Hamburgból újabb és újabb kábítószer-lefoglalási rekordokról érkeznek a hírek, ez azonban azt sejteti, hogy a szállítmányok mennyisége is folyamatosan növekszik. A hamburgi kikötőben naponta több mint 23 ezer konténer halad át, ez teszi a várost Európa kapujává. Gyümölcsszállítmányok raklapjai közé rejtve kábítószer is bejut a kontinensre.
A Német Gyümölcskereskedők Szövetsége (DFHV, Deutscher Fruchthandlersverband) ez évi konferenciáján nyilvánosságra hozta azokat az információkat, amelyek azt tükrözik, hogy ebben a németországi kikötőben 2019 és 2023 között három és félszeresére nőtt a nemzetközi bűnszervezetek által becsempészett kokain mennyisége.
A szövetség véleménye szerint a másik két kikötőben, Rotterdamban és Antwerpenben a növekedés még ennél is nagyobb lehet. Ennek a kábítószer-mennyiségnek a jelentős része gyümölcsszállítmányok raklapjaiban elrejtve érkezett Európába.
A dél-amerikai drogkartellek számára a lehető legjobb megoldás ugyanis az, ha az általuk helyben előállított kábítószert a déligyümölcsök, ezen belül is a banán raklapja közé rejtik.
Ennek az az oka, hogy a banán romlandó áru, így a vámkezelését romlandóságuk miatt általában meggyorsítják. Mindezen kívül az sem elhanyagolható, hogy Dél-Amerika számos déligyümölcs, különösen a banán tekintetében számít jelentős exportőrnek, a felvevőpiacot pedig azok az országok jelentik, ahol a kokainra is fokozott a kereslet.
Az olcsó gyümölcsnek ára van
Márpedig ez az ár, nagyon úgy tűnik, hogy a kokain. A közelmúltban Bukta Gábor, a Concorde Értékpapír Zrt. elemzési üzletágvezetője foglalkozott részletesen a témával. Elemzése szerint ennek a gyümölcsnek az elmúlt 25 évben nominális értelemben gyakorlatilag nem változott az ára Európában.
A banán egyes tulajdonságai részben magyarázatot jelentenek a tartósan alacsony árakra, de pl. a vízigénye, a kézi betakarítás nem indokolják ezt. Bukta Gábor emlékeztet arra, hogy a kontinensen csupán néhány olyan kikötő van, ahová óriási mennyiségben érkezik ez a déligyümölcs, ezek alapvetően a kokain európai bejutási pontjai is egyben, ahonnan a teljes európai lánc elindul.
Az elemző szerint a banán és a kokain kapcsolata egyértelmű. Mint arra emlékeztet, Ecuadorban a helyi hatóságok szerint 50-60 banánexportáló cég is érintett lehet a kokainkereskedelemben.
Ezek a banánt egyfajta csomagolásra használják csupán, így az árára sem túlzottan érzékenyek, hiszen az eltörpül a kokain értékesítéséből várható bevétel mellett. Ezek a kereskedők egyre nagyobb teret nyertek az elmúlt években, így a nagy múltú, legális, banánnal foglalkozó disztribútorok évről évre szorulnak ki a piacról.
Hamburgi nyilatkozat
Az elmúlt hónapban erre reagálva a nagy importőr országok, kiemelten a banánimportőrök elkötelezték magukat a kábítószer elleni összehangolt küzdelem mellett az „Európai Kikötői Szövetség” keretében.
Ugyanakkor, mint arról cikkében a Fruchthandel vezető szerkesztője, Michael Schotten is megemlékezik, szükséges, hogy a gyümölcsimportőröknek ne kelljen egyedül viselniük az intenzív biztonsági ellenőrzések jelentős többletterhét.
Egyetért azzal, hogy a nemzetközi kábítószer-kereskedelem elleni küzdelem kétségtelenül az egyik legsürgetőbb feladat a jelenben, ám felhívja a figyelmet arra is, hogy a tisztességes versenynek Európa-szerte érvényesülnie kell.
El kell azt kerülni, hogy az egyre alacsonyabb haszonkulcsot elérő gyümölcságazat további nyomás alá kerüljön. Vagyis az ellenőrzési rendszert úgy kell kialakítani, hogy a biztonsági rések megszüntetése ne vezessen tartós késedelmet az áruk feldolgozásában.
„A tisztességtelen gyakorlatok megfelelő ellenintézkedéseket igényelnek” – hangsúlyozza, és kitér arra is, hogy ezen a területen szükséges lenne a mesterséges intelligencia szinte korlátlan lehetőségeit az eddigieknél hatékonyabban kiaknázni.