4℃ -4℃
február 22. Gerzson, Margit, Zétény
Állattenyésztés

Rágcsálóirtó szerek, a háziállatok csendes gyilkosai

Agrofórum Online

Sok rágcsálóirtó szerhez édes ízű összetevőket kevernek, hogy a patkányokat és egereket vonzzák, így viszont az illatuk-ízük kifejezetten csalogató más állatok számára is. Leggyakrabban kutyák kerülnek patkánymérgezéssel állatorvoshoz, de ne legyen kétségünk, a többi háziállat, de még a madarak számára is erősen mérgezőek.

Ha csak enyhe gyanú is felmerül, hogy a kutya (a macska ugyan válogatósabb, de a másodlagos mérgezés az ő esetében sincs kizárva) valahol hozzáférhetett patkányméreghez, azonnal állatorvoshoz kell fordulni. Időben végzett kezeléssel a mérgezés sok esetben teljesen visszafordítható és az állat meggyógyul.

A patkánymérgezés általában akkor következik be, ha a kutya közvetlenül lenyeli a mérget, de akkor is előfordulhat, ha mérgezett patkányt vagy egeret eszik meg (ezt nevezik másodlagos mérgezésnek).

A patkánymérgek típusai

Többféle patkányméreg létezik, és sajnos ezek mindegyike rendkívül súlyosan mérgező.

A leggyakoribb hatóanyagok a következők:

  • A véralvadásgátlók (brodifakum, bromadiolon, difenakum, difetialon, warfarin) fogyasztása következtében a vér nem képes alvadni, ami belső vérzéshez vezet. A véralvadásgátló szerek leállítják annak az enzimnek a működését, amely a májban termelődve megakadályozza a vérzést. A testünk ugyan raktározza az enzimet, de ha elég alvadásgátló jut a szervezetbe, a készletek kimerülnek és belső vérzés alakul ki. Mivel a folyamat lassú, napokig eltarthat, egyrészt lehetővé teszi, hogy a rágcsáló többször is egyen a szerből, így a hatás biztosabb, másrészt a társai nem kapnak gyanút, hogy a csali mérgező.
    A kevésbé erős antikoaguláns mérgek elérhetőek a nagyközönség számára is, mások csak szakképesítés birtokában vásárolhatók meg.
  • A brometalin egy neurotoxin, amely az idegrendszerre hatva okoz halált. Az agy duzzadását okozza, és olyan neurológiai tünetekhez vezethet, mint a koordináció hiánya, remegés, görcsök, bénulás és halál. A brometalin már kis mennyiségben is nagyon mérgező.
  • A cink- és alumínium-foszfidokat lenyelve foszfingáz keletkezik, amikor a méreg gyomorsavval keveredik. Sajnos a gyomorban lévő táplálék növeli a keletkező gáz mennyiségét, ezért ne etesse a kutyáját, ha ilyen típusú patkánymérget fogyaszthatott!

A patkánymérgezés tünetei

A patkánymérgezés tünetei attól függnek, hogy a kutya mennyi és milyen típusú mérget evett.

A véralvadásgátló méreg okozta belső vérzés tünetei a következők lehetnek:

  • Gyengeség és letargia
  • A nyálkahártyán véraláfutások vagy pontszerű bevérzések láthatók (a legújabb véralvadásgátlóknál ez a tünet nem feltétlenül látszik, mert sokszor csak a tüdő vérzik)
  • Vérhányás vagy vér köhögése
  • Orrvérzés, vérző vagy sápadt, vérszegény íny
  • Vér a vizeletben
  • Vér a székletben (vörös vagy fekete széklet)
  • Zúzódások
  • Légzési nehézségek

Más típusú patkány- és egérmérgek tünetei lehetnek:

  • Fokozott ivási és vizelési inger
  • Étvágytalanság
  • Rohamok
  • Imbolygás
  • Fokozott nyáladzás
  • Vakság
  • Izomremegés
  • Bénulás
  • Kóma
  • Haspuffadás

Nem szabad elfelejteni, hogy a mérgek fogyasztása után késleltetve jelentkezhetnek a tünetek, a tünetmentes időszak akár tíz napig is terjedhet. A vérzés nem mindig látható (pedig gyakorlatilag lassan elvérzik az állat), különösen ha a hasüregben, a mellkasban, a tüdőben, az ízületekben vagy a gyomor-bélrendszerben történik, és csak a vérveszteség másodlagos jelei tűnnek fel.

Ha azt gyanítja, hogy kutyája mérget evett, azonnal forduljon állatorvosához, ne várja meg a tünetek megjelenését!

Diagnózis

A gyors diagnózis felállításához és a megfelelő kezelés mielőbbi megkezdéséhez állatorvosának a következőket kell tudnia:

  • Mikor fogyaszthatta el a kutya a mérget?
  • Ha van róla információ: a méreg típusa, márkaneve és gyártója – vigye magával a csomagolást (a patkányméreg típusát nagyon nehéz ránézésre megállapítani).
  • Mennyi mérget evett meg – próbáljon meg emlékezni arra, hogy a csomag tele volt-e, mielőtt a kutya hozzáfért, és a maradék mérget vigye magával egy biztonságos tárolóedényben. 

Az állatorvos ezután a következő diagnosztikai vizsgálatokat végezheti el:

  • Általában egy átfogó vérvizsgálat készül, ami a jelenlegi állapotról ad pontos lenyomatot.
  • Röntgen- és ultrahangvizsgálat a mellkasi vagy hasi vérzés ellenőrzésére; ez történhet a vizsgálat időpontjában és/vagy néhány nappal később. Ezeknek a vizsgálatoknak az időzítése attól függhet, hogy mikor ette meg az állat a mérget.

Kezelés

A kezelés attól függ, hogy a kutya milyen mérget evett, mennyit, és mennyi idő telt el azóta, hogy megette. Ezeknek a tényezőknek a meghatározása és a kutya átvizsgálása után az állatorvos dönt az optimális kezelésről. Ez magában foglalhatja a következőket:

  • Hánytatás (általában csak akkor hatásos, ha a kutya nemrégiben evett mérget).
  • Aktív szén adása a méreganyagoknak a szervezetből való felszívására (szintén akkor hatásos, ha a kutya nemrégiben evett mérget).
  • K1-vitamin: a véralvadásgátlók ellenszere, amely lassan fejti ki hatását, ezért hosszú távú, akár hetekig tartó adagolására lehet szükség, sok esetben állatkórházban. A kutyának ugyanis a legnagyobb nyugalomban kell lennie, mert ha a vér nem alvad, akkor egy átlagos terhelés során keletkező, egyébként nem is észlelt belső mikrosérülés, vérzés is a halálát okozhatja. Ha a kutyát otthon kezeli a gazdi, a legszigorúbb, lehetőleg ketrecnyugalom a túlélést jelentheti!
  • Görcsoldó gyógyszeres kezelés, ha görcsrohama van.
  • Infúzió.
  • Súlyos esetekben oxigénterápia, vérátömlesztés.

Megelőzés

Mindenkinek egyértelmű, de azért leírjuk. Ha nincs különösebb oka, ne tartsunk otthon rágcsálóirtó szert, vagy ha mégis, gondosan elzárva! Ahogy korábban szó volt róla, kifejezetten vonzó „tilos nassolnivaló” a patkányméreg az eb szempontjából, és óriási, végletes bajt okozhat.

Ha sétáltat, mindig figyelje a kutyát, a szántóföldeken bizony vannak időszakok (például melegebb teleken, mint jelenleg is, amikor elszaporodnak a mezei pockok), hogy a rágcsálók üregeibe mérget helyeznek el – engedéllyel. Ezeknek a közelébe ne engedjük a kutyát, és semmiképpen se hagyjuk, hogy elhullott állat tetemébe beleegyen (másodlagos mérgezés).

És ha baj van, ha tanúi voltunk a méreg felevésének, az első legyen a hánytatás – egyébként meg irány az állatorvos, minél előbb, annál jobb!

A cikk dr. Balázs Bence, a Gizmók rendelő állatorvosa szakmai jóváhagyásával készült.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Be kellene tiltani a kutya-farkas hibridek tenyésztését?

2025. február 12. 11:10

Úgy néznek ki, mint a farkasok, úgy vonyítanak, mint a farkasok, és úgy is viselkednek, mint a farkasok a kutya-farkas hibridek.

Oroszország 2024-ben 777 millió euróval támogatta a tejtermelőit

2025. február 1. 14:10

Oroszországban a mezőgazdasági szektorok közül a legtöbb támogatást a tejtermelés kapja, ami tovább bővül az idei évben.

Skót-felföldi marhákkal virágzó magyar farm

2025. február 1. 08:10

A család 66 hektáron gazdálkodik, ez az ő esetükben leginkább legeltetéses állattartást jelent, 12 hektár az csupán, amelyen lucernát és szénát termesztenek.

Magyarországon először mutatták ki a kiskérődzők pestisét

2025. január 28. 13:10

A vírus súlyosan fertőző, a betegség bejelentési kötelezettséggel jár. Az érintett állományt felszámolják.

Milyen betegségek ellen véd a kutyák kombinált oltása?

2024. december 3. 09:40

Az állatorvos a kutyát a kombinált oltással a fertőző betegségek ellen védi. Ezekről foglaljuk össze az alapvető tudnivalókat.

Hogyan válasszunk állatorvost kedvenceinknek?

2023. március 11. 05:38

Egy állatorvosnak legyen magabiztos a fellépése, legyen barátságos és az aggódó gazdit tájékoztassa, hogy mi fog történni. Ez a bizalmi viszonyhoz is nagyban hozzájárul.

Kutyára macskára, görényre egyaránt veszélyes a szívférgesség

2025. január 28. 09:40

A szívférgesség (dirofilariózis) súlyos, akár halálos betegség. Minden fajnál megelőzhető, de gyógyulásra csak a kutyáknál van lehetőség.

A kutyám felfalta a karácsonyi csokikészletet, mit tegyek?

2024. december 24. 10:10

Kevéske csokoládé nem okoz gondot a kutyának, de nagyobb mennyiségben vagy magasabb kakaótartalommal életveszélyes is lehet.