Állattenyésztés

Hová „tűnnek” az antibiotikum-tartalmú állatgyógyszerek?

Nébih

Javult a jelentési hajlandóság, de továbbra is sok a pontatlanul rögzített adat az élelmiszer-termelő állatoknál végzett antibiotikumos kezelésekkel kapcsolatban.

Az idei évtől uniós szinten kötelező az adatszolgáltatás az Európai Gyógyszerügynökségnek (EMA). Az antibiotikum-tartalmú állatgyógyászati készítmények nagykereskedelméről június 30-ig kellett, míg azok haszonállatoknál (szarvasmarha, sertés, házityúk és pulyka) történt felhasználásáról szeptember végéig szükséges adatot szolgáltatni az ASU (Antimicrobial Sales and Use) rendszerben. 

A készítmények besorolása az EMA antimikrobiális tanácsadó szakértői csoport által meghatározott AMEG-kategóriák szerint történik: A – kerülendő, B – korlátozott, C – körültekintően, D – óvatosan.

Javult az adatszolgáltatási hajlandóság

Hazánkban már 2022 januárja óta él az előírás, hogy minden élelmiszer-termelő állat antibiotikumos gyógykezeléséről jelenteni kell az ellátó állatorvosnak, idén év elejétől pedig szigorodtak a vényírás szabályai.

A Nébih tapasztalatai szerint az adatszolgáltatási kötelezettség teljesítése folyamatosan javul: a korábbi évhez képest 16,5%-kal több tenyészetkódról érkezett tájékoztatás idén, és szintén növekedett a jelentést benyújtó állatorvosok száma. Ugyanakkor továbbra is magas a pontatlanul rögzített adatok aránya. 

Feltételezhető, hogy nem minden beadott szert jelentenek

Az eladási és felhasználási adatok viszont továbbra sem fedik egymást, a forgalmazott szerek mennyisége 2023-ban is jóval meghaladta a felhasználásra jelentett készítmények volumenét.

Az összképet tekintve nincs számottevő változás az antibiotikum-tartalmú állatgyógyászati szerek felhasználásában: 2022-höz hasonlóan 2023-ban ismét a D kategóriába tartozó készítmények alkalmazása volt túlsúlyban, és még mindig nagy mennyiségben vannak jelen a B kategóriás, valamint a csoportos kezelésre használt készítmények.

Ennek megfelelően továbbra is kiemelt állategészségügyi cél a humángyógyászat szempontjából kritikusan fontos hatóanyagot tartalmazó, ún. B kategóriás szerek használatának visszaszorítása, valamint a csoportos kezelések túlsúlyának eltolása az egyedi, célzott terápia felé.

A forgalmazói jelentésekből látható, hogy több mint felére csökkent a C típusú készítmények értékesítése.

Az élelmiszer-termelő állatoknál felhasznált antibiotikumokkal kapcsolatos részletes összefoglaló alábbi cikkben olvasható: https://portal.nebih.gov.hu/-/antibiotikum-felhasznalas-2023

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Húsvéti bárányhús: hagyomány és exportkincs

2025. április 20. 08:10

Húsvétkor sok kultúrában hagyomány a bárányhús fogyasztása, Magyarországon azonban a szerepe visszafogottabb.

Véget ért a fertőzött RSZKF-telepek felszámolása

2025. április 15. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás (RSZKF) legutóbbi két kitörésének helyszínein, Győr-Moson-Sopron vármegyében található Darnózselin és Dunakilitin, befejeződött a fertőzött szarvasmarhák leölése és ártalmatlanítása.

Kártalanítás és vis maior segíti az állattartókat

2025. április 14. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás vírus miatt vis maior helyzetet hirdetett ki Nagy István agrárminiszter.

Segítség a száj- és körömfájás miatt károsult gazdálkodóknak

2025. április 1. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás miatt nehéz helyzetbe került gazdálkodók anyagi támogatást igényelhetnek a Bérgarancia Alapból.

Jó úton haladunk az antibiotikumok visszaszorítása felé

2019. július 25. 07:42

A nagyüzemi állattenyésztésre jellemző Európában, hogy talán még sosem voltak ennyire megbízhatóak és veszélytelenek az európai állati eredetű termékek, mint manapság.

Pontatlanul szolgáltat adatokat az állatorvosok jelentős része

2023. augusztus 11. 15:10

Magyarország több mint egy évtizede szolgáltat önkéntesen adatot az antibiotikum tartalmú állatgyógyászati készítmények nagykereskedelméről, 2024-től azonban az eladás mellett már a felhasználási adatokat is kötelező lesz elküldeni az Európai Gyógyszerügynökségnek (EMA).

Fontos információk állattartóknak és szoftverfejlesztőiknek!

2023. június 11. 09:10

A Nébih hamarosan az antibiotikum felhasználási adatok elektronikus benyújtását is lehetővé teszi interfészen keresztül.

Antibiotikum helyett cukoroldattal is kezelhető a méhfertőzés

2025. január 7. 14:40

Tehenek metritisét kezelték dextrózzal, amely ugyanolyan hatásos volt, mint az antibiotikum. A felfedezés az embergyógyászatban is hasznos lehet.