34℃ 21℃
július 23. Lenke, Brigitta, Apollinár
Életmód, gasztronómia

A húsfogyasztás és a cukorbetegség kapcsolata – létezik összefüggés?

NAK / MÁSZ

A húsfogyasztás kérdése régóta támadások kereszttüzében áll, tény azonban, hogy az emberiség étrendjében már évmilliók óta szerepel ez a táplálék, volt tehát időnk alkalmazkodni hozzá.

A cukorbetegséget az okozza, ha a szervezetben kevés inzulin termelődik, vagy egyáltalán nem. Ilyenkor a cukor nem jut be a sejtekbe, hanem felhalmozódik a vérben, a vércukorszint pedig megemelkedik.

Mivel a cukor energiaforrásként működik az emberi test számára, a cukorbetegség következtében az energiatermelés csökken, a szervezet legyengül. Vajon van-e mindehhez köze a rendszeres húsfogyasztásnak?

Az emberiség történetében óriási változást jelentett, amikor a hús bekerült őseink étrendjébe, ami mintegy 2,6 millió évvel ezelőtt következett be. Előtte a hominidák nagyjából úgy táplálkoztak, mint a mai csimpánzok: gyümölcsöket, leveleket, virágokat ettek, alkalmanként pedig rovarokat és húst.

Aztán 2,6 millió éve mindez megváltozott, amit a leletek is bizonyítanak. A kutatók számos olyan állati csontmaradványt találtak, amelyekről egy éles eszközzel vágták le a húst. Idővel aztán őseink fogazata, és a teljes szervezete átállt a húsfogyasztásra, így ezt természetes táplálékunknak tartjuk.

Többször felmerül ugyanakkor, hogy a húsfogyasztásnak köze lehet a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásához. Ezzel foglalkozott nemrég a Magyar Állattenyésztők Szövetsége weboldala is, bizonyítékokat felhozva az állítás cáfolatára.

Véleményük szerint éppen a gabonafélék, a keményítő és a cukor elhagyásával, valamint a vörös húsok fokozottabb étrendbe illesztésével lehetne csökkenteni a 2-es típusú cukorbetegség kockázatát.

Érveik szerint a betegséget több kockázati tényező, például a hasi elhízás, a magas vérnyomás és a magas éhgyomri vércukorszint egyidejű jelenléte jellemez. Tekintettel az összetett és multifaktoriális etiológiára (ez genetikai, környezeti és viselkedési tényezőket is magában foglal), és amelyben az elhízás és a mozgásszegény életmód a fő kockázati tényezők közé tartozik, lehetetlen azonosítani a táplálkozási okot.

A 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát a hús minősége és az elkészítési módok is befolyásolhatják, ezeket a változókat azonban nem vizsgálták meg teljes körűen. A végleges „ítélethirdetéshez” további vizsgálatokra van szükség, hogy a megfigyelt összefüggéseket megerősítsék és az egyértelmű ok-okozati összefüggést megállapíthassák.

(Forrás: NAK / Magyar Állattenyésztők Szövetsége)

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Bioforradalom küszöbén: szárnyal a kereslet, bírják-e a hazai gazdák?

2025. július 21. 08:10

Rekord ütemben nő a bioélelmiszer-forgalom, csökken a biofelár, de a gazdáknak az átállás még mindig komoly kihívás.

Mi legyen a barackkal? Tippek a kajszi otthoni feldolgozásához

2025. július 12. 16:10

A friss barack gyorsan romlik, de szerencsére sokoldalú gyümölcs: mutatjuk, hogyan és mire dolgozhatjuk fel a nyár egyik legnépszerűbb termését.

5 ok, amiért a levendula nélkülözhetetlen otthon

2025. július 3. 16:10

A levendula nem csak illatos virág: nyugtat, szépít, fűszerez, és molyűzőként is működik – valódi kincs a háztartásban és a kertben is.

Diéta alatt is lehet gyümölcsöt enni – mutatjuk, hogyan

2025. június 30. 16:10

Nem minden gyümölcs emeli meg hirtelen a vércukorszintet – mutatjuk, melyeket és hogyan fogyassza IR vagy diéta mellett is biztonsággal!

Négy év múlva érheti el a csúcsot az európai húsfogyasztás

2021. április 1. 05:39

A növényi alternatívák gyors növekedése azzal jár, hogy a hagyományos hús fogyasztása csökkenni kezd majd a jövőben.

Mit jeleznek a kódszámok a tojásokon? – A jövőálló állattenyésztés nyomában

2023. november 24. 11:10

A húsfogyasztás egy főre jutó mennyisége sokáig a társadalmi jólét fontos fokmérője volt és bizonyos összefüggésekben még ma is annak számít. Az iparszerű állattartás és az innen származó élelmiszer a növekvő hús-, tej- és tojásigényt igyekszik minél olcsóbban, minél nagyobb hozamokkal kiszolgálni.

A csirkefogyasztás 70 százalékkal nőtt 30 év alatt

2022. május 4. 10:34

A tenyésztett csirkék össztömege meghaladja a bolygó összes többi madarának együttes össztömegét.

Kötelező állattartási jelölések jöhetnek az éttermekben is

2025. január 4. 14:10

Folyamatosan újra kellene nyomtatni az étlapokat, és egyeztetni a beszállítókkal, hogy valóban azt szállítják-e, amit ígértek.