Állattenyésztés

Napelemes fülbevalót fejlesztettek ki a szarvasmarhák ellenőrzéséhez

Syngenta Blog

Az ausztrál szarvasmarhák óriási területen, valósággal félvadon legelnek, így az állomány ellenőrzése csaknem megoldhatatlan feladat.

Ezért az ország tudományos ügynöksége, a canberrai székhelyű CSIRO összefogott a Ceres Tag nevű startuppal, hogy kifejlesszen egy füljelzőt, amely nem csak nyomon követi az állatok hollétét, hanem azt is jelzi, ha valami szokatlant észlel.

Az állatok élettartamára tervezett időjárásálló fülbevalót napelem látja el energiával, és GPS-adója lehetővé teszi a mezőgazdasági termelők számára, hogy egy webportálon megnézhessék, merre is jár egy konkrét állat. Így nemcsak azt tudják, merre legel a gulya, hanem jó eszköz az állatok elkódorgása vagy ellopása ellen is.

Az eszközben gyorsulásmérő is van, ami jelzi a tehenek szokatlanul gyors vagy lassú mozgását, így következtetni lehet arra, hogy betegek, vagy elleni készülnek. Ilyen esetben a rendszer a gazda okostelefonjára küldi a riasztást.

Miután száz egyeden tesztelték a készüléket a közelmúltban, most azon dolgoznak a fejlesztők, hogy a fülbevalók könnyebbek legyenek, ugyanakkor legyen bennük testhőmérséklet-érzékelő, amely lehetővé tenné a betegségek korai észlelését.

„Az ausztrál gazdáknak minden segítségre szükségük van, és nagyon örülünk, hogy kevesebb mint egy évet vett igénybe, hogy ez a technológia a kutatási fázisból a próbaüzemig eljusson” – mondta a CSIRO (Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation) csoportvezetője, Dr. Ed Charmley.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Hatékonyabb állattartással kevesebb antibiotikum?

2025. május 17. 16:10

A FAO szerint az állattartás hatékonyságának növelése akár 57%-kal is csökkentheti az antibiotikumhasználatot 2040-ig, megelőzve a rezisztencia terjedését.

A jövő takarmánya a rovarfehérje?

2025. május 14. 16:10

A rovarfehérje-alapú takarmányok fenntartható alternatívát kínálnak az állattenyésztésben, de vajon készen áll-e az iparág az áttörésre?

Szigorúbb védekezés: afrikai sertéspestis Szlovákiában

2025. május 9. 16:10

Szlovákiában házisertéseket is érint az ASP, ezért a magyar sertéstartóknak még szigorúbban kell betartaniuk a járványvédelmi szabályokat.

Húsvéti bárányhús: hagyomány és exportkincs

2025. április 20. 08:10

Húsvétkor sok kultúrában hagyomány a bárányhús fogyasztása, Magyarországon azonban a szerepe visszafogottabb.

Vezető nélküli traktor a Kubotától

2020. február 8. 10:36

Az „X tractor” névre hallgató tanulmánymodellt a Kubota Agrirobo automatizált technológiai programjának részeként tervezték, és az év elején debütált egy kiotói kiállításon.

Új üzletág a szolnoki Magtár Kft.-nél

2018. december 10. 14:56

A 30 éves, szolnoki Magtár Kft. új üzletágat hozott létre Magtár GPS néven.

A hidrogénnel hajtott önvezető traktoroké a jövő

2020. szeptember 19. 06:38

Kínai fejlesztők komoly munkát végeznek a jövőbeli mezőgazdasági gépek terén. Ennek a törekvésnek az egyik prototípusa a futurisztikus megjelenésű ET504-H traktor.

Négyszeresére nőhet a mezőgazdasági drónok piaca az Egyesült Államokban 2024-re

2019. június 14. 14:37

A következő öt évben Észak-Amerikában fogják a legtöbb mezőgazdasági drónt használni, amelyhez az Egyesült Államok Szövetségi Repülési Hivatala (FAA) is hozzájárult azzal, hogy egyes törvények alól felmentette az ember nélküli légi járműveket (UAV).