Állattenyésztés

A sertéstenyésztők a szennyezőanyag-csökkentés új fókuszai

Agrofórum Online

Az Európai Bizottság új szennyezőanyag-irányelvről döntött, amelynek célja az ipari üzemek, valamint a sertés- és baromfitelepek kibocsátásának csökkentése.

Az Európai Bizottság célja igen ambiciózus: 2050-re 40 százalékkal kevesebb kén-dioxid (SO2) és nitrogén-oxid (NOx) kibocsátását szeretné elérni. A mezőgazdasági termelőknek is hozzá kell járulniuk ennek egy részéhez.

Többéves egyeztetés és huzavona után most lépett hatályba az EU új szennyezőanyag-irányelve az ipar és a mezőgazdasági termelők számára. Az átdolgozott szabályokkal a hivatali szervek elsősorban a nagy ipari üzemek, valamint a nagy sertés- és baromfitelepek kibocsátását kívánja csökkenteni. Az új irányelv az uniós környezetvédelmi jogban először ismeri el a polgárok jogát az illegális szennyezés által okozott egészségkárosodásért járó kártérítésre.

A nagy sertés- és baromfitenyésztőknek is lépéseket kell tenniük

Maroš Šefčovič, az Európai Bizottság Zöld Megállapodásért felelős ügyvezető alelnöke már tavaly év végén az új irányelv fontos funkcióját emelte ki: „A korszerűsített kibocsátási szabályok elősegítik és támogatják az ökológiai átállást, ami ezen célok megvalósításában döntő jelentőségű.” A szabályok eredetileg még szigorúbbak lettek volna, de az Európai Parlament néhány ponton enyhített rajtuk. Eredetileg például a szarvasmarhatartóknak is csökkenteniük kellett volna a kibocsátásukat. Most elsősorban a sertés- és baromfitartókra hárul ez a feladat.

2030-tól kötelezőek a termelőkre vonatkozó szabályok

Az új szabályok nem lépnek azonnal életbe. Először is, az uniós tagállamoknak mostantól két évük van arra, hogy országuk jogszabályait az irányelvhez igazítsák. Másodszor, a mezőgazdasági termelőkre vonatkozó szabályokat csak 2030-tól kell alkalmazni. A mezőgazdasági termelők mellett a fémbányászattal foglalkozó vállalatok és az akkumulátorgyártó üzemek is érintettek. Nekik az Európai Bizottság közlése szerint 2028-tól négy évük van arra, hogy a rendelkezésre álló legújabb technológiákat elkezdjék alkalmazni.

A szabályokkal együtt jár az átfogó dokumentáció és ellenőrzés. És a szankciók: a legrosszabb esetben a jogsértések miatt a cégek az éves forgalmuk legalább három százalékának megfelelő pénzbírsággal sújthatók – jelentették be. Kártérítések kifizetésére is lehetőség lesz. Az illetékes hatóságoknak lehetőséget biztosítanak arra is, hogy ideiglenesen leállítsák azokat az üzemeket, amelyek nem felelnek meg az előírásoknak.

Engedélyezési eljárások és mentességek

Az irányelv szerint, amelyet a tagállamoknak kell végrehajtaniuk, engedélyezési eljárást kell lefolytatni az intenzív baromfi- és sertéstenyésztés esetében: 40 000-nél több férőhelyes baromfitelepeknél; 2000-nél több férőhelyes, 30 kg feletti sertéseknek helyet adó telepeknél vagy több mint 750 kocának helyet adó telepeknél.

Az irányelv kivételeket is felsorol: „A sertéstenyésztés olyan létesítményekben, amelyekben ökológiai termelési módszerekkel vagy alacsony állománysűrűséggel dolgoznak, nem tartozik a 2010/75/EU irányelv hatálya alá, mivel pozitívan hat a tájgazdálkodásra, az erdőtüzek megelőzésére, valamint a biológiai sokféleség és az élőhelyek védelmére” – áll az irányelvben.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A tehénlepény ritka állatok és a fajgazdagság megmaradását segíti

2024. szeptember 10. 09:40

Nem minden fekete-fehér: a szarvasmarhák hozzájárulnak az üvegházhatású gázok keletkezéséhez; ám a legeltetés számos faj táplálékát biztosítja.

A világ több halat dolgoz fel, mint amennyire szükség lenne

2024. szeptember 9. 13:10

2022-ben világszerte több tenyésztett halat fogtak ki, mint vadon élő halat, ami a történelem során első ízben fordult elő.

A jelen borjúja holnap már tejet ad, és most dől el, hogy mennyit

2024. szeptember 8. 16:10

Az állatorvosok szerint a jövő teheneit már az első pillanattól a tejadásra kell nevelni. Ennek alapja pedig a makkegészséges újszülött borjú.

A koca kondíciójának objektív értékelése a termelékenység alapja

2024. szeptember 6. 11:10

A kocák megfelelő kondíciójának biztosítása kritikus fontosságú – nemcsak a kocák egészsége és jóléte, hanem a gazdaság jövedelmezősége szempontjából is.

Növekedtek az élőállat-vágások

2018. november 28. 10:34

A hazai vágóhidakon az idei első három negyedévben 11 százalékkal több szarvasmarhát és 10 százalékkal több baromfifélét vágtak le, mint az egy évvel korábbi hasonló időszakban.

Már Japánban is van mangalicatenyésztő egyesület

2018. március 9. 07:56

A történelmi jelentőségű eredmény a Mangalicatenyésztők Országos Egyesülete (MOE) kezdeményezésének, és az azt követő többéves kitartó munkának tudható be, amelynek célja a fajta eredeti jellegének megőrzése.

Különösen fontos az ASP elleni védekezés aratáskor

2020. július 9. 11:17

Magyarországon az ASP csak a vaddisznóállományban van jelen. Éppen ezért a betegség terjedésének lassítása, felszámolása mellett a legfontosabb feladat a házisertés-állományok megóvása.

Folytatódott a szarvasmarha-állomány növekedése

2019. március 11. 12:02

A mezőgazdasági ágazat egyik meghatározó termelési ága a szarvasmarha-tenyésztés és tejtermelés, amely a teljes mezőgazdasági kibocsátás egytizedét és az állattenyésztés termelési értékének közel egyharmadát teszi ki.