Javult a jelentési hajlandóság, de továbbra is sok a pontatlanul rögzített adat az élelmiszer-termelő állatoknál végzett antibiotikumos kezelésekkel kapcsolatban.
Az idei évtől uniós szinten kötelező az adatszolgáltatás az Európai Gyógyszerügynökségnek (EMA). Az antibiotikum-tartalmú állatgyógyászati készítmények nagykereskedelméről június 30-ig kellett, míg azok haszonállatoknál (szarvasmarha, sertés, házityúk és pulyka) történt felhasználásáról szeptember végéig szükséges adatot szolgáltatni az ASU (Antimicrobial Sales and Use) rendszerben.
A készítmények besorolása az EMA antimikrobiális tanácsadó szakértői csoport által meghatározott AMEG-kategóriák szerint történik: A – kerülendő, B – korlátozott, C – körültekintően, D – óvatosan.
Javult az adatszolgáltatási hajlandóság
Hazánkban már 2022 januárja óta él az előírás, hogy minden élelmiszer-termelő állat antibiotikumos gyógykezeléséről jelenteni kell az ellátó állatorvosnak, idén év elejétől pedig szigorodtak a vényírás szabályai.
A Nébih tapasztalatai szerint az adatszolgáltatási kötelezettség teljesítése folyamatosan javul: a korábbi évhez képest 16,5%-kal több tenyészetkódról érkezett tájékoztatás idén, és szintén növekedett a jelentést benyújtó állatorvosok száma. Ugyanakkor továbbra is magas a pontatlanul rögzített adatok aránya.
Feltételezhető, hogy nem minden beadott szert jelentenek
Az eladási és felhasználási adatok viszont továbbra sem fedik egymást, a forgalmazott szerek mennyisége 2023-ban is jóval meghaladta a felhasználásra jelentett készítmények volumenét.
Az összképet tekintve nincs számottevő változás az antibiotikum-tartalmú állatgyógyászati szerek felhasználásában: 2022-höz hasonlóan 2023-ban ismét a D kategóriába tartozó készítmények alkalmazása volt túlsúlyban, és még mindig nagy mennyiségben vannak jelen a B kategóriás, valamint a csoportos kezelésre használt készítmények.
Ennek megfelelően továbbra is kiemelt állategészségügyi cél a humángyógyászat szempontjából kritikusan fontos hatóanyagot tartalmazó, ún. B kategóriás szerek használatának visszaszorítása, valamint a csoportos kezelések túlsúlyának eltolása az egyedi, célzott terápia felé.
A forgalmazói jelentésekből látható, hogy több mint felére csökkent a C típusú készítmények értékesítése.
Az élelmiszer-termelő állatoknál felhasznált antibiotikumokkal kapcsolatos részletes összefoglaló alábbi cikkben olvasható: https://portal.nebih.gov.hu/-/antibiotikum-felhasznalas-2023
Fotó: Pixabay