23℃ 17℃
július 7. Apollónia, Vilibald, Bene
Állattenyésztés

Száj- és körömfájást mutattak ki vízibivalyokban Németországban

Agrofórum Online

Évek óta először tört ki a száj- és körömfájás néven régóta ismert betegség.

Sajtóértesülések szerint Brandenburg tartományban három vízibivaly pusztult el, amit Hanka Mittelstädt tartományi mezőgazdasági miniszter jelentett be péntek reggel.

Keresik a betegség forrását

A Friedrich-Loeffler Intézet minden kétséget kizáróan megerősítette a száj- és körömfájást a három elpusztult vízibivalynál. Az intézet szerint Németország és az Európai Unió az elmúlt években mentesnek számított a ragadós száj- és körömfájás vírusától, mivel az utolsó megbetegedések 1988-ban fordultak elő. A száj- és körömfájás vírusa az emberre ártalmatlan.

Märkisch-Oderland körzetben a Friedrich-Loeffler Intézet és a brandenburgi állatjárványügyi szolgálat szakemberei a betegség okát vizsgálják. Az érintett gazdaság teljes állatállományát jelenleg szakszerűen leölik és ártalmatlanítják.

Mit kell tudni a száj- és körömfájásról?

A száj- és körömfájás (aphtae epizooticae) egy erősen ragályos, olykor halálos, a párosujjú patásokra veszélyes vírus okozta betegség. A Wikipédia szerint a kórokozó a szarvasmarhákat, disznókat, birkákat, kecskéket, bivalyféléket, szarvasokat fertőzi, de elefánt és sün is elkaphatja. Igen ritkán ugyan az ember is megbetegedhet, de csak gyenge tüneteket okoz, és emberről emberre nem terjed.

A betegség lappangási ideje 2-12 nap. Magas lázzal kezdődik, ami két-három nap alatt gyorsan csökken. A beteg állat szájának nyálkahártyáján hólyagzás jelenik meg, ami csurgó vagy habos nyálazást eredményez és nagy valószínűséggel a táplálkozás fájdalmassá tételével étvágyvesztést is, ami miatt a felnőtt állat hónapokig tartó fogyásba kezd. Az állat lába hasonló hólyagzást mutat és az állat sántává válik. A hímnemű állat heréje megdagad, a nőstény tejhozama pedig lényegesen csökken.

Egyéb tünetek a gyengeség és a hidegrázás. Egyes esetekben pedig elmaradnak a tünetek, ilyenkor az állat hordozóvá válik.

A betegség terjedhet egyik állatról a másikra, de akár a levegőben, emberi ruházaton, fertőzött takarmánnyal, nem hőkezelt hússal vagy nemi úton is. Az állatok a betegségből 2-3 hét alatt meggyógyulhatnak, de a járvány elkerülése érdekében inkább levágják őket.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Fűfehérje: új fehérjeforrás a tejágazatban?

2025. július 3. 14:10

Holland innováció: fűből nyert fehérje válthatja a szóját, miközben csökkentheti a nitrogénkibocsátást és a trágya mennyiségét.

Juhhimlő Romániában: mi következik?

2025. június 19. 14:10

Romániában először azonosították a juhhimlő vírusát. A betegség gyorsan terjed, és komoly gazdasági károkat okozhat az állattartóknak.

Drágulás jöhet a mézpiacon: súlyos kiesést jelentettek

2025. június 11. 11:10

Az ukrán méhészek gyenge évre és mézdrágulásra számítanak – az akácot elvitte a fagy, a napraforgó sem ígér sokat.

Modern állatmenedékek: miért hódít a plexi és a polikarbonát?

2025. június 4. 13:10

A plexi és a polikarbonát egyre népszerűbb választás az állattartók körében – nem véletlenül. Ezek a korszerű anyagok biztonságot, tartósságot és esztétikus megjelenést nyújtanak a kutyák, macskák, madarak vagy kisállatok számára kialakított otthonokban.

Vírus pusztítja a kakaófákat, veszélyben a világ csokoládéellátása

2024. április 29. 11:10

Vírus pusztítja a kakaófákat és csökkenti a kakaótermést, veszélyeztetve a csokoládé alapanyagát. Kutatók új megoldást dolgoztak ki a leküzdésére.

Évekig tarthat még az afrikai sertéspestis elleni oltóanyag kifejlesztése

2019. szeptember 22. 06:38

A gazdák már régóta visszatartják az afrikai sertéspestis terjedését a fertőzött állatok karanténba helyezése és leölése révén, ám csak a betegség Kelet-Ázsiába való elterjedése indította el komolyan az oltóanyaggal kapcsolatos kísérleteket.

Mitől lettek bemélyedő foltok a Besztercei szilva termésein?

2023. szeptember 17. 04:37

Végre találtam a piacon Besztercei szilvát, és otthon vettem észre, hogy valami baja van. A héján bemélyedő foltokat látok, és ott a húsa kemény. Mi lehet ez, emiatt ehető? Sajnos sok szilva ilyen, legalább a fele.

Mi okoz elváltozást a cukkini levelén és termésén?

2019. augusztus 28. 06:37

R. Erika kérdése: Cukkini levelein szokatlan elváltozásokat vettem észre, világoszöld rajzolatok jelentek meg a fiatal leveleken. A termés is torzult. Mitől lehet?