26℃ 14℃
július 12. Izabella, Dalma, Eleonóra
Állattenyésztés

Szabványosítanák a nemzetközi méhészeti termékeket

NAK

Magyarországon több mint 20 ezer méhész tevékenykedik, és több mint 1,2 millió az itteni méhcsaládok száma. Spanyolország és Románia után Magyarország a harmadik legnagyobb méztermelő az Európai Unióban, továbbá jelentős exportőr is, így e terület szabványosítása kiemelten fontos.

Az ISO/TC 34/SC 19 Méhészeti termékek WG 1 Méz nevű munkacsoport alakuló ülését 2019. június 26-án a francia titkárság vezetésével tartotta meg Párizsban, amelyen magyar szakértő is részt vett. Ezt követően került sor az SC 19 második, kétnapos ülésére, amelyen kijelölték a nemzetközi szabványosítás főbb területeit.

A WG 1 munkacsoport tagsága folyamatosan növekszik, az elmúlt rövid időszakban a titkárságon és hazánkon kívül már számos ország jelezte részvételi szándékát (Argentína, Belgium, Brazília, Kína, Nagy-Britannia, Németország, Olaszország, Portugália, Srí Lanka, Svédország, Szlovénia, Svájc, Törökország és Új-Zéland).

Az üléseken jelen lévő szakértők egyetértettek abban, hogy először a különféle mézek termékelőírásait fogják kidolgozni oly’ módon, hogy minimális követelményként a „Codex Standard for Honey” című, CODEX STAN 12-1981 előírást veszik alapul. Ezt követően a termékelőírásoknak megfelelő vizsgálati szabványok kidolgozásával tervezik folytatni a munkát.

Az albizottságban az elmúlt időszakban kínai projektvezetéssel a következő új három témajavaslat kidolgozása kezdődött meg:

  • ISO/NP 24364 Management standard for royal jelly production (amely az ISO 12824:2016 Royal jelly. Specifications 35 oldalas szabványt hivatkozza meg);
  • ISO/NP 24381 Bee propolis. Specifications;
  • ISO/NP 24382 Bee pollen. Specifications.

További részleteket az MSZT oldalán olvashat.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Fűfehérje: új fehérjeforrás a tejágazatban?

2025. július 3. 14:10

Holland innováció: fűből nyert fehérje válthatja a szóját, miközben csökkentheti a nitrogénkibocsátást és a trágya mennyiségét.

Juhhimlő Romániában: mi következik?

2025. június 19. 14:10

Romániában először azonosították a juhhimlő vírusát. A betegség gyorsan terjed, és komoly gazdasági károkat okozhat az állattartóknak.

Drágulás jöhet a mézpiacon: súlyos kiesést jelentettek

2025. június 11. 11:10

Az ukrán méhészek gyenge évre és mézdrágulásra számítanak – az akácot elvitte a fagy, a napraforgó sem ígér sokat.

Modern állatmenedékek: miért hódít a plexi és a polikarbonát?

2025. június 4. 13:10

A plexi és a polikarbonát egyre népszerűbb választás az állattartók körében – nem véletlenül. Ezek a korszerű anyagok biztonságot, tartósságot és esztétikus megjelenést nyújtanak a kutyák, macskák, madarak vagy kisállatok számára kialakított otthonokban.

Több milliárdos kárt okozhat a méhek számának csökkenése

2019. december 2. 17:17

A legfontosabb az lenne, hogy a vásárlók tudatosan keressék a jó magyar mézet, ezért rendeznek mézes reggeliket az iskolákban, ezért kóstoltatják a fajtamézeket a fesztiválokon.

Nagy veszteségekről számoltak be a méhészek

2022. május 13. 08:04

Egy felmérés szerint Németországban több mint minden ötödik méhcsalád nem élte túl a 2021/22-es telet. Az időjárás, a növényvédő szerek vagy a rettegett Varroa atka volt a hibás?

Lesz elég méz a belföldi fogyasztásra

2020. október 6. 07:37

A magyar méztermelés általában nemcsak a teljes hazai fogyasztást fedezi, hanem jelentős, 17,5-23,5 ezer tonna körüli mennyiségben exportálnak is.

Csökkenő árak rontják a magyar mézexportot

2020. február 7. 12:17

Gyér érdeklődés mutatkozik a magyar méz iránt a külföldi vevők körében, így a felvásárlás gyakorlatilag szünetel.