Életmód, gasztronómia

12 növény, amely távol tartja a nemkívánatos rovarokat

Agrofórum Online

A legtöbb kert- és növénybarát nem szívesen használ rovarirtót azért, hogy a házától, hálószobájától, konyhájától vagy teraszáról távol tartsa a nemkívánatos rovarokat. Nekik segíthetnek azok a növények, amelyek elriasztják a nyári hónap legkellemetlenebb rovarjait.

Rovarriasztó hatású növények

  1. Citromfű
  2. Illatos macskamenta
  3. Levendula
  4. Bazsalikom
  5. Snidling
  6. Borsmenta
  7. Kakukkfű
  8. Zsálya
  9. Bársonyvirág
  10. Rozmaring
  11. Édeskömény
  12. Méhbalzsam

Hová és milyen formában érdemes tenni őket?

A növényeket ültethetjük kisebb-nagyobb cserepekbe, balkonládákba, konténerekbe, akár magukban, akár vegyesen, hiszen nem csodás látvánnyal, hanem, ha minden igaz, szúnyogmentes friss nyári estékkel ajándékoznak meg bennünket. Akinek kertes háza van, szegélynövényként is használhatja ezeket a fajtákat, kiváltképp az ablakok, bejárati ajtók körül – a szúnyoghálók természetes kiegészítőjeként.

Egyes növényeket, mint amilyen például a levendula, a zsálya vagy a rozmaring, csokorba szedve az ablakba is felköthetjük, de jól mutatnak a kiszárított csokrok a konyhában, az étkezőben és a teraszon is, miközben erős illatukkal távol tartják a hívatlan látogatókat.

Levendula, rozmaring és kakukkfű is kerülhet a rovarriasztó csokorba
Levendula, rozmaring és kakukkfű is kerülhet a rovarriasztó csokorba

A frissen szedett, majd kiszárított virágokat és gyógynövényeket potpourris üvegekbe rendezve a nappaliba vagy az étkezőasztalra, esetleg az éjjeliszekrényekre, fürdőszobapolcokra is tehetjük, hogy ott is szúnyogmentes övezetet alakítsunk ki a nyári hónapok során.

A témában készült toplistás TikTok-videó itt nézhető meg.

Tipp

Természetes segítség lehet továbbá a szúnyogok ellen a különféle illóolajok használata. A szúnyogok utálják a citrusfélék, az eukaliptusz, a levendula és a teafaolaj illatát (amelyek nekünk, embereknek mind kellemesek), így érdemes ezeket is használni a kertben, a teraszon, illetve a kitárt ablakainkban párologtatókba cseppentve.

Fotó: Pixabay

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mi legyen a barackkal? Tippek a kajszi otthoni feldolgozásához

2025. július 12. 16:10

A friss barack gyorsan romlik, de szerencsére sokoldalú gyümölcs: mutatjuk, hogyan és mire dolgozhatjuk fel a nyár egyik legnépszerűbb termését.

5 ok, amiért a levendula nélkülözhetetlen otthon

2025. július 3. 16:10

A levendula nem csak illatos virág: nyugtat, szépít, fűszerez, és molyűzőként is működik – valódi kincs a háztartásban és a kertben is.

Diéta alatt is lehet gyümölcsöt enni – mutatjuk, hogyan

2025. június 30. 16:10

Nem minden gyümölcs emeli meg hirtelen a vércukorszintet – mutatjuk, melyeket és hogyan fogyassza IR vagy diéta mellett is biztonsággal!

A borsmenta, ami megmenti a nyári kánikulától

2025. június 29. 14:10

A borsmenta hűsít, frissít és gyógyít: mutatjuk, hogyan használja italban, borogatásként, vagy akár aromaterápiában a nyári hónapokban!

Hogyan védhetjük meg a kerti rózsákat?

2020. augusztus 17. 11:23

Kertembe minél több rózsát szeretnék ültetni. Milyen betegségek fordulnak elő leggyakrabban a rózsákon? Hogyan védekezzünk ellenük?

Anyósnyelv: igazi retro szépség a lakásban

2023. október 14. 06:40

Talán az egyik legrégebbi retro szobanövényként is tekinthetünk az anyósnyelvre, és sokan pont emiatt nem szeretik, pedig igazán hálás növény és nagyon strapabíró is.

Idén a zöld és a kétszínű krizantém a sláger

2018. november 1. 08:33

Tekintve az erősen szezonális jelleget, a termesztés és a logisztika, értékesítés is komoly szervezést és feszes időzítést igényel a krizantém esetében. A vágott virágot több napos pulton tartásra felkészítve kell átadni a boltosoknak.

Szükséges-e eltávolítani a növényekről a havat?

2022. január 9. 08:34

A csapadék szilárd halmazállapotú formái, mint a hó, a zúzmara, a jégeső vagy az ónos eső komoly sérüléseket okozhatnak a fákon, cserjéken.