Bulvár

A fecskék különös és kegyetlen viselkedésére találtak magyarázatot

Agrofórum Online

Vajon léteznek-e fészekfosztó fecskék? És vannak-e hűtlen fecskepárok? Hogyan lesz egy fecskéből nevelőszülő? És mi történik a fecskefészkekkel, ha nem vigyáznak rájuk kellőképpen a madarak?

A Cseh Tudományos Akadémia kutatói hosszú ideje figyelik a fecskék életét, adatbázisukban több mint 6000 madár adatai szerepelnek. Tanulmányuk legérdekesebb, sőt, legdrámaibb részleteit egy cseh magazinban publikálták.

S hogy mi dráma lehet egy fecske életében? Nos, például az, hogy a hím fecskék olykor megdöbbentően könyörtelenek, méghozzá a saját fajtájukkal. Amikor ugyanis eljön a fészekrakás ideje, megesik, hogy idegen fészkekhez repülnek, megvárják, amíg az védtelen marad, majd kilökik belőle a földre a tojásokat, vagy a már kikelt fiókákat, amelyek sosem élik túl a zuhanást.

S hogy miért viselkednek így? Mert nincs kedvük fészket építeni, ehelyett elveszik a másikét, hogy az így elbitorolt fészekben saját családot alapítsanak.

Monogám vagy „nyitott” kapcsolatban élnek?

A fecskék többnyire monogámok, bár csak ideiglenes párokat alkotnak, amíg felépítik és felnevelik a fiókáikat. Ennek ellenére a fészken kívüli párzások egyre gyakoribbak – ez főként az idősebb hímekre igaz, akik megéltek már néhány nyarat. Velük szemben a nőstény madarak inkább a saját biztonságukról gondoskodnak és jellemzően tovább is maradnak életben, mint a hímek.

A fészekaljban nevelkedő fiókák egyötöde más nősténytől származik, de megesik, hogy az összes fióka más szülőktől származik, nem azoktól, akik nevelik őket. Ez, tekintve, hogy a fecskepárok nyaranta akár kétszer-háromszor is fészket raknak, akár 5-10, szélsőséges esetben azonban 25 fiókát is jelenthet.

Ennek oka abban keresendő, hogy a nőstény madarak nagyon sokszor idegen fészekbe rakják a tojásaikat, és úgymond „nevelőszülőkre” bízzák a fiókáikat.

Nem maradhat minden a fészekben

A nevelőszülői lét azonban sok fáradtsággal jár és gátolja a nevelőszülők saját szaporodását. Nekik ugyanis 3 hétig kell etetniük és gondozniuk a fészekaljat, mielőtt a kis fecskék önállóan szárnyra kapnának.

És hogy mi az oka annak, hogy a fecskék más tojásait is gondozzák? A kutatók szerint az, hogy ezek meglehetősen hasonlítanak a sajátjaikra. Egy kísérlet során más formájú és más színű tojásokat tettek a fecskék fészkeibe. A madarak a tojás alakú tárgyakat megtűrték, akkor is, ha más színűek voltak, mint az övék, a csillag vagy négyzet alakú tárgyakat azonban kilökték és ezáltal megsemmisítették.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Egy őz alszik minden este a családi nappaliban

2024. december 14. 14:10

Pedig a tenyésztés mindig azt a célt szolgálja, hogy ne alakuljon ki szoros kapcsolat a vadon élő állatokkal.

Fejszepróbának vetették alá az MTZ traktort, sikerrel teljesítette

2024. december 10. 14:40

Elképesztő strapabírás jellemzi a fehérorosz vállalat új termékét, amit a munkatársai egyedülálló próbával bizonyítottak.

Ingyen bérelhető egy félmilliárd értékű gazdaság

2024. december 10. 13:10

Egy amerikai férfi ingyen felajánlja birtokát annak, aki hajlandó biogazdaságot létrehozni a területen. Befektetésre azért így is szükség lesz.

Gazdálkodó lesz a Forma–1-es világbajnok

2024. december 7. 16:10

Egy kis edzést tart a mezőgazdasági ismeretek területén – árulta el a négyszeres Forma–1-es világbajnok egy braunschweigi díjátadón.

Mindenkinél lehet egy igazi „biológiai fegyver” a legyek és szúnyogok ellen

2023. augusztus 14. 09:10

Legyek és szúnyogok. Ezek azok a rovarok, amelyek garantáltan megkeserítik a nyári nappalokat és éjszakákat. Az ellenük bevethető készítményekről elmondható, hogy amelyik valóban hatásos, azt nem szívesen alkalmazzuk a nap 24 órájában a közvetlen környezetünkben.

Veszélyben vannak a fecskék – apró segítség is életeket menthet!

2024. szeptember 15. 10:10

A hidegre és esősre fordult időjárás miatt a költözőben lévő fecskék kihűlnek, ráadásul nem találnak maguknak élelmet. Így segíthetünk nekik.

Hova tűntek a madarak Magyarországról? Megvan a válasz

2023. augusztus 21. 07:40

Ne aggódjunk, ha kevesebb madarat látunk mostanság, mint az elmúlt hetekben, hónapokban. Mint azt az MME (Magyar Madártani Egyesület) hírül adta, augusztusban rendszeresen kapják az üzeneteket, amelyek arról számolnak be, hogy a levélírók feltűnően kevesebb madarat észlelnek, mint korábban.