6℃ 1℃
április 6. Vilmos, Bíborka, Taksony, Celesztin
Életmód, gasztronómia

Fehér árvacsalán: egy hasznos gyomunk

Agrofórum Online

A legtöbben a fehér árvacsalánra gyomként gondolnak. Most egy másik megvilágításban szeretnék szólni a fehér árvacsalánról, mint hasznos gyógynövényről és hasznos gyomról!

Ázsiában és Európában is igen elterjedt gyomnövény, talán csak a mediterrán tájakon nem fordul elő. Az Alföld kivételével hazánkban is igen elterjedt.

Mivel évelő növényről van szó, így ahol megtelepszik, hamar el is terjed gyökértörzsével. Elágazó gyökértörzse vízszintesen terjed a talajban, maga a növény 20-60 cm magas.

Ehető virágai gyakori gyógytea-alapanyagok. Érdekessége, hogy virágait régen hajszőkítésre használták.

Mire jó a fehér árvacsalán?

Kicsit megelőlegeztem egy pár gondolatot róla, hogy egy igen hasznos gyógynövényről van szó, amit gyomként kezelünk mégis még mindig. Talán Maria Treben vagy Szabó György neve sem véletlenül kerül elő, ha a növény nevét beírjuk a keresőbe, elképesztő mennyiségű jó tartalom és leírás van róla.

Népi gyógyászatban az árvacsalánról a hugyúti fertőzéseknél és emésztési problémáknál lehet olvasni. Érdekessége az álmatlanság elleni javasoltsága is, ezek mind népgyógyászati megfigyelések. Maria Treben például visszérpanaszokra is javasolta.

Fehér árvacsalán (fotó: https://pixabay.com/hu/photos/fehér-árvacsalán-fehércsalán-virág-1365861/)

Nézzük tudományosabb oldalról! A fehér árvacsalán drogja, tehát hasznos része a pártája (Lami albi flos), valamint a virágos hajtása (Lami albi herba). Hatóanyagai közül a lamalbidot lehetne kiemelni, ami egy iridoid-glikozid. Van mellette falvonoidokból és fenolkarbonsavakból is.

Első körben ha a hatóanyagoknak nézünk utána, akkor válik világossá valós haszna, mert ott már komoly orvosi kutatások bizonyítják a benne található hatóanyagok értékét.

A növény fő hatóanyagai közé tartozik még az asparagin, a cseranyagok sokasága, a szaponinok, glikozidok, illóolaj és egy szintén ismerős növényi alkotó a kaolin is, de ott van még a hisztamin, metilamin, tiramin és tannin is.

Külsőleg vagy belsőleg fogyasztható?

Természetesen orvosi diagnózis nélkül és valós, alátámasztott szakmai háttér nélkül tanácsokat nem osztogatunk, de kikérhetjük orvosunk véleményét a népgyógyászati javallatok alapján.

Ülőfürdőnek aranyér kezelésében is vannak feljegyzések, de ekcéma esetén is használták már borogatásokhoz eredményesen.

Hatóanyagaiból ismerhetően vérhígító hatású, ez ellenjavallt lehet bizonyos gyógyszerek szedése esetében, de teáját vérnyomáscsökkentőként javasolják természetgyógyászok. Itt is fontos megjegyezni, hogy minden esetben ki kell kérni a kezelőorvos véleményét ez ügyben, és a cikk csak tényfeltáró és informatív, nem minősül orvosi javaslatnak!

Gyom vagy gyógynövény a fehér árvacsalán?

Ezek alapján, amit fentebb összegyűjtöttem aromanövények és gyógynövények témájú egyetemi tanulmányaimból, remélem sikerült rávilágítani arra, hogy a bennünket körbevevő világ sokkal érdekesebb és több annál, minthogy növényeket beskatulyázzunk a gyom vagy hasznos növény kategóriába.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

A kovász „titkos” feladata: ettől válik egészségessé a kenyér a szervezetünk számára

2025. február 27. 16:10

A kovászban probiotikumok és prebiotikumok is megtalálhatók, amelyek az emésztőszervrendszerünkre fejtik ki előnyös hatásukat.

Miért fogyasszunk csírát?

2025. február 27. 08:10

A csíráztatott magvak olyan fogyasztásra szánt zöldségeket jelentenek, amelyeket a növekedés nagyon korai szakaszában takarítottak be.

Így készítsünk kovászt egy hét alatt!

2025. február 26. 13:10

Számos recepttel találkozhatunk, de a legfontosabb kiemelni, hogy a helyes arányok biztosítása elengedhetetlen.

Természetes otthon: illatosítás aromanövényekkel

2025. február 26. 05:40

Az aromanövények nemcsak kellemes illatot biztosítanak, hanem jótékony hatással lehetnek a közérzetünkre is. Nézzük meg, milyen növények segíthetnek természetes módon felfrissíteni otthonunk levegőjét!

Ezért érdemes babért ültetni!

2023. február 22. 05:37

Bár igen lassú növekedésű a babér, ha megszereti a helyét, akkor szép bokor lesz belőle. De emellett sok más értéke is van a babérnak!

A csodálatos ginzeng, amit akár meg is termelhetünk!

2023. március 25. 09:39

Nézzük most meg azt, hogy vajon tudunk-e otthon mi is ginzenget nevelni!

Angyalgyökér: Amit tudni érdemes

2023. február 26. 14:13

Hogyan termesztheti ezt az évelő növényt a kertjében? Milyen tulajdonságai vannak a gyógynövénynek?

A sokoldalú körömvirág: dekoratív természetes talajfertőtlenítő

2025. február 13. 16:10

A szépséges körömvirág talajfertőtlenítő hatása mellett, különféle egészségügyi problémák kezelésére is alkalmas.