Életmód, gasztronómia

Az a jó, ha sötétebb a tojássárgája?

Agrofórum Online

Valamiért az a hiedelem vésődött be a köztudatba, hogy akkor egészséges a tojás, sőt, akkor „tanyasi”, ha a sárgája sötét.

Azt gondoljuk, hogy a világos tojássárgája biztos hormonkezelt, „mű”, és amúgy is rossz ránézni, annyira egészségtelen. De vajon tényleg így van ez? Min múlik, hogy milyen színű lesz a tojássárgájának a színe?

A házi csirkék kapcsán korábban kiderült, hogy nem egyszer az árusok színezik meg sáfránnyal a csirkehúst, mivel az emberek szívesebben veszik meg azt, ami emiatt „házinak” néz ki. De miért jelent a fejünkben „háziasabb” színt a sötétsárga?

Erre a kérdésre sokan azt válaszolják, hogy azért, mert ebből látszik az, hogy mivel etették a szárnyasokat. „Rendes”, egészséges koszttal, vagy valami „hulladékkal”? Az igazság azonban ennél sokrétűbb, ám azt leszögezhetjük: nem a színmélységen múlik a tojás egészséges mivolta (ahogy a csirkehúsé sem).

Min múlik a tojássárgájának a színe?

A tojássárgája színe, vagyis annak a mélysége azon múlik, hogy milyen tápon nevelkedett a tyúk, amelyiktől a tojás származik. Ez az egész fehéres halványsárgától a mély narancsos napsárga színig terjedhet és a hiedelmekkel ellentétben

nem utal a tojás tápértékére, sem a minőségére.

A tojássárgája színét ugyanis a tyúk étrendjében lévő pigmentek határozzák meg: ha tehát például a tyúk búzaalapú tápot kap, halványabb lesz a tőle származó tojássárgája. Ezzel szemben a karotinoidokban gazdag étrend sötétebb tojássárgája-színt eredményez – ez szabadtartású gazdaságokban gyakori, főleg nyáron. A kukorica vagy szója alapú táptól így például élénkebb sárga színt várhatunk.

Melyik egészségesebb?

Tápérték szempontjából nincs jelentős különbség a tojássárgák színének mélysége között. Nem számít, hogy világos vagy épp sötétebb, mivel mindenképpen vitaminokban és ásványi anyagokban gazdag, és a szín sötétsége semmilyen módon nem utal a tápértékre.

Élelmiszerbiztonság szempontjából sincs különbség a sötét- és a halványsárga színű tojássárgák között, mind bátran fogyasztható, sőt, a színmélység a frissességre sem utal – nem ezen múlik, hogy milyen régi egy tojás.

Több tápanyag van a sötét tojássárgájában?

Nagyjából minden tojássárgája azonos tápanyagtartalmú – nem véletlen, hogy a különféle diétás alkalmazások sem különböztetik meg a tojásokat szín alapján, mindhez azonos tápértéket írnak.

Legfeljebb a tojások nagyságát szokták besorolni S, M, L és XL kategóriába a piacon. Ugyanakkor léteznek speciális tojások is, amelyek (ez a csomagolásukon is fel van tüntetve) D-vitaminnal és Omega–3-mal dúsítottak.

Ezek értelemszerűen magasabb D-vitamin- vagy Omega–3-tartalommal rendelkeznek, mivel a tyúkok étrendje ebben az esetben e tápanyagokban gazdagabb. Ha például lenmaggal etetik a tyúkokat, az is növelheti a tojásokban az Omega–3 mennyiségét, míg a D-vitaminban gazdagabb étrend magasabb D-vitamint eredményez a tojásokban.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A kovász „titkos” feladata: ettől válik egészségessé a kenyér a szervezetünk számára

2025. február 27. 16:10

A kovászban probiotikumok és prebiotikumok is megtalálhatók, amelyek az emésztőszervrendszerünkre fejtik ki előnyös hatásukat.

Miért fogyasszunk csírát?

2025. február 27. 08:10

A csíráztatott magvak olyan fogyasztásra szánt zöldségeket jelentenek, amelyeket a növekedés nagyon korai szakaszában takarítottak be.

Így készítsünk kovászt egy hét alatt!

2025. február 26. 13:10

Számos recepttel találkozhatunk, de a legfontosabb kiemelni, hogy a helyes arányok biztosítása elengedhetetlen.

Természetes otthon: illatosítás aromanövényekkel

2025. február 26. 05:40

Az aromanövények nemcsak kellemes illatot biztosítanak, hanem jótékony hatással lehetnek a közérzetünkre is. Nézzük meg, milyen növények segíthetnek természetes módon felfrissíteni otthonunk levegőjét!

Az állati takarmányok az agrárexportunk meghatározó termékei

2021. április 3. 10:15

Az elkészített állati takarmány és hobbiállat-eledel a második legnagyobb kiviteli értékű termék volt, exportja 698,3 millió eurót tett ki tavaly, 3,2 százalékkal haladta meg a 2019. évit.

Élménybeszámoló a II. Élelmiszer- és Takarmányipari Szimpóziumról.

2019. április 15. 11:56

2019 tavaszán a CHH Műszaki KFT második alkalommal szervezett teltházas tanácskozást, ahol a takarmány és az élelmiszeripar jeles szereplőit látta vendégül egy tartalmas szakmai napra.

Sertéstenyésztés - magasabb szintre kell lépni

2021. március 3. 08:36

A Bonafarm Csoporthoz tartozó Bóly Zrt., a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem Kaposvári Campusának (jogelőd Kaposvári Egyetem) és a Debreceni Egyetem konzorciuma egy jelentős, 4 éven átívelő növénytermesztési és takarmánygyártási, valamint -felhasználási kutatás-fejlesztési projektet indított 2016 őszén, amit a Széchenyi 2020 Program keretében, az Európai Unió és Magyarország Kormánya társfinanszírozásával – 1,935 milliárd forint vissza nem térítendő támogatással – valósított meg. A projekt legfontosabb eredményeiről Krzyzewsky Nórával, a Bonafarm Csoport minőségirányítási és kutatásfejlesztési igazgatójával, egyben a projekt vezetőjével, Tossenberger Jánossal, a projekt szakmai vezetőjével, Dobos Attilával, a Debreceni Egyetem AKIT DTTI Agrometeorológiai és Agroökológiai Monitoring Központ vezetőjével és Tenke Jánossal, a Bóly Zrt. sertéságazati takarmányozási vezetőjével beszélgettünk.

Megerősítette idei bevételi céljait a német BayWa Group

2019. november 15. 06:33

Az agrárüzletág első három negyedéves 8,19 milliárd eurós árbevétele 1,3 százalékkal kevesebb az egy évvel ezelőttinél, de az üzleti eredmény 18,1 százalékkal 65,8 millió euróra emelkedett.