Bulvár

Rendkívül sok rigó pusztult el az Usutu-vírustól Németországban

Agrofórum Online

Az Usutu-vírus a csípőszúnyogok által terjesztett betegség. Csupán néhány évtizede bukkant fel Európában, de ma már mindenhol jelen van, és különösen a feketerigókra veszélyes.

Az Usutu-vírus a nyugat-nílusi vírushoz hasonló, a sárgalázvírusok közé tartozó kórokozó. Eredetileg Afrikából származik, és egy 1996-os szövetmintában mutatták ki először az olaszországi Toscanából. Magyarországon 2005-ben találtak először fertőzött feketerigót, Németországban 2010-ben. 2011–2012-ben Délnyugat-Németországban a vírus a feketerigók tömeges pusztulását okozta, és mára egész Németországban elterjedt.

Szúnyogok terjesztik

Az Usutu terjesztői különféle szúnyogfajok, főleg a dalosszúnyog (Culex pipiens). Az Usutu-vírussal fertőzött madarak egyértelmű tüneteket mutatnak: apatikusak, nem menekülnek és gyakran néhány napon belül elpusztulnak.

Szerencsére emberben csak nagyon ritkán mutatták ki a vírust, és a legtöbb esetben tüneteket nem okoz. Ha mégis, akkor fejfájás, láz, izomfájdalom, kiütések jellemzők, de súlyos, szövődményes eset nem fordult elő.

2024-ben súlyos pusztítást okoz a betegség

Ebben az évben a vírus Németországban különösen nagy erőre kapott. A Bernhard Nocht Trópusi Medicina Intézetbe (BNITM) egész Németországból érkeznek az elhullott madarakról – főként feketerigókról bejelentések. Az eddig elemzett minták 25%-a pozitív lett az Usutu-vírusra. Eddig több mint 120 elpusztult madarat küldtek be. 2023-ban összesen csak 100 példány érkezett az intézetbe.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A világ legnagyobb kukoricalabirintusában mostantól lehet eltévedni

2024. szeptember 13. 09:40

Általában 28 hold területet áldoznak erre a célra, de a „látványpark” napraforgó- és sütőtökföldeket is magában foglal.

A csótányoknak is jut szerep a jövő mezőgazdaságában

2024. augusztus 31. 16:10

Szigorú higiéniai normák mellett már Európában és Észak-Amerikában is működnek rovarfarmok, amelyek iránt egyre nagyobb a kereslet.

A fecskék különös és kegyetlen viselkedésére találtak magyarázatot

2024. augusztus 29. 13:10

A Cseh Tudományos Akadémia kutatói hosszú ideje figyelik a fecskék életét, adatbázisukban több mint 6000 madár adatai szerepelnek.

16 ezer hektár föld 30 milliárd forintnyi dollárért

2024. augusztus 27. 09:40

Akinek van ennyi pénze, csapjon le a lehetőségre: 85 millió dollárért kínálják a Yellowstone Nemzeti Park közelében fekvő, pazar birtokot.

Mi okoz elváltozást a cukkini levelén és termésén?

2019. augusztus 28. 06:37

R. Erika kérdése: Cukkini levelein szokatlan elváltozásokat vettem észre, világoszöld rajzolatok jelentek meg a fiatal leveleken. A termés is torzult. Mitől lehet?

Évekig tarthat még az afrikai sertéspestis elleni oltóanyag kifejlesztése

2019. szeptember 22. 06:38

A gazdák már régóta visszatartják az afrikai sertéspestis terjedését a fertőzött állatok karanténba helyezése és leölése révén, ám csak a betegség Kelet-Ázsiába való elterjedése indította el komolyan az oltóanyaggal kapcsolatos kísérleteket.

Tovább nőtt a sertéspestissel fertőzött terület Pest megyében

2019. december 7. 12:35

A tájékoztatás szerint december 4-én a Nébih diagnosztikai laboratóriuma két elhullottan talált vaddisznó mintájából is kimutatta az afrikai sertéspestist, melyeket Pest megyében a korábban fertőzéssel érintett vadaskerten kívül találtak.

Gazdák kerültek csődközelbe a ToBRFV miatt 

2024. március 1. 10:40

A gazdák komoly aggodalmukat fejezték ki egy Máltán terjedő, importtal behurcolt vírus, a ToBRFV miatt, amely azzal fenyeget, hogy megtizedeli a növényállományt a rendkívül fontos paradicsomágazatban.