Állattenyésztés

Hogyan lesz a baromfitrágyából tápanyagforrás?

Agrofórum Online

Egyetlen tyúk évente közel 32 kg trágyát termelhet. Ha csak néhány csirkét is tartunk, az akkor is óriási mennyiség, amivel nehéz mit kezdeni.

Ha viszont azt nézzük, mennyibe kerül egy zsák marhatrágya, és ehelyett használjuk, rögtön rájövünk, hogy a kertünkben él maga az „aranytrágyát” tojó tyúk.

Trágya plusz alom egyenlő komposzt

Mivel a talaj számára értékes anyagok vannak benne, a baromfitrágyával mindenképpen megéri foglalkozni. Ezért amikor almot cserélünk a madarak alatt, a legnagyobb pazarlás a kert egy eldugott sarkában csak úgy felkupacolni. Nem beszélve arról, mennyi légynek ad (számukra) csodálatosan szagos otthont a csirketrágya, komoly egészségügyi kockázatot előidézve.

A kulcs a komposztálás, és annak is megvan a módja

A baromfiürüléket ehelyett tegye egy nyitott dobozba, így komposztálás közben vasvillával szükség esetén átforgatható. A komposztálódáshoz négy fő összetevőre van szükség, különben az egész inkább elrohad, ami nemcsak büdös, de pazarlás is. Ezek a szén, amit az alom anyaga tartalmaz (például szalma), a nitrogén, ami az ürülékből származik. Ezenfelül a megfelelő nedvességet (víz) és a levegőztetést (oxigén) már magunknak kell biztosítanunk.

Tehát vízre szükség lesz, hogy mennyire, annak eldöntéséhez meg kell nézni, milyen állagú az anyag. Ha sáros, csöpögős, akkor túl sok benne a víz. A másik a levegőztetés. Ehhez elég egy vasvilla, amivel naponta átforgatjuk a kupacot. Ha a folyamat beindult, azt onnan lehet felismerni, hogy hő keletkezik, az anyag meleg. Ezáltal a baktériumok elpusztulnak, sőt az esetlegesen még benne lévő gyommagvak is.

Egy másik lehetőség kevésbé lelkeseknek, ha a csirkék mozgatható ketrecben vagy tyúkólban élnek. Időnként az „otthonukat” csak egyszerűen arrébb kell költöztetni. Ez a csirkéknek is jó, mert újra találnak kapirgálnivalót (és közben megszabadítják a talajt a kártevőktől), és a trágya természetes szétszórása és beforgatása is biztosított.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Jászberényből indulhat a méhészet globális reformja

2024. december 21. 14:10

A kaptárkeret-automata 8 másodperc alatt tűz össze és fúr ki egy kaptárkeretet. A tevékenységet eddig kizárólag kézzel végezték a szakemberek.

Karácsonyi süti xilittel: tudta, hogy a kutyának halálos méreg?

2024. december 17. 09:40

Karácsonykor sok kutya kerül xilitmérgezéssel állatorvoshoz. Miért veszélyes, és mit tegyünk, ha az eb beleevett a nyírfacukros süteménybe?

Miért tart valaki manapság háztáji csirkét?

2024. december 15. 16:10

A baromfitartás sok generáció óta az életformánk része. Egy kutatásból kiderült, hogy manapság a csirkék élelmiszerforrások, de társállatok is.

Most esszük meg az éves halfogyasztás közel kétharmadát – így alakul idén az ár

2024. december 14. 10:10

Magyarországon az egy főre eső halfogyasztás évi 6,5 kilogramm, de ez még jócskán elmarad a 20 kilogrammos uniós átlagtól.

Kétmilliárd forint támogatás érhető el a baromfi- és sertéságazatban

2019. június 18. 12:33

A támogatási kérelem 2019. június 24. és július 5. között nyújtható be a Magyar Államkincstárhoz, a Kincstár által rendszeresített és a honlapján közleményben közzétett nyomtatványon.

Tenyészbaromfi állatjóléti támogatás igényelhető

2018. április 18. 10:56

A határidőn túl benyújtott támogatási kérelem esetén az adott tárgyévben nem vehető igénybe támogatás.

Baromfiágazat: húszmilliárdos fejlesztés a Tranzit csoportnál

2020. december 27. 04:36

A cégcsoport évi 2 millió libát, 10 millió kacsát, 15 millió csirkét dolgoz fel, több mint 60 állattartó telepet működtet, két vágóüzeme, három további feldolgozó üzeme, két takarmánykeverője és saját keltetője van.

Már elérhetőek a baromfi állatjóléti támogatás nyomtatványai

2019. június 29. 13:03

A támogatás célja a baromfitenyésztés során az előírásokon túlmutató állatjóléti kötelezettségvállalások ellentételezése.