Állattenyésztés

Hogyan lesz a baromfitrágyából tápanyagforrás?

Agrofórum Online

Egyetlen tyúk évente közel 32 kg trágyát termelhet. Ha csak néhány csirkét is tartunk, az akkor is óriási mennyiség, amivel nehéz mit kezdeni.

Ha viszont azt nézzük, mennyibe kerül egy zsák marhatrágya, és ehelyett használjuk, rögtön rájövünk, hogy a kertünkben él maga az „aranytrágyát” tojó tyúk.

Trágya plusz alom egyenlő komposzt

Mivel a talaj számára értékes anyagok vannak benne, a baromfitrágyával mindenképpen megéri foglalkozni. Ezért amikor almot cserélünk a madarak alatt, a legnagyobb pazarlás a kert egy eldugott sarkában csak úgy felkupacolni. Nem beszélve arról, mennyi légynek ad (számukra) csodálatosan szagos otthont a csirketrágya, komoly egészségügyi kockázatot előidézve.

A kulcs a komposztálás, és annak is megvan a módja

A baromfiürüléket ehelyett tegye egy nyitott dobozba, így komposztálás közben vasvillával szükség esetén átforgatható. A komposztálódáshoz négy fő összetevőre van szükség, különben az egész inkább elrohad, ami nemcsak büdös, de pazarlás is. Ezek a szén, amit az alom anyaga tartalmaz (például szalma), a nitrogén, ami az ürülékből származik. Ezenfelül a megfelelő nedvességet (víz) és a levegőztetést (oxigén) már magunknak kell biztosítanunk.

Tehát vízre szükség lesz, hogy mennyire, annak eldöntéséhez meg kell nézni, milyen állagú az anyag. Ha sáros, csöpögős, akkor túl sok benne a víz. A másik a levegőztetés. Ehhez elég egy vasvilla, amivel naponta átforgatjuk a kupacot. Ha a folyamat beindult, azt onnan lehet felismerni, hogy hő keletkezik, az anyag meleg. Ezáltal a baktériumok elpusztulnak, sőt az esetlegesen még benne lévő gyommagvak is.

Egy másik lehetőség kevésbé lelkeseknek, ha a csirkék mozgatható ketrecben vagy tyúkólban élnek. Időnként az „otthonukat” csak egyszerűen arrébb kell költöztetni. Ez a csirkéknek is jó, mert újra találnak kapirgálnivalót (és közben megszabadítják a talajt a kártevőktől), és a trágya természetes szétszórása és beforgatása is biztosított.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hazánk újra madárinfluenza‑mentes – mit jelent ez a gyakorlatban?

2025. július 22. 08:10

Július 5-től hazánk hivatalosan is mentes a madárinfluenzától – ez fontos mérföldkő az állattenyésztők és az exportpiacok számára.

Fűfehérje: új fehérjeforrás a tejágazatban?

2025. július 3. 14:10

Holland innováció: fűből nyert fehérje válthatja a szóját, miközben csökkentheti a nitrogénkibocsátást és a trágya mennyiségét.

Juhhimlő Romániában: mi következik?

2025. június 19. 14:10

Romániában először azonosították a juhhimlő vírusát. A betegség gyorsan terjed, és komoly gazdasági károkat okozhat az állattartóknak.

Drágulás jöhet a mézpiacon: súlyos kiesést jelentettek

2025. június 11. 11:10

Az ukrán méhészek gyenge évre és mézdrágulásra számítanak – az akácot elvitte a fagy, a napraforgó sem ígér sokat.

Elfogadta az Európai Bizottság a brojlercsirkékre vonatkozó állatjóléti jelentést

2018. április 20. 06:40

Az EU világszinten is a brojlercsirke-piac jelentős szereplője - a globális termelés 11,3 százalékát adva -, az összes baromfihús-termelés 2014-ben 14,1 millió tonnát tett ki.

A hazai baromfikat döntően jól tartják

2019. április 4. 10:03

A magyar baromfi döntő többsége jól tartott, mert a legtöbb gazda nemcsak az előírásoknak megfelelően, hanem a kötelező tartási feltételeknél jobb körülményeket biztosítva tartja az állatokat.

Madárinfluenza: két további megyében is megszűntek a védőkörzetek

2022. július 7. 10:24

Június eleje óta nem történt újabb madárinfluenza-kitörés Hajdú-Bihar és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében.

AKI: nőtt a baromfihúsexport

2023. május 18. 12:22

Az AKI vágási statisztikai adatai alapján Magyarországon 145 ezer tonna (élősúly) baromfit vágtak le 2023. január–márciusban, 7,5 százalékkal többet, mint 2022 azonos időszakában.