A levendula nemcsak gyönyörű és illatos dísze a kertnek, hanem valódi kincs a háztartásban is.
Legyen szó nyugtató teáról, molyűző párnáról vagy különleges süteményekről, ez a sokoldalú gyógynövény minden területen megállja a helyét.
Kevés növénynek van olyan időtálló népszerűsége, mint a levendulának. Szépsége, lágy lila színe és karakteres illata évszázadok óta rabul ejti az embereket – nemcsak a kertek díszeként, hanem a nyugalom és természetesség szimbólumaként is. Sokan ismerik, sokan szeretik, de a legtöbben talán nem is sejtik, mennyi minden rejlik ebben az egyszerűnek tűnő növényben. A levendula ugyanis jóval több, mint egy illatos virág: valódi kincsesbánya a mindennapi élet számos területén.
Levendula a természetes gyógyászatban
Amennyiben természetes megoldást keres a stressz vagy alvászavarok enyhítésére, a levendula kiváló társ lehet ebben. Készítsen belőle gyógyteát: forrázzon le 1-2 teáskanál szárított levendulavirágot kb. 2 dl forró vízzel, majd hagyja állni 8-10 percig, szűrje le, és fogyassza lefekvés előtt! Ezzel nemcsak a nyugodt elalvást segítheti elő, de emésztési panaszait is enyhítheti.
Levendula illóolajat is érdemes tartani otthon: párologtatóba cseppentve ellazítja az idegrendszert, enyhíti a fejfájást, csillapítja a feszültséget. Ne használjon azonban túl sokat belőle, egyszerre 3-4 csepp elegendő egy kisebb helyiségbe! Használat előtt mindig végezzen bőrpróbát, ha érzékeny bőrű.

Kulináris élmények
A levendula gasztronómiai felhasználása különleges, mégis meglepően egyszerű. Érdemes azonban kizárólag élelmiszer-minőségű, kezeletlen virágot használni, hiszen a dísznövényként árusított példányokat gyakran vegyszerekkel kezelik. Szárított levendulavirágot keverjen sütemény- vagy keksztésztába, ízesítsen vele cukrot, mézet, vagy készítsen belőle frissítő szörpöt! Fontos, hogy mértékkel bánjon vele, hiszen intenzív aromája miatt már egy csipetnyi is elegendő lehet. Párosítsa citrommal, mézzel vagy vaníliával, ezek jól kiegyensúlyozzák az ízvilágot.
Levendula a szépségápolásban
Gyulladáscsökkentő és antibakteriális tulajdonságai miatt remek alapanyag arctonikokhoz, fürdősókhoz vagy házi szappanokhoz. Készítsen egyszerű arctonikot: keverjen össze 100 ml desztillált vizet 5–6 csepp levendula illóolajjal és egy evőkanál alkoholmentes varázsmogyoró-kivonattal. Használja reggel és este a már megtisztított bőrre! A hajápolásban is jól alkalmazható: ha zsírosodásra hajlamos vagy korpás fejbőre van, adjon néhány csepp levendulaolajat samponjához, vagy készítsen gyógynövényes öblítőt. Használat előtt mindig hígítsa az illóolajat, és soha ne alkalmazza töményen a fejbőrön! A rendszeres használat segíthet a fejbőr egyensúlyának helyreállításában.
Levendula a háztartásban
A szárított levendulavirág remek molyűző: töltsön meg kisebb vászonzsákokat levendulával, majd helyezze azokat a szekrényekbe, fiókokba! Ne csak a szép illatért tegye – a levendula természetes rovarriasztóként működik. Frissítse ezeket a zsákokat havonta egy-két csepp illóolajjal, hogy az illat tartós maradjon! Készítsen természetes légfrissítőt is: egy kis szórófejes flakonba tegyen 100 ml desztillált vizet, 1 evőkanál alkoholt és 10-15 csepp levendula illóolajat! Használja bátran a lakás bármely pontján, különösen hálószobában vagy fürdőben. Így nemcsak friss, hanem nyugtató hangulatú is lesz az otthona.
Dekorációként is lenyűgöző
A levendulából készült koszorúk, asztaldíszek vagy illatpárnák természetes eleganciát csempésznek bármely helyiségbe. Ha szárítani szeretné a növényt, vágja le a virágokat még nyílás előtt, csokorba kötve lógassa őket fejjel lefelé, száraz, jól szellőző helyen! Így őrizheti meg leginkább a színét és illatát.
Használja kreatívan, például kombinálja szalmával, eukaliptusszal vagy natúr textíliákkal! Egy egyszerű levendulacsokor is harmonikus hangulatot teremt az étkezőasztalon vagy a bejáratnál.
Képek: Pixabay