A saját kertben termesztett gyógynövények gyakran az első lépést jelentik a megfázás tüneteinek enyhítésében. Összegyűjtöttük azokat a növényeket, amelyek különösen hatékonyak köhögés, nátha és torokfájás esetén.
A hideg évszak beköszöntével immunrendszerünk gyengül, és fogékonyabbá válunk a megfázásra, influenzára. Azonban nem mindig van szükség gyógyszeres kezelésre. Számos gyógynövény segíthet enyhíteni a kellemetlen tüneteket, erősíteni az immunrendszert és lerövidíteni a gyógyulási időt.
Hársfavirág
A hárs virágaiból készült tea nyákoldó és izzasztó hatású, segít csökkenteni a lázat és erősíti a szervezet védekezőképességét. A hársfavirágban található nyálkaanyagok védőréteget képeznek a nyálkahártyákon, így csökkentik a száraz köhögést és a torokirritációt.
Kamilla
A kamilla az egyik legismertebb gyulladáscsökkentő gyógynövény. Antibakteriális, görcsoldó és nyugtató hatása miatt gyakran alkalmazzák megfázás tüneteinek enyhítésére. Tea, inhalálás vagy toroköblögető oldat formájában használva csökkenti a torokfájást, a köhögést és a náthát.
Lándzsás útifű
A lándzsás útifű nyálkaanyagai nyugtatják az irritált nyálkahártyát és gyulladáscsökkentő hatással bírnak. Köhögéssel együtt járó megfázás kezelésére a növényből készült szirup vagy tea kiváló választás lehet.
Zsálya
A zsálya fertőtlenítő és gyulladáscsökkentő hatású, különösen a torok- és mandulagyulladás kezelésében. A belőle készült meleg tea gargarizálása segíti a nyálkahártyák regenerációját, erősíti a szöveteket és megakadályozza a kórokozók megtelepedését.
Kakukkfű
A kakukkfű illóolajai, például a timol, erőteljes antibakteriális és nyákoldó hatással rendelkeznek. A kakukkfüvet gyakran használják köptetőként köhögés és hörghurut esetén.
Teaként, tinktúraként vagy illóolajként gargarizálásra és inhalálásra is alkalmazható.
A kakukkfűolajat mindig mértékkel használjuk, mert nagy mennyiségben irritálhatja a nyálkahártyát.
Bodza
A bodza sokoldalú gyógynövény megfázás ellen. A bodzavirágtea izzasztó, nyákoldó és lázcsillapító hatású, míg a bodzabogyók magas vitamin- és antioxidáns-tartalmuk révén erősítik az immunrendszert. A belőlük készült szirup vagy tea enyhíti a nátha tüneteit.
Rozmaring
A rozmaring erősíti az immunrendszert és vírusellenes hatással bír. Különösen alkalmas egy melegítő fürdő elkészítéséhez. Serkenti a vérkeringést, enyhíti az ízületi és izomfájdalmakat, és hosszú ideig melegen tart.
Ánizs
Az ánizsban található illóolajok, különösen az anetol, nyákoldó és köhögéscsillapító hatásúak. Az ánizstea segíti a tüdőben lévő váladék fellazítását és eltávolítását, így enyhíti a makacs köhögést.
Édeskömény
Az édeskömény nyákoldó és gyulladáscsökkentő hatása miatt kiváló a megfázás tüneteinek enyhítésére. Az édesköménytea gőze különösen hatékony légúti megbetegedések esetén, mivel segíti a váladék eltávolítását és megkönnyíti a légzést.
Borsmenta
A borsmenta illóolajában található mentol segíti az orrjáratok tisztítását és a légutak átjárhatóságát. Fertőtlenítő hatása révén hatékonyan küzd a kórokozók ellen.
Mentoltartalma miatt kisgyermekek és csecsemők számára nem ajánlott.
Kerti gyógynövények termesztése teához
Saját gyógynövénykertet kialakítva mindig kéznél lehetnek a szükséges teafüvek. A növények napos, szélvédett helyet és jó vízelvezetésű talajt igényelnek. Télen gondoskodjunk a megfelelő védelemről: takarja be a növényeket száraz levéllel vagy szalmával.
Gyógynövények szárítása
Gyűjtsük a gyógynövényeket napsütéses időben. Kössük csokrokba, és szárítsuk őket szellős, árnyékos helyen. Száradás után morzsoljuk le a leveleket, és tároljuk légmentesen záródó edényben.
Tipp megfázás ellen
A teák mellett fogyasszunk sok folyadékot, pihenjünk, és erősítsük az immunrendszert vitaminokban gazdag ételekkel.
A gyógynövényekből készült teákhoz adjunk egy kanál mézet, amely természetes antibakteriális és nyugtató hatású, így tovább fokozza a gyógyító hatást.
Vigyázat!
A megfázás elleni gyógynövények remek kiegészítői lehetnek az orvosi kezelésnek, de nem helyettesítik azt. Ha a tünetek három napnál tovább fennállnak, forduljunk orvoshoz.