A xilit, hétköznapi nevén nyírfacukor egyre több háztartásban helyettesíti a cukrot (szacharóz) a karácsonyi ünnepek idején is. Ráadásul többféle nem élelmiszercélú termékben előszeretettel használják.
Nem csoda: alacsony a glikémiás indexe (lassan emeli meg a vércukorszintet), kevés kalóriát tartalmaz, és még a szájhigiéniát is elősegíti. Azonban ha a kutya gyomrába jut, hipoglikémiát (a vércukorszint csökkenését), májkárosodást vagy -elégtelenséget okozhat. A kutya az egyetlen háziállatfaj, amelyre mérgező a xilit; a macskákra például nem veszélyes.
Mi az a xilit?
A xilit egy természetes cukoralkohol, amely meglepően sokféle növényben előfordul. Leggyakrabban nyírfából vagy kukoricaszárból vonják ki, fehér por formájában.
Használják például rágógumik, cukorkák, mogyoróvaj és pékáruk édesítésére; de megtalálható napvédő krémekben, gyógyszerekben, fogkrémekben és más szájhigiéniai termékekben, rágható vitaminokban és étrend-kiegészítőkben, kozmetikumokban, dezodorokban és hajápoló termékekben is. Xilitet használnak számos vitaminban és táplálékkiegészítőben, valamint cukormentes gyógyszerkészítmények is tartalmazzák.
Kedveltsége oka, hogy a xilit ugyanolyan édes, mint a szacharóz, de csak körülbelül kétharmad annyi kalóriát tartalmaz. Cukorhelyettesítőként alacsonyabb a glikémiás indexe, így előszeretettel használják cukorbetegek vagy diétázók. A kutatások szerint ráadásul a xilit segít csökkenteni a szájban a lepedékképződést, gátolja a fogszuvasodást és serkenti a nyáltermelést.
A xilitet az emberek nyugodtan fogyaszthatják, bár nagy mennyiségben vagy első alkalommal a legtöbb cukoralkoholhoz hasonlóan enyhe hashajtó hatása lehet. Ez azért következik be, mert a xilit vizet vesz fel a bélrendszerben, illetve a bélbaktériumok erjeszthetik. Nem ártalmas a gazdikra, de annál veszélyesebb a kutyák számára. Már kis mennyiségű xilit is hipoglikémiát, görcsöket, májelégtelenséget vagy akár a halálukat is okozhatja.
Miért mérgező a xilit a kutyák számára?
A vércukorszintet a hasnyálmirigyből felszabaduló inzulin szabályozza. A xilit az emberi hasnyálmirigy inzulintermelését nem serkenti – a kutyákét azonban igen. A gyors inzulintermelés a vércukorszint hirtelen csökkenését okozza, ami már 10-60 perccel az elfogyasztása után bekövetkezhet. Kezelés nélkül a hipoglikémia életveszélyes lehet.
Nagyon kis adagok is hipoglikémiát okoznak, relatív nagyobb, 30-100 mg/kg mennyiségben pedig már májtoxikus (10 kilós kutyánál 0,3-1 g), súlyos májelégtelenség alakulhat ki, aminek okát azonban még nem tárták fel. Ez azt jelenti, hogy egyetlen xilites rágógumi elfogyasztása is nagy bajt okozhat!
Mivel a különféle, nyírfacukrot tartalmazó termékekben eltérő a mennyisége, nem igazán lehet megmondani, hogy mekkora adag, xilittel édesített termék elfogyasztása veszélyes. (Hacsak nem mi magunk készítettünk el egy tálca nyírfacukorral édesített süteményt, de ez a mennyiség szinte biztosan mérgező.) Az állatorvos tapasztaltai szerint a xilitmérgezés leggyakoribb forrása a cukormentes rágógumi, bár egyre gyakoribbak az étrend-kiegészítők és pékáruk vagy a házi sütögetés eredményei miatt bekövetkező xilitmérgezések is.
Mit tegyek, ha a kutyám nyírfacukrot evett, és/vagy tünetei vannak?
A rutinos kutyás már tudja a választ: azonnal lépjen kapcsolatba állatorvosával! Ne hánytassa (a hipoglikémiás állapoton tovább ronthat), és ne adjon semmit a kutyájának, hacsak az állatorvos kifejezetten nem utasítja erre.
A xilitmérgezés kezdeti tüneteit általában az alacsony vércukorszint (hipoglikémia) okozza, és a fogyasztást követő egy órán belül kialakulhatnak. Ezek:
- Hányás
- Gyengeség
- Koordinációs zavarok, járási vagy állási nehézségek
- Gyengeség/lassúság vagy letargia
- Remegés
- Rohamok
- Kóma
Súlyos esetekben a kutyánál rohamok vagy májelégtelenség alakulhat ki. A xilitmérgezés miatt májelégtelenséget mutató kutyáknál előfordulhat, hogy először a hipoglikémia tüneteit tapasztaljuk, de az is lehet, hogy nem.
A mérgezés diagnózisa és kezelése
Ha tüneteket is tapasztalunk, akkor egyértelműen kezelni kell az állatot. Ha még nincsenek, de a kutya xilitet evett, az állatorvos akkor is kezeli a kutyát, mivel a klinikai tünetek hirtelen alakulnak ki.
Ha kutyája épp most evett xilitet, de még tünetmentes, az állatorvos meghánytatja, hogy a még fel nem szívódott xilit ne kerüljön a véráramba (kivéve, ha már a vércukorszint nagyon alacsony).
Ha kialakultak a klinikai tünetek, a kezelés ezek alapján történik, mivel a xilitmérgezésnek közvetlen ellenszere nincs. Az állatorvos vért vesz a vércukor- és káliumszint megállapításához, majd intravénás dextróz- (glükóz)pótlást végez és májvédő gyógyszereket ad. A vérkép ad információt a vércukorszintről és a máj működéséről. A máj érintettsége esetén a kezelés akár hosszadalmas is lehet.
A prognózis azoknál a kutyáknál a legjobb, amelyeket a klinikai tünetek kialakulása előtt kezelnek, vagy amelyeknél enyhe hipoglikémia esetén sikerült időben visszafordítani a folyamatot. Májelégtelenség esetén a prognózis általában rosszabb, és a betegek hosszabb kezelésre szorulhatnak. Ne feledjük, kezelés nélkül a xilit könnyen halált is okozhat, és minél gyorsabban kezelik, annál nagyobb az esély a felépülésre.
Hogyan lehet megelőzni?
Ideális esetben nem tartunk xilittartalmú terméket otthon. Hiszen tudjuk, a kutya kritikátlanul bármit képes elfogyasztani. Sajnos azonban ideális eset csak a mesében létezik. A második legjobb lehetőség, ha felkészülünk rá, hogy a nyírfacukorral kutyás háztartásban óvatosnak kell lenni.
Ha xilitet tartalmazó termékeket használ, győződjön meg róla, hogy azokat a kutyák számára elérhetetlen helyen, biztonságosan tárolja. Olvassa el, hogy az egyes élelmiszerek milyen összetevőket tartalmaznak, és ne adjon a kutyának olyan ételeket, amelyek xilitet tartalmazhatnak. Ha szokta a kutya fogát mosni, csak neki szánt fogkrémet használjon, a sajátját semmiképpen! Vannak olyan állatgyógyászati termékek, amelyek kis mennyiségben tartalmaznak xilitet, de ezek az előírt adagban nem okoznak mérgezést. Ezeket sem szabad azonban elöl hagyni, mert a kutya bendője és találékonysága végtelen….
A cikk dr. Balázs Bence, a Gizmók rendelő állatorvosa szakmai jóváhagyásával készült.
Fotó: Pixabay