Állattenyésztés

Globálisan visszaeshet a sertéshústermelés

Agrofórum Online

A sertéshúspiaci szakértők jövőre a termelés globális visszaesését prognosztizálják. Különösen Kínában, a világ vezető termelőjénél a kocaszám csökkenése miatt alacsonyabb termelési arányt prognosztizálnak.

Európában is fokozatosan csökken a sertésállományok mérete, ami csökkenő termelési szintet jelez. Annak ellenére, hogy más régiókban, például az Egyesült Államokban, Brazíliában és Vietnámban várhatóan nő a termelés, ezt a csökkenést nem lehet teljes mértékben ellensúlyozni.

0,8%-kal kevesebb lesz a sertéshús

A becslések szerint a világ sertéshústermelése körülbelül 0,8%-kal fog csökkenni. Ezzel párhuzamosan a sertéshúsfogyasztás is csökkenni fog, különösen Kínában, ahol a baromfihús fogyasztásának előnyben részesítése és a gazdasági bizonytalanságok miatt 2,0%-os csökkenés várható.

Az Európai Unióban a fogyasztás 2025-ben várhatóan szintén alacsonyabb lesz, mint idén. Sőt, az európai országokban fokozottan jellemző trend, hogy a mai tinédzserek sok esetben teljesen elutasítják a sertéshús fogyasztását. Ezzel szemben az Egyesült Államokban, Oroszországban és Vietnámban várhatóan nő a kereslet.

Vezető importőr: Mexikó; exportőr: Egyesült Államok

A fő fogyasztó országokban előre jelzett csökkenést tehát várhatóan nem ellensúlyozza más régiók erősödése, ami a sertéshús iránti kereslet mérsékelt globális csökkenéséhez vezethet. Az import- és exporttevékenységek növekedése is várható a következő évben 2024-hez képest. Mexikó a sertéshús vezető importőre, amelyet Japán és Kína követ, ahol szintén nagy a kereslet.

Az Egyesült Államok vezető exportőr országként tovább fogja növelni betöltött pozícióját a növekvő termelés és a versenyképes árak miatt, amit a relatív alacsony takarmányköltségekkel tudnak elérni. Európában viszont az export is visszaesik a csökkenő termelési volumenek és egyes esetekben az afrikai sertéspestis miatti kereskedelmi korlátozások miatt.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Húsvéti bárányhús: hagyomány és exportkincs

2025. április 20. 08:10

Húsvétkor sok kultúrában hagyomány a bárányhús fogyasztása, Magyarországon azonban a szerepe visszafogottabb.

Véget ért a fertőzött RSZKF-telepek felszámolása

2025. április 15. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás (RSZKF) legutóbbi két kitörésének helyszínein, Győr-Moson-Sopron vármegyében található Darnózselin és Dunakilitin, befejeződött a fertőzött szarvasmarhák leölése és ártalmatlanítása.

Kártalanítás és vis maior segíti az állattartókat

2025. április 14. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás vírus miatt vis maior helyzetet hirdetett ki Nagy István agrárminiszter.

Segítség a száj- és körömfájás miatt károsult gazdálkodóknak

2025. április 1. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás miatt nehéz helyzetbe került gazdálkodók anyagi támogatást igényelhetnek a Bérgarancia Alapból.

Komoly gondokat okoz az aszály Romániában

2020. május 24. 08:47

Romániát meglehetősen súlyos aszály fenyegeti. Az ország ennek ellenére továbbra is búzaexportőr marad, valószínűleg körülbelül 3,5 millió tonnával.

Zuhan a konstancai kikötőn keresztüli ukrán gabonaexport

2024. május 19. 16:10

Ukrajna 2024. első negyedévi gabonaexportja harmadával kevesebb, mint egy éve. Az oroszországi búzát súlyosan károsította a májusi fagy.

A no-deal Brexit katasztrófa lenne a brit mezőgazdaság számára

2019. szeptember 7. 13:06

A brit farmerszövetség, a National Farmers Union (NFU) levelet írt Boris Johnson miniszterelnöknek, amelyben azt kérte, hogy ha Nagy-Britannia kereskedelmi megállapodás nélkül hagyja el az Európai Uniót, vámolják meg a tojás, egyes tejtermékek, kertészeti termékek és gabonafélék behozatalát.

A búza és a kukorica árát lenyomják a dél-amerikai esőzések

2023. október 31. 15:10

Az eladók dominálták a hétfői kereskedési napot a terménypiacokon. Chicagóban a búza 1,6 százalékkal, a kukorica 0,5 százalékkal, a szójabab pedig 0,9 százalékkal lett olcsóbb. A repce 2,3 százalékos drágulása kivételt jelentett. Európában mind a négy kiemelt agrártermék, a malmi búza, a kukorica, a repce és a takarmánybúza kurzusa is pluszban zárt.