Életmód, gasztronómia

Az olasz kagylóipart a kék rák „inváziója” fenyegeti

Agrofórum Online

Egy különösen agresszív az Atlanti-óceán nyugati részéről származó rákfaj veszélyezteti Olaszország szerepét a világ egyik vezető kagylótermelőjeként – és potenciálisan az egyik jellegzetes tésztaételét is.

Az eredetileg Észak- és Dél-Amerika partvidékéről származó „kék rák” Olaszország több lagúnaszerű helyén elterjedt, és a helyi kagylókkal, halikrával és más vízi élőlényekkel táplálkozik.

Az észak-olaszországi Pó-folyó völgyének deltájában található kagyló-akvafarmokat különösen súlyosan érintik, egy helyi tengerbiológus azt mondta a Reutersnek, hogy a rákok egyes helyeken megették a fiatal kagylók akár 90 százalékát is, ami megtizedelte a jövőbeni termelést.

Az biztos, hogy jövőre nagyon nagy válság és hiány lesz a piacon”

– mondta Emanuele Rossetti, a Polesine-i Halászszövetkezet munkatársa, amely a Pó-delta területén dolgozik.

Az ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezetének 2021-es adatai szerint Olaszország Európa legnagyobb kagylótermelője, Kína és Dél-Korea mögött pedig a harmadik legnagyobb a világon. Itt található a „spagetti alle vongole” (kagylós spagetti), amely az olasz konyha klasszikusa.

Sasa Raicevich, az Olasz Környezetvédelmi és Kutatóintézet (ISPRA) tengeri vízi erőforrások szakértője elmondta, hogy a kék rákok feltehetően fenékvízzel érkeztek Olaszországba. Elmondása szerint körülbelül egy évtizede észlelték őket először, és még mindig nem világos, miért szaporodnak most ilyen sebességgel. „Van összefüggés a klímaváltozással, de nincs bizonyítékunk arra, hogy ezt biztosan állítsuk” – tette hozzá.

Az érintett területek halászainak azt tanácsolták, hogy a lehető legtöbb kékrákot fogják ki, hogy visszaszorítsák számukat, de a Pó-delta völgyében az erőfeszítések ellenére nem sokat változott e helyzet.

Ma körülbelül 12 tonnát fogtunk, minden nap ilyen mennyiségben halászunk, de nem látunk csökkenést a rákpopulációban”

– mondta Rossetti, hozzátéve.

A kifogott rákok csak kis hányadát értékesítik emberi fogyasztásra, mivel viszonylagos újdonságnak számítanak, alacsony utánuk a kereslet. A többit ártalmatlanítják, bár a tervek szerint néhányat takarmányozási célokra is felhasználnak.

A múlt héten a Coldiretti mezőgazdasági lobbicsoport azt közölte, hogy a rák „inváziója” „természeti csapássá” változik, amely 3000 családi cég túlélését fenyegeti a Pó-deltában, és kormányzati támogatást kérnek. Az olasz mezőgazdasági minisztérium nem reagált azonnal a felvetésre.

Sasa Raicevich kutató szerint a helyzet nagyon súlyos az ökológiai és gazdasági károk szempontjából, és arra figyelmeztetett, hogy nincs lehetőség a kékrákok teljes kiirtására.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Matcha-hiány: a kereslet meghaladja a kínálatot

2025. május 22. 08:10

Japánban globális keresletnövekedés okoz matcha-hiányt, miközben a termelés bővítése komoly akadályokba ütközik.

Allergia megelőzése avokádóval – tudományos áttörés?

2025. május 18. 16:10

Egy finn kutatás szerint a terhesség alatti avokádófogyasztás jelentősen csökkentheti a csecsemők ételallergiájának kockázatát.

Vita a bor körül: egészséges vagy sem?

2025. május 11. 16:10

Egy új spanyol kutatás választ adhat arra a kérdésre, hogy a mértékletes borfogyasztás valóban jót tesz-e az egészségnek.

Aranyvessző: természetes gyógyír vagy túlértékelt csodaszer?

2025. május 9. 11:10

Az aranyvessző hazánkban is ismert gyógynövény, amelyet évezredek óta használnak különféle egészségügyi problémák enyhítésére.

Az olasz búzatermelés 15 százalékkal csökkenhet

2022. június 14. 11:34

Az aszály miatt az olaszországi búzatermelés várhatóan 15%-kal esik vissza idén, az időjárás országszerte csökkentette a termést.

Az itáliai szőlőtermesztés fejlődése

2025. május 9. 14:10

Míg Ázsia és Kelet-Európa egyes részein jól dokumentált a szőlőtermesztés története, addig a nyugat-mediterrán térségről keveset tudtunk.

A szárazság veszélybe sodorhatja a hagyományos olasz termékek előállítását

2023. február 25. 05:34

A rendkívüli aszály következményeként akár a nemzeti vízkészlet "adagolása" is szükségessé válhat Olaszországban.

Normalizálódik az olasz gyümölcs- és zöldségexport

2022. augusztus 11. 14:10

2021-ben Olaszország gyümölcs- és zöldségexportja 8,3 százalékkal bővült, és 5,2 milliárd eurót hozott.