Állattenyésztés

Megszavazták, kerítés épül Dánia és Németország között

Erdő-Mező Online,  bbc.com

Dániában döntött a parlament arról, hogy egy 68 km hosszú szakaszon kerítést építenek a német határ mentén annak érdekében, hogy megvédjék a helyi sertéságazatot az afrikai sertéspestis terjedésétől - írja a bbc.hu cikkére hivatkozva az Erdő-Mező erdészeti hírportál. Az intézkedés természetesen nem örvend osztatlan népszerűségnek, a környezetvédők például kételkednek abban, hogy a kerítés megállítja a fertőzött vaddisznókat. Az építési munkálatok várhatóan ősszel kezdődnek.

A tervek szerint a kerítés 1,5 méter magas lesz, illetve 50 cm mélyre a földbe is beássák, hogy az állatok ne tudják kitúrni. A törvényhozók ugyanakkor hangsúlyozták, hogy a korlátozás nem fogja érinteni az utakat, a schengeni országba továbbra is zökkenőmentesen lehet majd eljutni. A teljes műveletre a kormány 80 millió dán koronát, vagyis nagyjából 11 millió eurót különít el.

Hans Kristensen szakértő szerint ugyanakkor a kerítés nem éri majd el a célját. Ahol ugyanis a kerítés húzódik, ott a vaddisznók kevésbé mozognak a két ország között, a nagyobb sűrűség a keleti országrésznél figyelhető meg, ahol a vadháló a Flensburg-fjordnál véget ér. Azon viszont az állatok képesek átúszni.

Jakab Ellemann-Jensen környezetvédelmi miniszter úgy véli, hogy az afrikai sertéspestis megjelenésének kockázata katasztrofális lehet Dánia milliárd eurós sertésipara számára. Bár sokan azzal érvelnek, hogy a legközelebbi ASP-vel fertőzött helyszín Lengyelország keleti részén található. Az erdészeti portál ugyanakkor megjegyzi: nagy kockázatot jelent az ágazat számára, hogy a szállítás során a járművek, illetve a húskészítmények is lehetnek szennyezettek, amin a kerítés nem segít.

A WWF mindeközben arra is felhívja a figyelmet, hogy a kerítés nemcsak a vaddisznók mozgását fogja korlátozni, hanem számos más fajra is negatív hatással lesz. Ilyen például a vidra, a farkas, a róka vagy a szarvas.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A jövő takarmánya a rovarfehérje?

2025. május 14. 16:10

A rovarfehérje-alapú takarmányok fenntartható alternatívát kínálnak az állattenyésztésben, de vajon készen áll-e az iparág az áttörésre?

Szigorúbb védekezés: afrikai sertéspestis Szlovákiában

2025. május 9. 16:10

Szlovákiában házisertéseket is érint az ASP, ezért a magyar sertéstartóknak még szigorúbban kell betartaniuk a járványvédelmi szabályokat.

Húsvéti bárányhús: hagyomány és exportkincs

2025. április 20. 08:10

Húsvétkor sok kultúrában hagyomány a bárányhús fogyasztása, Magyarországon azonban a szerepe visszafogottabb.

Véget ért a fertőzött RSZKF-telepek felszámolása

2025. április 15. 11:10

A ragadós száj- és körömfájás (RSZKF) legutóbbi két kitörésének helyszínein, Győr-Moson-Sopron vármegyében található Darnózselin és Dunakilitin, befejeződött a fertőzött szarvasmarhák leölése és ártalmatlanítása.

Húsüzemi dolgozók fertőződtek meg Romániában

2020. július 21. 08:34

Az üzem Temes megyében található, a termelés csak egy alapos fertőtlenítés és a dolgozók újabb tesztelése esetén indulhat újra.

62 malacot loptak el egy sertéstelepről

2018. április 25. 11:20

Az ügyészség a szabadlábon lévő, büntetlen előéletű férfiakkal szemben próbaidőre felfüggesztett börtönbüntetés kiszabását, és az okozott kár megtérítését indítványozza.

Megépülhet Európa legmodernebb sertéstelepe

2023. április 6. 12:42

Az UBM az élőállat-tenyésztés területén is aktív szereplővé kíván válni Európa legmodernebb és legfenntarthatóbban működő sertéstelepének megépítésével, és éves szinten 350-500 ezer hízósertés előállításával.

Növekedett a szarvasmarha- és a sertésállomány

2018. július 11. 12:16

Tavaly decemberhez viszonyítva idén júniusban a szarvasmarha- és a tehénállomány 10 ezerrel, illetve 2 ezerrel nőtt.