Állattenyésztés

Négymillió csirke pusztult el víz és táplálék nélkül egy ukrán farmon

Agrofórum Online

Európa legnagyobb baromfifarmja Ukrajna oroszok által megszállt területén, a Fekete-tenger partvidékén található, itt csaknem négymillió csirke pusztult el szomjúság és éhezés következtében a háborúja során. Andrij Csirkov üzemvezetőre hárult a hátrahagyott katasztrófa felszámolása.

A háború már jelentősen megzavarta az ukrán búza-, napraforgóolaj- és egyéb termékek esetében a bőséges exportot, ami megnövelte a globális élelmiszerköltségeket. Leállt a termelés a Csornobaivske csirkefarmon is, amely Ukrajna déli részén található, és amely vidéken a legsúlyosabb harcok zajlottak. Jellemzően évente körülbelül egymilliárd tojást exportált a létesítmény.

A „csirkegyár” nehézségei szimbolizálják azt a szélesebb körű hatást, amelyet Oroszország inváziója gyakorol Ukrajna mezőgazdaságára. Az ország élelmiszeripara nemcsak a világ ellátásában játszik döntő szerepet, hanem az ország gazdaságának legnagyobb részterülete is.

A közelmúltban Csirkov úr mély gödröket ásott, hogy eltemesse az elhullott állatokat, és megpróbálta megvédeni a helyi vízkészleteket a szennyeződésektől, miközben kockára tette az egészségét a tetemek és az orosz katonák között. Elmondta, hogy még rá is lőttek.„Nem jó az összkép” – mondta a Kherson városa melletti farmról. „Elvisszük a tetemeket és elássuk.”

Az orosz erők február 26-án, inváziójuk harmadik napján haladtak át az érintett területen. Amikor a katonák megérkeztek a farmra, szinte az összes járművet ellopták, és személyes tulajdont zsákmányoltak a irodából is – mondta Csirkov úr. „Csak jöttek, és elvették a kulcsokat a géppuskával fenyegetőzve, nem volt diskurzus” – mondta.

Oroszország tagadta, hogy civileket célzott volna meg. Másnap a szomszédos városból a csirkéknek takarmányt szállító teherautókat leállították, így Mr. Csirkovnak mindössze két napnyi készlete maradt. Csirkov úr és egy kollégája vett két teherautót, és a legközelebbi takarmánygyárba mentek friss készletekért. A visszaúton orosz katonák lőttek rájuk – mondta. „Nem kockáztattuk tovább, hogy visszamenjünk” – mondta.

A munkások elkezdtek csirkéket és tojásokat adni más helyi gazdáknak és bárkinek, aki megfordult a farmon, amely Ukrajna egyik legnagyobb mezőgazdasági vállalata, az Avangardco IPL tulajdonában van. Gyorsan szétosztottak 1,45 millió tojást és 90 000 csirkét – mondta Vadim Tolpeco, az Avangardco elnökének tanácsadója.

Március 1-jén orosz ágyúk eltalálták a helyi erőművet, leállt az áramellátás, és összeomlott az automata rendszer, amely a farm csirkékét eteti és itatja. A farmon 11 generátor működik, amelyeknek napi három tonna gázolajra van szüksége, de üzemanyagot már nem szállítanak a farmra. Az energia-problémák mellett a csirkék szomjan és éhen haltak. A tetemek órási halmokban álltak a telepen.

Traktorral és pótkocsival a helyi szántóföldre vitték a tetemeket, és gödröt ástak, amelyek elég mélyek ahhoz, hogy a talaj szűrőként működjön a pusztuló madarakból kiszabaduló metánnal kapcoslatban, távol a vízellátástól és más állatoktól.

A háború előtt Ukrajna volt a világ hetedik legnagyobb csirketojás-exportőre, 2020-ban 107 000 tonnát szállítottak külföldre az IndexBox Inc. piackutató cég szerint.

A mezőgazdasági infrastruktúra tönkretétele maradandó károkat okozhat Ukrajna gazdaságában is, ahol a gazdálkodás a bruttó hazai termék 14 százalékát tette ki a tavalyi harmadik negyedévben – számolt be a The Wall Street Journal.

A háború előtt 398 ember dolgozott Csernobaivszkén; most Csirkov úrnak mindössze 20 embere van, akik gyalog mennek oda a közeli falvakból.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Fűfehérje: új fehérjeforrás a tejágazatban?

2025. július 3. 14:10

Holland innováció: fűből nyert fehérje válthatja a szóját, miközben csökkentheti a nitrogénkibocsátást és a trágya mennyiségét.

Juhhimlő Romániában: mi következik?

2025. június 19. 14:10

Romániában először azonosították a juhhimlő vírusát. A betegség gyorsan terjed, és komoly gazdasági károkat okozhat az állattartóknak.

Drágulás jöhet a mézpiacon: súlyos kiesést jelentettek

2025. június 11. 11:10

Az ukrán méhészek gyenge évre és mézdrágulásra számítanak – az akácot elvitte a fagy, a napraforgó sem ígér sokat.

Modern állatmenedékek: miért hódít a plexi és a polikarbonát?

2025. június 4. 13:10

A plexi és a polikarbonát egyre népszerűbb választás az állattartók körében – nem véletlenül. Ezek a korszerű anyagok biztonságot, tartósságot és esztétikus megjelenést nyújtanak a kutyák, macskák, madarak vagy kisállatok számára kialakított otthonokban.

Már a regionalizáció elve érvényesül a Japán baromfi piacon

2018. július 5. 11:22

A 2018. július 4-ével hatályba lépett megállapodás értelmében, egy jövőbeni madárinfluenza járvány kitörése esetén nem Magyarország egészéről, hanem csak a betegséggel érintett közigazgatási területekről korlátozzák a baromfi termékek Japán piacra történő szállítását.

Nagy István: a haszonállat-génmegőrzés stratégiai kérdés

2022. január 30. 04:36

A Nemzeti Biodiverzitás- és Génmegőrzési Központ Haszonállat-génmegőrzési Intézete kiemelkedő jelentőséget tölt be a baromfik genetikai információinak laboratóriumi körülmények közötti tárolásában.

Megszűrik a baromfikat Bács-Kiskun és Csongrád megyékben

2020. április 6. 09:04

A szűrés – kiegészítve a korlátozás alatti területek kötelező vizsgálatait – kulcsfontosságú eszköz a betegség továbbterjedésének megakadályozásában.

Növekedhet idén az uniós baromfitenyésztés

2020. június 5. 12:02

Az EU baromfitenyésztése ebben az évben várhatóan növekedni fog, bár mérsékelt ütemben. Az Európai Bizottság arra számít, hogy a növekedés 1,2% -kal magasabb lesz, mint tavaly.