Élelmiszeripar

Mesterségesen tartják magasan a tojásárakat Amerikában?

Agrofórum Online

A tojásárak emelkedése és annak háttere az elmúlt évek egyik legfontosabb gazdasági és társadalmi témájává vált, különösen a madárinfluenza-járvány közepette.

A helyzetet tovább bonyolítja az infláció, a globális gazdasági változások és az agrárágazatban zajló strukturális problémák, amelyek mind hozzájárulnak az árak jelentős ingadozásához.

Az Egyesült Államokban, ahol a tojás az ünnepi receptek egyik alapvető összetevője, az év végén különösen érezhető volt az áremelkedés hatása. 2024 novemberében a tojás nagykereskedelmi ára több mint 150%-kal volt magasabb, mint az előző év azonos időszakában.

Az Egyesült Államok Statisztikai Hivatalának adatai szerint az élelmiszerboltokban egy tucat tojás átlagára 3,65 dollárra emelkedett (ez 122 forintos darabárat jelent), szemben az év eleji 2,52 dolláros árral. Ez jelentős növekedés az elmúlt évekhez képest, amikor a tojás ára a koronavírus-járvány előtt nagyjából 2 dollár körül mozgott.

Állománycsökkenés

A madárinfluenza-járvány a tojótyúkok állományait drámaian csökkentette, mivel több tízmillió szárnyast kellett leölni a vírus terjedésének megfékezése érdekében. Az Egyesült Államok tojástermelésében kulcsfontosságú Iowa államban egyedül decemberben több millió tyúk pusztult el. A járvány hatására Kaliforniában Gavin Newsom kormányzó rendkívüli állapotot hirdetett, ami tovább növelte az aggodalmakat az élelmiszerellátásban.

Infláció és piaci nyomás

Bár az infláció az elmúlt időszakban mérséklődött, az alapvető élelmiszerek, köztük a tojás árai továbbra is nyomás alatt vannak. Ez különösen frusztráló a fogyasztók számára, akik a magas árak miatt egyre nehezebben tudják megvásárolni azt.

Az élelmiszerárak az amerikai elnökválasztási kampányban is központi szerepet kaptak, mivel a fogyasztók egy része a kormányzatot teszi felelőssé az áremelkedésekért. Ezzel szemben szakértők rámutatnak, hogy az árakat olyan globális tényezők is befolyásolják, mint a madárinfluenza és az agrártermelés költségeinek növekedése.

Az áremelkedés okai és hatásai

A tojásárak emelkedésének egyik fő oka a kínálati oldalon jelentkező zavarok. A madárinfluenza-járvány által megtizedelt állományok helyreállítása hónapokat vesz igénybe. Emellett az ágazatban tapasztalható konszolidáció – azaz a nagyobb termelők piaci dominanciája – is hozzájárult az árak növekedéséhez. Egyes elemzők szerint a legnagyobb tojástermelők a járványt kihasználva mesterségesen tartják magasan az árakat, ami tovább nehezíti a fogyasztók helyzetét.

(Kép: Pexels)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Aceszulfám-K: biztonságos édesítőszer?

2025. május 15. 14:10

Az EFSA friss értékelése szerint az aceszulfám-K mesterséges édesítőszer biztonságosnak minősül, de a fogyasztók kételkednek.

Élelmiszerhamisítás: nő a veszély, nő az ellenállás

2025. május 14. 08:10

Az élelmiszerhamisítás világszerte egyre nagyobb veszélyt jelent. A hatóságok és az iparág közösen keresik a megoldásokat.

Agavé – a vízmegkötés bajnoka

2025. május 11. 13:10

Az agavéban található fruktánok vízmegkötő tulajdonságaikkal kapcsolatos eredmények felhasználhatók olyan új élelmiszer-összetevők fejlesztéséhez, amelyek javítják a nedvességmegőrzést, az állagot, valamint az eltarthatóságot.

Felmelegedés – ki marad talpon?

2025. április 23. 16:10

Az új tanulmány átfogóbb képet nyújt arról, hogy a felmelegedés miként fogja befolyásolni az élelmiszer-termelési rendszereinket.

Indul a KSH mezőgazdasági adatgyűjtésének összeírói szakasza

2023. június 20. 07:34

Összeírói szakasszal folytatódik hazánk második legnagyobb mezőgazdasági gazdaságszerkezeti összeírása, az Agrárium 2023, amelyet a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) 2023. június 1. és július 15. között hajt végre.

Tragikusan fest a mezőgazdasági pótkocsik piaca

2023. december 7. 15:10

Novemberben mindössze 62 új mezőgazdasági pótkocsit helyeztek forgalomba Magyarországon, ez nem kevesebb, mint 42 százalékos zuhanás 2022 azonos időszakához képest – derült ki a Datahouse adataiból.

Tragikusan fest a mezőgazdasági pótkocsik magyarországi piaca

2024. december 4. 15:40

A két évvel ezelőtti novemberhez képest még rosszabb a helyzet, 54 százalékos mínuszt jelent az adat.

A búzatermés mindenkit meglepett, bő harmadával nőtt tavalyhoz képest

2023. szeptember 1. 17:10

A kalászos gabonafélék aratása szinte befejeződött 2023. augusztus 13-ig, a tervezett 1 millió 619 ezer hektárból 1 millió 602 ezer hektáron végeztek a betakarítással. Az őszi búza termésátlaga bő harmadával nőtt tavalyhoz képest.