Bulvár
Bulvár

Nem jó a méret? Nem tetszik? Hihetetlen, mi történik az általunk visszaküldött termékekkel

Nem jó a méret? Nem tetszik? Hihetetlen, mi történik az általunk visszaküldött termékekkel

Agrofórum Online

Az internetről gyakorlatilag bármit meg lehet már rendelni, amire az életünkhöz feltétlenül szükség van, és azt is, amiről csak gondoljuk, hogy szükségünk van rá. Ha aztán rájövünk, hogy a vásárlás elhamarkodott volt, az árut jogszabály szerint 14 napon belül visszaküldhetjük. De mi történik a felbontott, ám nem használt és visszaküldött tárgyakkal?

Ugyan a rendelkezés a vevők védelmére született, de sok visszaélésre is lehetőséget ad. Az emberek jelentős részét ugyanakkor nem a rossz szándék vezérli, hiszen a boltok maguk is az esztelen fogyasztást segítik elő a vásárlást élménnyé szépítő pszichológiai eszközökkel vagy éppen az ingyenes visszaküldés lehetőségének hangsúlyozásával.

Vissza – a szemétdombra

Ne ringassuk magunkat naiv álmokba. Ha a termék visszakerül a kereskedőhöz, nem „nullázódik le” a rendelésünk. Ugyanis a felbontott holmi már nem adható el újként, így vagy – jó esetben – leárazva próbálnak neki gazdát találni, vagy egyszerűen kidobják, mégpedig azért, mert az ellenőrzésük és újracsomagolásuk több munkát igényel, mint egy új termék előállítása – olvasható a kiszamolo.hu oldalon.

Óriási erőforrás-pazarlás ez, és olyan környezetszennyező és -romboló eljárás, amelynek nem vagyunk tudatában, hogy mi magunk okozzuk. A befektetett energia és a felhasznált anyagok mennek a levesbe, illetve a szemétdombra, és akkor a szállítás költségéről és az elpöfögtetett energiáról még nem is beszéltünk.

Rengeteg áruról van szó

Különösen a koronavírus-járvány időszakában ugrott meg az online vásárlások aránya, és azóta évről évre nő, ezzel együtt pedig nő a visszaküldött termékek mennyisége is: az Egyesült Államokban az elmúlt években a visszáruk összértékét százezer milliárd dollárra becsülték.

Az átlagos visszaküldési arány 20% körül van, tehát 5-ből 1 termék mégsem kell, míg a ruhaféléknél minden második-harmadik darab megy vissza a feladóhoz – ráadásul a ruházati termékek kerülnek a visszaküldést követően a legnagyobb eséllyel a szemétbe.

Amerikában egyébként egy egész iparág létesült a visszaküldött termékekre. Óriási dobozokban, raklapokon árulják a nagy kereskedőcégek a visszaküldött árukat, legyen szó konyhagépekről, ruhákról, cipőkről vagy akár meglepetés csomagokról, amelyek teljesen random árucikkekkel vannak megtömve.

Ezekre sok esetben licitálni lehet, majd a nyertesnek házhoz szállítják a gigantikus csomagot – amelyben lehetnek sérült, törött vagy hiányos termékek is, ezt ugyanis senki sem ellenőrzi. Ugyanakkor sokan csináltak már jó üzletet azzal, hogy a kézhez kapott holmikat egyesével eladták valamelyik használt cikkekre szakosodott oldalon.

Mi a megoldás?

Univerzális megoldással egyelőre nem tudunk szolgálni. Az átgondolt vásárlás, a minőségi, tartós termékek preferálása, a túlfogyasztás kerülése – ezek mind az egyén önkontrollján és a nagyobb jó, a Földünk védelme iránti elkötelezettségén múlnak.

Be kell látnunk, hogy a bajt is mi idézzük elő és a megoldást is a mi kezünkben van, és csak az egyéni kezdeményezések összessége vezethet el a túlfogyasztás megállításához.

(Fotó: PublicDomainPictures/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A csótányoknak is jut szerep a jövő mezőgazdaságában

2024. augusztus 31. 16:10

Szigorú higiéniai normák mellett már Európában és Észak-Amerikában is működnek rovarfarmok, amelyek iránt egyre nagyobb a kereslet.

A fecskék különös és kegyetlen viselkedésére találtak magyarázatot

2024. augusztus 29. 13:10

A Cseh Tudományos Akadémia kutatói hosszú ideje figyelik a fecskék életét, adatbázisukban több mint 6000 madár adatai szerepelnek.

16 ezer hektár föld 30 milliárd forintnyi dollárért

2024. augusztus 27. 09:40

Akinek van ennyi pénze, csapjon le a lehetőségre: 85 millió dollárért kínálják a Yellowstone Nemzeti Park közelében fekvő, pazar birtokot.

Visszatért egy régi magyar márka, de már nincs iszonyúan túlcukrozva

2024. augusztus 15. 13:10

A Délkernek volt a privilégiuma, hogy forgalmazhassa azokat az élelmiszereket, amelyeket hazánkban nem gyártottak.

MATE: biohulladék-kezelés a fenntarthatóbb jövőért

2022. június 7. 15:46

A MATE új biohulladék-kezelési technológiák fejlesztésével segíti hozzá térségünket egy fenntarthatóbb jövőhöz.

Növényvédőszer-göngyölegek a körforgásos gazdaságban

2018. október 25. 04:37

A CSEBER Nonprofit Kft. növényvédőszer-göngyölegek és csávázott vetőmagok csomagolóanyagainak gyűjtését végzi és idén ünnepli fennállásának 15. évfordulóját.

Mihez kezdjünk a tökökkel Halloween után?

2023. november 2. 07:10

Halloween után már nálunk is halomban állnak a szeméttelepeken a rothadó tökök, amelyek nem kevés metángázzal járulnak hozzá a környezetszennyezéshez, pedig van jobb módja annak, hogy szegény töklámpásoknak egy új, második életet adjunk.

Dél-Koreában szinte nem keletkezik élelmiszer-hulladék. Mit tanulhatunk tőlük?

2023. január 3. 09:34

Az Egyesült Államokban a legtöbb élelmiszer-hulladék a hulladéklerakókban végzi, míg Dél-Korea évről-évre csaknem 100%-ban újrahasznosítja azt, így ez a modell jó néhány alapelvre rávilágíthat.