3℃ -1℃
február 23. Alfréd, Polikárp, Mirtill
Állattenyésztés

Több ezren fogtak bele ebbe a különleges üzletbe Afrikában

Agrofórum Online

500 grammos súly, 10 centiméteres testhossz – az Elefántcsontpart környékén élő, tekintélyes megjelenésű és kedvelt csemegének számító óriáscsigák a növényvédő szerek és az erdőirtások újabb áldozataivá válhatnak.

Annak érdekében, hogy ezt a különleges fajt megmentsék a kipusztulástól, továbbá hogy többletbevételre tegyenek szert, a helyiek erre a célra kialakított gazdaságokban tenyésztik a csigákat.

„A csigatenyésztés olcsó, nincs szükség hozzá állatgyógyászati termékre és állatorvosra, sem egyéb kiadásokra. Összességében az eljárás egyszerű, természetes és organikus” – mondta a csigatenyésztéssel foglalkozó helyi szervezet elnöke.

Ennek köszönhetően egy képzés elvégzése után több ezer elefántcsontparti fogott bele a csigabizniszbe, így 5 év alatt 25-ről 250 tonnára emelkedett a havi megtermelt mennyiség. A csigát elsősorban a húsáért tenyésztik, ami édeskés és nagyon jó ízű a helyiek szerint.

„Beavatjuk a gazdálkodókat a csigatenyésztés rejtelmeibe, segítünk nekik elkezdeni, majd a csigákat megvásároljuk. A csiga többi része sem megy kárba: a háza a helyi állatállomány takarmányába kerül, a nyálkája pedig kozmetikai termékekbe, illetve kizárólagos jogokat szereztünk szappan készítésére is” – tette hozzá a csigaszervezet vezetője.

A szervezet központjában négy asszony készít szappant és tusfürdőt a nyálkából, amelyet kókuszolajjal vegyítenek, zöld festéket adnak hozzá és illatosítanak. Így hetente átlagosan 5000 szappant és tusfürdőt tudnak eladni. Állítólag a csiga nyálkája hidratáló, nedvesítő hatású, és lassítja a bőr öregedését.

Az elefántcsontparti erdők közel 90%-a tűnt el az elmúlt 60 évben a mezőgazdasági művelés terjedése miatt. Az erdőirtásban a kókusz szerepe a legjelentősebb, ennek termesztésében az ország világelsőnek számít. Sajnos nemcsak a csigákat, hanem a teljes flórát és faunát, sőt az ott élőket is veszélyeztetik a növényvédő szerek és az éghajlatváltozáshoz is hozzájáruló egyéb szennyező anyagok.

(Fotó: Onésime Iba/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Be kellene tiltani a kutya-farkas hibridek tenyésztését?

2025. február 12. 11:10

Úgy néznek ki, mint a farkasok, úgy vonyítanak, mint a farkasok, és úgy is viselkednek, mint a farkasok a kutya-farkas hibridek.

Oroszország 2024-ben 777 millió euróval támogatta a tejtermelőit

2025. február 1. 14:10

Oroszországban a mezőgazdasági szektorok közül a legtöbb támogatást a tejtermelés kapja, ami tovább bővül az idei évben.

Skót-felföldi marhákkal virágzó magyar farm

2025. február 1. 08:10

A család 66 hektáron gazdálkodik, ez az ő esetükben leginkább legeltetéses állattartást jelent, 12 hektár az csupán, amelyen lucernát és szénát termesztenek.

Magyarországon először mutatták ki a kiskérődzők pestisét

2025. január 28. 13:10

A vírus súlyosan fertőző, a betegség bejelentési kötelezettséggel jár. Az érintett állományt felszámolják.

Az aszály miatt mennek tönkre a dán farmerek

2018. szeptember 30. 13:45

Ebben az évben eddig már több mint 100 gazdálkodó ment tönkre Dániában a nagy szárazság okozta veszteségek miatt.

Egy pillanat alatt elpusztult a 30 éves vállalkozás

2023. december 12. 15:10

Az ukrán zöldségtermesztő elmesélte, mit tett a háború a gazdaságával és az üvegházaival.

Business Superbrands díjat nyert az Agrofeed

2020. május 29. 05:38

A Superbrands program célja a legkiválóbb fogyasztói és üzleti márkák díjazása és megismertetése a társadalommal. Az Agrofeed Kft., hazánk egyik jelentős premix és takarmánykiegészítő gyártója immár 3. alkalommal nyerte el a megtisztelő elismerést.

Több mint egy mester, több mint egy mesterség - debreceni mézeskalács manufaktúra

2020. január 19. 10:36

Radics László népi iparművésszel, a Népművészet Mesterével, a szakmája gyökereiről, a több száz éve megőrzött eszközökről, alapanyagokról beszélgettünk.