Állattenyésztés

Pontatlanul szolgáltat adatokat az állatorvosok jelentős része

Nébih

Magyarország több mint egy évtizede szolgáltat önkéntesen adatot az antibiotikum tartalmú állatgyógyászati készítmények nagykereskedelméről, 2024-től azonban az eladás mellett már a felhasználási adatokat is kötelező lesz elküldeni az Európai Gyógyszerügynökségnek (EMA).

Az EU-s jelentésre is készülve hazánkban 2022 januárjától kell az állatorvosoknak havonta jelentést készíteniük az élelmiszertermelő állatoknál felhasznált antibiotikumokról. Az Európai Gyógyszerügynökség antimikrobiális tanácsadó szakértői csoportja négy kategóriába sorolja az élelmiszertermelő állatok esetében felhasználható antibiotikumokat:

  • A – kerülendő (humán használatra fenntartott, élelmiszertermelő állatoknál nem alkalmazható),
  • B – korlátozott (kritikusan fontos hatóanyagok a humán gyógyászatban, nincs alternatíva a C és D kategóriás szerek közt),
  • C – körültekintően használható (nincs alternatíva a D kategóriás szerek közt),
  • D – óvatosan használható (első vonalbeli kezelés indokolt esetben élelmiszertermelő állatnál).

A kötelező adattszolgáltatás célja az antimikrobiális rezisztencia csökkentése. A szolgáltatott adatok alapján a Nébih elkészítette az első év eredményeinek kiértékelését.

Pontatlan adatszolgáltatás

Sajnálatos módon igen gyakran előfordult az, hogy a hivatal szakembereinek kellett a pontatlan adatok miatt egyeztetniük az állatorvosokkal. A válaszok mintegy harmadánál volt szükség utólagos korrekcióra az adattisztítás során, a hibák leggyakrabban a mértékegység helytelen kiválasztásából, vagy a tévesen megadott állatlétszámból adódtak.

A kiértékelt adatok alapján a felhasznált antibiotikumok mértéke jelentősen eltér a forgalmazott mennyiségektől. A Nébih emiatt több fórumon is felhívta az adatszolgáltatókat arra, hogy a rendszeres és a valóságnak megfelelő jelentés nem csupán jogszabályi kötelezettség, hanem szakágazati érdek is. Mindezt azzal indokolták, hogy ezekre az adatokra támaszkodva mérik fel a szakemberek az antimikrobiális rezisztencia elleni küzdelem jelenlegi helyzetét. A negatív tapasztalatok miatt a hatóság újabb ellenőrzési kampányt tervez, amely során a jogszabályi követelményt nem teljesítőket szankcionálják.

D, azaz óvatosan

A jelentések szerint 2022-ben Magyarországon állatgyógyászati célra legnagyobb mértékben „D” kategóriába tartozó készítményeket alkalmaztak. „A” kategóriás, azaz kerülendő, kizárólag humán kezelésre fenntartott hatóanyagot tartalmazó szerek alkalmazásáról egyáltalán nem érkezett jelentés. Fokozott figyelmet érdemelnek a „B” kategóriás – korlátozottan használható – készítmények, amelyeknél az eladások EU-s átlaga évről évre csökken, azonban Magyarországon mind az eladások, mind a felhasználás terén nagy arányban jelennek meg az adatok között. Ezek alapján kijelenthető, hogy az elkövetkezendő időszak kitűzött célja az, hogy B kategóriás szerek használatát visszaszorítsák.

Probléma a csoportos kezelés

Sajnálatos az is, hogy hazánkban továbbra is magas a csoportos kezelések aránya. A cél az, hogy ez az arány az egyedi, célzott kezelés felé tolódjon el. Az adatokból az is kirajzolódott, hogy a legnagyobb mennyiségben alkalmazott hatóanyagcsoportok továbbra is a penicillinek (amoxicillin) és a tetraciklinek (doxiciklin) voltak. 2024-től eladás mellett már a felhasználási adatokat is kötelező lesz megküldeni az Európai Gyógyszerügynökségnek (EMA).

(Forrás: Nébih)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Juhhimlő Romániában: mi következik?

2025. június 19. 14:10

Romániában először azonosították a juhhimlő vírusát. A betegség gyorsan terjed, és komoly gazdasági károkat okozhat az állattartóknak.

Drágulás jöhet a mézpiacon: súlyos kiesést jelentettek

2025. június 11. 11:10

Az ukrán méhészek gyenge évre és mézdrágulásra számítanak – az akácot elvitte a fagy, a napraforgó sem ígér sokat.

Modern állatmenedékek: miért hódít a plexi és a polikarbonát?

2025. június 4. 13:10

A plexi és a polikarbonát egyre népszerűbb választás az állattartók körében – nem véletlenül. Ezek a korszerű anyagok biztonságot, tartósságot és esztétikus megjelenést nyújtanak a kutyák, macskák, madarak vagy kisállatok számára kialakított otthonokban.

A kolosztrumos edények tisztítása sorsdöntő lehet

2025. május 21. 16:10

A kolosztrum életmentő lehet a borjak számára, de csak akkor, ha az itatáshoz használt eszközök megfelelően tiszták.

Milyen betegségek ellen véd a kutyák kombinált oltása?

2024. december 3. 09:40

Az állatorvos a kutyát a kombinált oltással a fertőző betegségek ellen védi. Ezekről foglaljuk össze az alapvető tudnivalókat.

Kutyára macskára, görényre egyaránt veszélyes a szívférgesség

2025. január 28. 09:40

A szívférgesség (dirofilariózis) súlyos, akár halálos betegség. Minden fajnál megelőzhető, de gyógyulásra csak a kutyáknál van lehetőség.

Hogyan válasszunk állatorvost kedvenceinknek?

2023. március 11. 05:38

Egy állatorvosnak legyen magabiztos a fellépése, legyen barátságos és az aggódó gazdit tájékoztassa, hogy mi fog történni. Ez a bizalmi viszonyhoz is nagyban hozzájárul.

Egyre nagyobb a jelentősége az állatorvosi szakmának

2018. szeptember 7. 12:35

A hallgatóknak pályájuk kezdetén fontos látniuk, mennyire átértékelődött az állatorvosok, az állatorvoslás szerepe az elmúlt évtizedekben. Az állatorvosi közegészségügy talán sohasem volt annyira szem előtt, mint napjainkban – mondta Zsigó Róbert élelmiszerlánc-felügyeletért felelős államtitkár az Állatorvostudományi Egyetem tanévnyitó ünnepségén.