Állattenyésztés

Milyen betegségek ellen véd a kutyák kombinált oltása?

Agrofórum Online

A kutya hűséges, szeretni való – és oltások nélkül védtelen. Sokféle veszély fenyegeti, de néhány fertőző betegség a halálát is okozhatja, ezért van szükség kombinált oltásra. De milyen betegségek ellen véd, és mikor szükséges beadatni az állatorvossal?

A kölyökkutyák fejletlen immunrendszerrel jönnek a világra, az ellenanyagok 90-95%-a az anyatejjel jut az állatok szervezetébe a megszületés utáni első 8 órában. Ezek 6-8 hetes korra lebomlanak, ezért lényeges, hogy az immunvédelmet védőoltások ismételt beadásával fenntartsuk.

Kölyökkutyák esetén többféle vakcinázási program létezik, hagyatkozzunk az állatorvos ajánlására az oltási sorrendben. Ezeket kéthetenkénti rendszerességgel és legalább 4-5 alkalommal meg kell ismételni, hogy a kölyökkutya teljes védettsége kialakuljon. A gyakorlatban bevált oltási program az 1. parvovírus, 2., 3. és 4. kombinált, 5. veszettség elleni oltás.

Régebben az oltási programot 8 hetes korban kezdték, mivel az anyai (anyatejjel szerzett) immunitást „kiolthatta” a vakcina hatóanyaga. Manapság a modern, fejlettebb vakcinák már 6 hetes kortól adhatók, mivel az anyai immunitásra nincsenek hatással.

Ne feledkezzünk meg arról sem, hogy a kombinált oltást évente szükséges megismételni, hogy a szervezet az ellenanyag-termelést ne hagyja abba. Idős, beteg kutya számára pedig fokozott jelentőségű, hogy a veszélyes betegségek ellen megvédjük. Sőt, oltani akkor is kell, ha a kutya „nem kijárós”, mert többféle betegség terjed akár cipőtalpon vagy a kertbe beszökő vadállatokkal.

Csak a leptospirózis veszélyes az emberre, de mindegyik kórokozó rendkívül könnyen megfertőzhet más kutyákat. Sőt, enyhébb tüneteket még oltás mellett is okozhatnak. Az állatorvos a betegség azonosítása érdekében a kórelőzmény felvétele és fizikai vizsgálat után teljes körű vérkép- és vizelet-, valamint ultrahangos vizsgálatot végez, amit specifikus vizsgálatok sora követhet.

És akkor következzenek azok a betegségek, amelyek ellen a kombinált vakcina védettséget biztosít.

PARVOVÍRUS

A kutya parvovírusa nagyon fertőző, rendkívül rezisztens és agresszív vírus. Súlyos gyomor- és bélgyulladást, gyakran vérzéses szövődményeket és akár a kutya halálát okozza. A fertőzött állattal való közvetlen kontaktussal, illetve bélsárral terjed a betegség. A beteg székletében nagy mennyiségben megtalálható a kórokozó, így gyakran belélegzéssel is elkaphatják az állatok egymástól.

A vírus bizonyítottan több mint egy éven át életben tud maradni a talajban, a legtöbb tisztítószerrel és az időjárással szemben ellenálló. A szennyezett területek megtisztítása esetén először mindig szedjük össze és ártalmatlanítsuk a szerves anyagokat (hányás, bélsár), és utána alaposan, hipóval mossunk át mindent.

A parvovírusos bélgyulladás tünetei és kezelése

Ha a következő tüneteket tapasztaljuk:

  • (véres) hasmenés (a legjellemzőbb tünet);
  • láz, levertség;
  • hányás, kiszáradás;
  • jelentős testsúlycsökkenés;

azonnal forduljunk az állatorvoshoz.

A betegség jellegzetes tünetei, az alacsony fehérvérsejtszám, főleg ha véres széklet is megfigyelhető, minden kétséget kizáróan jelzik a parvovírus jelenlétét, de széklet- és vizeletmintából gyorstesztekkel is kimutatható a kórokozó.

Mivel vírusos megbetegedésről van szó, az orvos antigént tartalmazó szérumot ad (passzív immunitás) és tüneti kezelést végez. Meg kell előzni a másodlagos bakteriális fertőzések kialakulását. Fontos az állat folyadékháztartásának mielőbbi helyreállítása, továbbá a beteg hányáscsillapítókat, antibiotikumot és féreghajtót kap. A túlélési arány átlagosan 70 százalékos; a prognózis az egy hónap körüli kölyökkutyákban a legrosszabb, ők legtöbbször el is pusztulnak.

A gyógyulás kezdetét követő két hónapban még fertőzhet a kutya, ezért gondoskodjunk az elkülönítéséről. Minden használati tárgyat alaposan fertőtlenítsünk.

SZOPORNYICA

A szopornyica a kutyák heveny, lázzal járó betegsége, amely főként a légutak és egyéb nyálkahártyák hurutjában, valamint idegrendszeri, ritkábban bőrkiütéses tünetekben nyilvánul meg. A vírus a levegő közvetítésével jut a szervezetbe, de állataink megfertőződhetnek orrváladékkal, illetve vizelet közvetítésével is.

A szopornyica tünetei és kezelése

A betegség előrehaladottságának megfelelően az alábbi szakaszokat lehet elkülöníteni, ahogy a vírus az eltérő szövetekben szaporodik. Az első szakasz a megfertőződéstől az 1. hétig terjedő időszak. Ilyenkor a vírus magas, akár 40-41 fokos, vissza-visszatérő lázat (ún. lázcsipke) okoz. Egyéb tünetként kötőhártya-gyulladás és savós orrfolyás figyelhető meg.

A második, hurutos szakaszban, a 2. héten a legyengült szervezetet egyéb kórokozók (főleg gennykeltő baktériumok) támadják meg, ez pedig szövődmények, felső légúti tünetek (tüsszögés, köhögés, szem- és orrváladék, de akár tüdőgyulladás is) kialakulásával, bélgyulladással jár. Időnként a fogak barnás elszíneződése is megfigyelhető.

A harmadik szakasz a 2-6. hétre tehető, amikor idegrendszeri tünetek jelentkeznek, és a tüneteket mutató állatok jelentős része elpusztul.

A szopornyica az idegrendszeri tüneteken kivételével nehezen ugyan, de kezelhető. A megbetegedés elején egy ellenanyagokban gazdag szérum beadásával passzív immunitás alakítható ki. Egyébként tüneti kezelést kell alkalmazni, és nem szabad megfeledkezni az immunerősítésről sem.

FERTŐZŐ MÁJGYULLADÁS

A fertőző májgyulladást vírus okozza, és leggyakrabban egyévesnél fiatalabb állatokban jelentkezik.

A kórokozó jellemzően a májat, a veséket és az erek falát bélelő endotheliális sejteket támadja meg. A szájon vagy az orron át jut be az állatok szervezetébe, megtelepszik a garatmandulákban, és innen halad tovább a véráramba, majd a májba. A beteg a nyálával és a székletével terjeszti a betegséget.

Egészséges kutyáknál a vírusok 10-14 napon belül eltűnnek a különféle szervekből a vesék kivételével, ahonnan a vizelettel ürülnek a fertőzést követően akár 6-9 hónapon át. Azon állatoknál, amelyekben nem megfelelő az immunválasz, krónikus májgyulladás alakulhat ki.

A fertőző májgyulladás tünetei és kezelése

Az egyszerűbb lefolyású megbetegedéseknél elesettség, étvágytalanság, időszakos láz, mandulagyulladás, hányás, hasmenés, nyirokcsomók gyulladása, megnövekedett máj és hasi fájdalmak jellemzőek. Heveny esetben ezek a tünetek fokozódnak, és testszerte piros foltok jelennek meg. Nagyon heveny esetekben láz, a központi idegrendszer zavarai, a vérkeringés összeomlása, véralvadási zavarok, illetve elhullás is bekövetkezhet, akár néhány órán belül.

A betegség késői stádiumában az esetek 20 százalékában kialakulhat szemgyulladás és a szaruhártya duzzanata, később pedig akár glaukóma és szaruhártyafekély is.

A teljes körű fizikai és laborvizsgálat mellett a májat hasi röntgenfelvétellel és ultrahangvizsgálattal ellenőrzik, és a végső diagnózis felállításához szerológiai és akár májbiopsziát is végezhetnek. Mivel vírusról van szó, tüneti kezelésre van lehetőség. Folyadékterápiára van szükség az elektrolit-háztartás egyensúlyának helyreállítására, és véralvadási zavar esetén friss vérkészítményeket kap az állat.

A gyógyszeres kezelés mellett speciális táplálás szükséges az orvos utasításai szerint, amelyet a teljes gyógyulásig folytatni kell. Fontos kiemelni, hogy a székletet minden esetben gondosan takarítsuk fel, és tartsuk azt is szem előtt, hogy a kutya jóval a gyógyulást követően is üríthet vírust.

LEPTOSPIRÓZIS

A leptospirózis bakteriális fertőzés, amely kutyára és emberre is veszélyes. A kutyák egymásnak is átadhatják a betegséget, de akkor is elkaphatják, ha fertőzött vizet isznak. A baktériumok ugyanis a fertőzött állat vizeletével ürülnek a szervezetéből és akár hetekig, hónapokig túlélnek a természetben.

A különféle leptospira kórokozók fertőzhetnek nádasokban, tócsákban, illetve terjeszthetik őket rágcsálók, hogy aztán továbbterjedjenek a nyálkahártyán vagy bőrön lévő apró sérülésekbe férkőzve. A modern oltóanyagok több törzsük ellen is védettséget adnak.

A leptospirózis tünetei és kezelése

Vannak olyan fertőzött kutyák, amelyek nem mutatják a betegség jeleit, mások enyhe rosszullétet követően teljesen felépülnek, de súlyos, akár halált okozó betegség is kialakulhat. A leptospirózis tünetei a következők lehetnek (a többféle típustól függően többféle tünetegyüttessel):

  • láz;
  • izomfájdalom;
  • fokozott szomjúság;
  • vizelési problémák;
  • hányás és hasmenés;
  • fásultság;
  • étvágytalanság,
  • véres vizelet,
  • sárgaság, májelégtelenség.

Emberekre a fertőzött állat vizeletével is átterjedhet a betegség, ezért a beteg kutyához csak védőkesztyűben szabad nyúlni.

A betegség nagyon súlyos, de az időben megkezdett, hatékony antibiotikum-kúra életmentő lehet. Az antibiotikumok adagolását a betegség lezajlása után akár hetekig szükséges folytatni annak érdekében, hogy az összes baktérium elpusztuljon a szervezetben, és a kutya ne váljon tünetmentes hordozóvá.

Mivel mindegyik betegség nagyon fertőző, ha a kutyánk megbetegszik, a higiéniára feltétlenül fordítsunk gondot, és ne vigyük közösségbe, amíg az orvos azt biztonságosnak nem ítéli! Ez az egyetlen módja annak, hogy más kedvencét ne sodorjuk veszélybe, és ne okozzunk neki ugyanolyan szenvedést, mint amin a saját jószágunknak át kellett esnie.

A cikk dr. Balázs Bence, a Gizmók rendelő állatorvosa szakmai jóváhagyásával készült.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Globálisan visszaeshet a sertéshústermelés

2024. december 2. 13:10

Globálisan kevesebb lesz a sertéshús az állományok és a kereslet csökkenése miatt. Az Egyesült Államok viszont erősíti vezető exportőr pozícióját.

A hígtrágyával kapcsolatos balesetek megelőzhetők

2024. december 1. 16:10

A hígtrágya veszélyes gázok forrása, melyek éghetők vagy belélegezve fulladást okozhatnak. Kis tudatossággal azonban a balesetek megelőzhetők.

Miért kötelező a kutyáknak az évenkénti veszettség elleni oltás?

2024. november 26. 09:40

Tőlünk nyugatra 3 évente, nálunk viszont évente kötelező veszettség ellen oltani. Mi ennek az oka? Hogyan állítható meg a betegség terjedése?

A lelketlen szaporító és több száz kutya pokoljárásának története

2024. november 25. 17:30

Hogyan süllyedt Brigitta M. ennyire mélyre, és mi történt november 14. óta, amikor az első, csöngei szaporítótelepet az állatvédők felszámolták?

Állatorvosok, figyelem! Leállt az antibiotikum-felhasználás bejelentő rendszer

2023. január 18. 13:42

Értékelve a tavalyi év tapasztalatait több újítást is bevezet a Nébih az antibiotikum-felhasználás bejelentő rendszerben.

Egyre nagyobb a jelentősége az állatorvosi szakmának

2018. szeptember 7. 12:35

A hallgatóknak pályájuk kezdetén fontos látniuk, mennyire átértékelődött az állatorvosok, az állatorvoslás szerepe az elmúlt évtizedekben. Az állatorvosi közegészségügy talán sohasem volt annyira szem előtt, mint napjainkban – mondta Zsigó Róbert élelmiszerlánc-felügyeletért felelős államtitkár az Állatorvostudományi Egyetem tanévnyitó ünnepségén. 

Miért nem ehetnek a kutyák szőlőt?

2024. november 12. 10:10

A szőlő egyes kutyák számára már kis mennyiségben mérgező. Mit tegyünk, ha a kutyánk szőlőt evett?

Mennyire ismeri a kullancsok által terjesztett kutyabetegségeket?

2024. november 5. 09:40

Évente sok kutya hal meg kullancsok közvetítette betegségek miatt. Állati vészhelyzetekről szóló sorozatunk második részében ezeket mutatjuk be.