Évek óta először tört ki a száj- és körömfájás néven régóta ismert betegség.
Sajtóértesülések szerint Brandenburg tartományban három vízibivaly pusztult el, amit Hanka Mittelstädt tartományi mezőgazdasági miniszter jelentett be péntek reggel.
Keresik a betegség forrását
A Friedrich-Loeffler Intézet minden kétséget kizáróan megerősítette a száj- és körömfájást a három elpusztult vízibivalynál. Az intézet szerint Németország és az Európai Unió az elmúlt években mentesnek számított a ragadós száj- és körömfájás vírusától, mivel az utolsó megbetegedések 1988-ban fordultak elő. A száj- és körömfájás vírusa az emberre ártalmatlan.
Märkisch-Oderland körzetben a Friedrich-Loeffler Intézet és a brandenburgi állatjárványügyi szolgálat szakemberei a betegség okát vizsgálják. Az érintett gazdaság teljes állatállományát jelenleg szakszerűen leölik és ártalmatlanítják.
Mit kell tudni a száj- és körömfájásról?
A száj- és körömfájás (aphtae epizooticae) egy erősen ragályos, olykor halálos, a párosujjú patásokra veszélyes vírus okozta betegség. A Wikipédia szerint a kórokozó a szarvasmarhákat, disznókat, birkákat, kecskéket, bivalyféléket, szarvasokat fertőzi, de elefánt és sün is elkaphatja. Igen ritkán ugyan az ember is megbetegedhet, de csak gyenge tüneteket okoz, és emberről emberre nem terjed.
A betegség lappangási ideje 2-12 nap. Magas lázzal kezdődik, ami két-három nap alatt gyorsan csökken. A beteg állat szájának nyálkahártyáján hólyagzás jelenik meg, ami csurgó vagy habos nyálazást eredményez és nagy valószínűséggel a táplálkozás fájdalmassá tételével étvágyvesztést is, ami miatt a felnőtt állat hónapokig tartó fogyásba kezd. Az állat lába hasonló hólyagzást mutat és az állat sántává válik. A hímnemű állat heréje megdagad, a nőstény tejhozama pedig lényegesen csökken.
Egyéb tünetek a gyengeség és a hidegrázás. Egyes esetekben pedig elmaradnak a tünetek, ilyenkor az állat hordozóvá válik.
A betegség terjedhet egyik állatról a másikra, de akár a levegőben, emberi ruházaton, fertőzött takarmánnyal, nem hőkezelt hússal vagy nemi úton is. Az állatok a betegségből 2-3 hét alatt meggyógyulhatnak, de a járvány elkerülése érdekében inkább levágják őket.
Fotó: Pixabay