Bulvár

Tényleg nem tudnak repülni a méhek a sötétben?

Agrofórum Online

A közösségi médiát újabb őrület árasztotta el: a videókon kísérleti kaptárokba zárt méheket láthatunk, akik a mesterséges fényben repkednek, majd a lámpa lekapcsolását követően – látszólag tehetetlenül – egyként hullanak a földre.

A videók futótűzként terjednek, az emberek pedig találgatnak. Ez igaz lehet? Vagy nem? De ha mégis igaz, miért van ez így? És akkor mi történik a méhekkel télen? Mi van, ha nem érnek haza este „időben”? A témát számtalan magazin feldolgozta, a konklúzió pedig – a méhészekkel teljes egyetértésben – ugyanaz. Lássuk, mit kell tudnunk erről a témáról!

A méhek rendkívül fontos szerepet töltenek be a természetben, hiszen nélkülük nincs beporzás (még akkor sem, ha már egyre fejlettebb beporzási technológiákkal próbálkoznak az agrárvállalatok). Óvatos becslések szerint is több mint 20 ezer különböző méhfaj létezik világszerte, ebből 200 faj él Európában.

Egyes méhek képesek éjjel repülni, míg mások, így például az általunk ismert háziméh vagy mézelő méh (Apis mellifera), és a poszméhek nem tudnak.

A méhek, köztük a mézelő méhek is, nappal – általában a legmelegebb napszakban: kora délután – a legaktívabbak. A méhek kora reggel azért nem olyan aktívak, mert a harmattal borított virágokról nehezebb virágport és nektárt gyűjteni.

Az azonban, hogy a méhek tudnak-e repülni éjszaka, a fajtól függ. Egyes méhek, különösen a trópusi fajok, éjszaka is repülnek, hiszen éjjel nyíló virágokkal táplálkoznak. A mézelő méhek és a poszméhek azonban nem tudnak éjszaka repülni, mert repülés közben a napsugarak segítségével tájékozódnak. Ha mégis mozogniuk kell éjszaka, azt kúszva, a földön teszik. A méhek éjszakánként öt-nyolc órát alszanak, így az időbeosztásuk valójában nagyon hasonlít az emberekéhez.

S hogy mi a helyzet a hideg idővel? Nos, a méhek szempontjából semmi jó… A méhek ugyanis, ha nem tudnak hazaérni időben, különösen akkor, ha hideg és sötét is van, akkor nehézségeik adódhatnak a kaptárba való visszatéréssel.

A méhek látása sem alkalmas az éjszakai repülésre, a hideg idő miatt pedig a mozgásuk is lassabbá válhat. Ha a méhek ily módon odakint rekednek és megpróbálnak visszatérni, eltévedhetnek és a testhőmérsékletük lecsökkenésével a repülési képességüket is elveszíthetik.

Éppen ezért a méhek az esti órákban már nem repülnek ki, a kaptárban húzzák meg magukat mielőtt leszállna az este, és csak délelőtt, a napsütötte órákban rajzanak ki újra. Mi a teendő, ha egy méhcsalád olyan helyre költözik (garázs, terasz, padlás), ami számunkra kellemetlen? Semmi esetre sem szabad bántani, kipusztítani őket: keresni kell egy méhészt, aki kaptárostól áttelepíti és megóvja őket.

Mit tehetünk, ha bajba jutott (kint rekedt) méhet találunk a kertben?Meleg, védett, napos helyre kell óvatosan tenni (pl. egy kartonpapír segítségével), vigyázva rá, nehogy megsérüljön. Csak akkor fog tudni tovább repülni, ha felmelegedett, azaz visszanyerte a normál testhőmérsékletét.

Adhatunk neki cukros vizet vagy egy csepp mézet, ez segíthet neki visszapótolnia az elvesztett energiát. Ha látjuk, hogy jobban van a méh, szabadon kell engedni, hogy hazarepülhessen a kaptárjába.

A szóban forgó videót itt lehet megnézni: KATTINTSON!

(Fotó: David Hablützel/Pixabay)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Állami támogatásért manipuláltak csapadékmérőket Coloradóban

2024. szeptember 29. 16:10

Az egyesült államokbeli Dél-Coloradóban két gazdálkodó a csapadékmérők illegális manipulálásával, tehát csalással jutott állami támogatáshoz.

Elképesztő: kibertámadás miatt pusztult el egy tehén és a borja

2024. szeptember 26. 13:10

A hackerek támadásai a számítógépes rendszerek ellen a mezőgazdaságban is súlyos problémákat okoznak. A megelőzés mindenki érdeke.

1000 euróért 0,8 hektár föld – hol itt a csavar?

2024. szeptember 24. 13:10

A jövő héten bocsátanak árverésre egy földterületet. Ennek ára viszont trükkös, hiszen egy biogázüzem áll rajta.

Rendkívül sok rigó pusztult el az Usutu-vírustól Németországban

2024. szeptember 20. 14:40

2024-ben az Usutu-vírus, amely madarakat, de akár emlősöket és embert is fertőzhet, kiemelkedő számban pusztította a feketerigókat Németországban.

A metrafenon hatása a csiperketermesztésben megjelenő gomba kórokozókra

2020. május 29. 04:36

Magyarországon a legnagyobb mennyiségben csiperkegombát fogyasztunk, aminek nagy előnye, hogy nem szezonális termék, termesztése az év 12 hónapjában folyamatosan zajlik. Ez a termesztési mód azonban kedvez a gomba károsítóinak a felszaporodásban.

A közelmúltban adták át hazánk legkorszerűbb agrometeorológiai mérőhelyét

2019. július 28. 10:37

A hagyományos mérési program mellett Magyarországon egyedülálló, agrometeorológiai célú távérzékelési megfigyelések is jellemzik a mérőhelyeket.

Új biológiai növényvédelmi eljárás hidropóniás rendszerben

2021. május 25. 05:37

Az eddigi eredmények nagy jelentőséggel bírnak a Paenibacillus xylanexedens felhasználásának további optimalizálása és előnyös tulajdonságainak kiaknázása tekintetében.

„Halászat hülyékre…”, avagy az alkalmazott adat pontossága

2021. november 26. 10:45

Robert Shiller és szerzőtársa (amerikai közgazdászok) Fishing for Phools című könyvében ír arról az információ aszimmetriáról, mely az árut eladó és azt megvásárló között feszül.