honlapján közzétett interjúban. Csak nőstényeket, későbbi tojásokat tojó csikréket tartanak életben.

„Franciaország az első olyan ország a világon Németországgal együtt, amely véget vet a hím csibék ledarálásának és gázosításának” – tette hozzá Julien Denormandie.

A két ország az Európai Unió mezőgazdasági minisztereinek tanácsán próbálta meggyőzni európai uniós partnereit a gyakorlat betiltásáról.

2022-től a francia tenyésztőknek ehelyett olyan gépekkel kell felszerelniük magukat, amelyek a csibék nemét még azelőtt ismerik fel, hogy azok kikelnének.

„A dinamika jól halad, és a már leadott megrendeléseket figyelembe véve a gépeket 2022 első negyedévének végéig Franciaország érintett telephelyeinek kétharmadán telepíthetik” – tette hozzá a mezőgazdasági miniszter.

Az intézkedés várhatóan 1 eurócentes többletköltséget eredményez hat tojást tartalmazó tojásos dobozok árában – mutatott rá.

A csirketenyésztőknek a berendezések megvásárlásához Franciaország 10 millió euró támogatást biztosít. Az élő malacok kasztrálása szintén tilos lesz 2022 elejétől.

Korábban többször felmerült márt a sajtóban, hogy a hím csirke alapvetően nem hoz hasznot a baromfiágazat számára, hiszen nem tojik, és ahhoz sem nő elég gyorsan a szakemberek szerint, hogy húsáért nyereségesen lehessen tenyészteni. Az állatvédő szervezetek adatai szerint ezért évente több száz millió hím csirkét pusztítanak el világszerte. Sajtóhírek szerint néhány éve dolgozták ki azt a technológiát, amellyel már a tojásban megállapítható a csibék neme, így a hím állat már a kikelés előtt megsemmisíthető.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A tehénlepény ritka állatok és a fajgazdagság megmaradását segíti

2024. szeptember 10. 09:40

Nem minden fekete-fehér: a szarvasmarhák hozzájárulnak az üvegházhatású gázok keletkezéséhez; ám a legeltetés számos faj táplálékát biztosítja.

A világ több halat dolgoz fel, mint amennyire szükség lenne

2024. szeptember 9. 13:10

2022-ben világszerte több tenyésztett halat fogtak ki, mint vadon élő halat, ami a történelem során első ízben fordult elő.

A jelen borjúja holnap már tejet ad, és most dől el, hogy mennyit

2024. szeptember 8. 16:10

Az állatorvosok szerint a jövő teheneit már az első pillanattól a tejadásra kell nevelni. Ennek alapja pedig a makkegészséges újszülött borjú.

A koca kondíciójának objektív értékelése a termelékenység alapja

2024. szeptember 6. 11:10

A kocák megfelelő kondíciójának biztosítása kritikus fontosságú – nemcsak a kocák egészsége és jóléte, hanem a gazdaság jövedelmezősége szempontjából is.

Baromfitartóknak kedvez az enyhítés

2021. május 26. 07:03

A kötelező zárt tartás visszavonását követően újabb enyhítő intézkedésről döntött az országos főállatorvos.

Újra fenyeget a madárinfluenza

2020. november 2. 06:07

Továbbra is érvényben van a 3/2017-es országos főállatorvosi határozat, melynek értelmében a baromfikat zárt helyen kell etetni, itatni, valamint a takarmányt és az állatok almozására használt anyagot is zárt helyen kell tárolni.

Be kell jelenteni a kiskapacitású baromfikeltetőket is!

2019. augusztus 7. 14:08

Továbbra is érvényes ugyanakkor, hogy a kiskapacitású keltetők nem engedélykötelesek.

Amit a madárinfluenzáról tudni érdemes III. rész

2021. október 15. 05:36

Mi a teendő, ha madárinfluenza tüneteit észleljük a háztájon tartott baromfin? Mi történik a bejelentést követően? Mi történik, ha fertőzött állatunk vagy állataink vannak? Milyen korlátozásokat von maga után a betegség megjelenése?