Amennyiben egy szobanövény allergiát okozhat, nem jelent mást, mint hogy bizonyos részei – például a pollenjei, a nedvei, vagy akár a leveleiből származó apró részecskék – allergiás reakciót válthatnak ki az arra érzékeny emberek szervezetében.
Miért okozhatnak allergiát a növények?
Egyes szobanövények allergiás reakciókat válthatnak ki, ezért fontos, hogy tudatosan válasszuk meg az otthonunkba kerülő növényeket. Az irritációt leggyakrabban a növények pollenje, nedvei vagy a leveleikben található anyagok okozzák. De a cserép földjében megtelepedő penészgombák és a leveleken felhalmozódó por is hozzájárulhat a problémához.
Az allergia tünetei közé tartozik a tüsszögés, orrfolyás, bőrkiütés vagy szemirritáció, súlyosabb esetekben pedig akár légzési nehézségek is előfordulhatnak.
A fikuszok és filodendronok esetében figyeljünk arra, hogy nedveik irritáló hatásúak lehetnek. Ha mégis ilyen növényt szeretnénk, kerüljük a levelek és szárak sérülését, mert a kifolyó nedv érintése bőrreakciót okozhat.
A cserép földjében megtelepedő penészgombák elkerülése érdekében ügyeljünk arra, hogy a növényeket ne öntözzük túl, és rendszeresen ellenőrizzük a talajt. A levelek portalanítása is kulcsfontosságú: puha, nedves kendővel óvatosan töröljük át őket, hogy eltávolítsuk a szennyeződéseket, amelyek irritációt válthatnak ki.
Az allergiás tüneteket kiváltó növények között gyakran szerepel a kroton, a leander vagy a pozsgások bizonyos fajtái. Ezek gondozása során használjunk kesztyűt, hogy elkerüljük a közvetlen bőrkontaktust. A növényeket olyan helyre helyezzük, ahol kevésbé kerülnek érintkezésbe a családtagokkal, különösen gyerekekkel és allergiára hajlamos személyekkel.
Allergiát okozhatnak az alábbi népszerű szobanövények:
Fikusz (Ficus spp.) – A latexre érzékeny embereknél bőrkiütéseket vagy légúti irritációt okozhat.
Pozsgafa (Crassula ovata) – Bőrirritációt okozhat az érzékeny egyéneknél.
Zöldike (Chlorophytum comosum) – Bár általában nem allergén, a levelek porfogóként működhetnek, ami közvetetten okozhat tüneteket.
Filodendron (Philodendron spp.) – Oxalátsavat tartalmaz, amely bőrkiütést vagy viszketést válthat ki.
Leander (Nerium oleander) – Nedvei mérgezőek, és irritálhatják a bőrt és a szemet.
Begónia (Begonia spp.) – A növény nedve irritáló lehet az arra érzékenyek számára.
Kroton (Codiaeum variegatum) – Nedve mérgező és irritálhatja a bőrt.
Sansevieria (Sansevieria spp.) – Bőrirritációt okozhat, ha valaki érzékeny rá.
Szobai borostyán (Hedera helix) – Allergiás reakciókat válthat ki a levelek érintése.
Guminövény (Ficus elastica) – A levelekben lévő latex a latexérzékenyeknél irritációt okozhat.
A megelőzés érdekében érdemes olyan növényeket választani, amelyek alacsony allergénhatásúak. Például a zöldike vagy a vitorlavirág nemcsak látványos, hanem kiváló légtisztító is, ráadásul minimális kockázatot jelent az allergiára hajlamosak számára.