Állattenyésztés

Megkezdődött az ellési szezon a Hortobágyon

MTI

Ezekben a napokban születnek a szürke marhák borjai és a merinói juhok bárányai, február első napjaiban pedig megkezdődik a csikók születése is - közölte a Hortobágyi Természetvédelmi és Génmegőrző Nonprofit Kft. kedden az MTI-vel.

Tájékoztatásuk szerint a társaság a Hortobágyi Nemzeti Park (HNP) legelőin tartja magas genetikai értékű háziállatait, biztosítva ezzel a terület természetvédelmi célú kezelését is.

A magyar szürke szarvasmarhák, a hortobágyi racka juhok, magyar merinó juhok és nóniusz lovak szaporulatai a társaság munkatársainak, pásztorainak szakértő tevékenységével biztosítják az őshonos fajták genetikai állományának megőrzését és a hortobágyi legelők fajgazdag állapotának fenntartását – jelezték.

Az ellési szezont a magyar szürke szarvasmarhák kezdték, miután novemberben a gulyákat beterelték a téli szálláshelyeikre. Már mintegy 300 borjú született, összesen mintegy 750 borjúra számítanak.

Az állatok genetikai távolságának növelése érdekében a Hortobágyi Nonprofit Kft. és a Magyar Szürke Szarvasmarhát Tenyésztők Egyesülete genetikus szakembert is bevonnak a pároztatási terv megalkotásába, a megfelelő tenyészállatok kiválasztásának folyamatába – írták.

Közlésük szerint a hortobágyi törzstenyészetből augusztus elején hat héten keresztül a magyar merinó juhokat és a hortobágyi racka juhokat pároztatták. A bárányok körülbelül 150 napra születnek, így a juhoknál az ellési szezon a napokban kezdődött. Eddig az ikerbárányokkal együtt 42 állat született, az ellési szezon végére számuk várhatóan 850-re nő.

A Mátai Ménes istállóiban az ellési időszak várhatóan február elején kezdődik és 50 nóniusz csikó illetve 5 sport ló csikó születését várják a csikósok és a lovászok.

A borjak, bárányok és a csikók a téli szálláshelyeken születnek. Az ellési időszakban a pásztorok folyamatosan a jószágok mellett vannak, ha szükséges segítenek a szülésben. A fiatal utódok a legeltetési szezon megkezdését követően is anyjukkal együtt nevelkednek majd a pusztai legelőkön – közölték.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Húsvéti bárányhús: hagyomány és exportkincs

2025. április 20. 08:10

Húsvétkor sok kultúrában hagyomány a bárányhús fogyasztása, Magyarországon azonban a szerepe visszafogottabb.

Véget ért a fertőzött RSZKF-telepek felszámolása

2025. április 15. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás (RSZKF) legutóbbi két kitörésének helyszínein, Győr-Moson-Sopron vármegyében található Darnózselin és Dunakilitin, befejeződött a fertőzött szarvasmarhák leölése és ártalmatlanítása.

Kártalanítás és vis maior segíti az állattartókat

2025. április 14. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás vírus miatt vis maior helyzetet hirdetett ki Nagy István agrárminiszter.

Segítség a száj- és körömfájás miatt károsult gazdálkodóknak

2025. április 1. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás miatt nehéz helyzetbe került gazdálkodók anyagi támogatást igényelhetnek a Bérgarancia Alapból.

Számadó csikós, Junior Prima díjjal

2023. január 17. 09:48

Nem akarok késni, hiszen elfoglalt személyhez igyekszem, olyanhoz, aki szigorúan tartja magát a megbeszéltekhez. Nincs ebben semmi meglepő, hiszen ő nem más, mint Kosina Péter, csikós számadó, pusztai ember.

Új faj, a bütykös ásólúd fészkel a Hortobágyi-halastavon

2024. július 12. 10:40

A hazánkban ritkaságnak számító madárfaj, a bütykös hattyú már nem csak látogatóban járt a Hortobágyon, hanem otthonra is talált.

Zöld utakon jár a bioméhész, aki díjnyertes mézeket tudhat magáénak

2023. április 2. 08:41

Miközben a hazai méhészek jó része az ellehetetlenüléssel küzd, egy debreceni méhész, Gáll Attila üzemnövelésen, portfolióbővítésen töri a fejét.

Ötezer hektáron javul a Hortobágy vízháztartása

2018. augusztus 14. 14:31

A projekt keretében az érintett pusztarészeken a még meglévő, a puszta vízháztartását kedvezőtlenül befolyásoló csatornák, töltések, felszámolása történik meg, ezzel helyreáll a legelőtavak vízgyűjtőterületeinek integritása.