Katharina Unger a Livin Farms alapítójaként és jelenlegi ügyvezető igazgatójaként innovatív megoldást talált a fenntartható fehérjetermelés kihívásaira azáltal, hogy a lakásában kezdett el legyeket tenyészteni.
Diplomamunkája során célja egy olyan zárt rendszer kifejlesztése volt, amelyben az érintés nélküli rovarnevelés valósul meg, a lárvától a légyig, majd a betakarítást követően ismét a lárva szakaszig.
1500-tól 50 ezer tonnáig
Hat év elteltével alapította meg Unger a Livin Farms nevű vállalatot, amely ipari méretű rovarnevelő berendezéseket és rovaralapú élelmiszereket állít elő. A cég központja Bécs-Simmering ipari negyedében található, és tevékenységével forradalmasította az ipari rovarnevelést. A Livin Farms különböző méretű és automatizáltsági szintű rovarnevelő rendszereket kínál, amelyek évente 1500-tól akár 50 ezer tonnáig terjedő termelést tesznek lehetővé.
11 napos ciklus
A vállalat főként a fekete katonalégy (Hermetia illucens) tenyésztésére specializálódott, mivel ezek a rovarok rendkívül gazdagok fehérjében. A 11 napos ciklus végén a lárvákat betakarítják, majd különböző termékekké, például zsírtalanított lisztté, fehérjelisztté, zsírrá vagy trágyává dolgozzák fel.
Fenntartható és környezetbarát
A Livin Farms berendezései iránt Európa-szerte növekvő kereslet mutatkozik; a cég jelen van többek között Németországban, Belgiumban, Spanyolországban és Kelet-Európában is. A rovaralapú fehérjetermelés iránti érdeklődés növekedése összhangban van a fenntartható és környezetbarát élelmiszertermelési módszerek iránti globális törekvésekkel.
Előnyök
A rovarok tenyésztése számos előnnyel jár: kevesebb területet és vizet igényel, valamint alacsonyabb üvegházhatású gázkibocsátással jár, mint a hagyományos állattenyésztés. Ezen túlmenően a rovarok képesek szerves hulladékok feldolgozására, ezáltal hozzájárulva a körforgásos gazdaság megvalósításához – írta az osztrák Bauern Zeitung.
Katharina Unger és a Livin Farms megoldása hozzájárulhat a fenntartható élelmiszertermeléshez, valamint új utakat nyithat a jövő táplálkozási kihívásainak megoldásában.
(Kép: Pexels)