Életmód, gasztronómia

Fenyegető vízhiány: a világ nagy tavainak több mint fele kiszárad

Agrofórum Online

A világ nagy tavainak és víztározóinak több mint fele zsugorodott az 1990-es évek eleje óta, főként az éghajlatváltozás miatt, ami fokozza a mezőgazdasági, vízenergia- és emberi fogyasztásra szánt víz miatti aggodalmakat – állapította meg egy friss tanulmány.

Egy nemzetközi kutatócsoport arról számolt be, hogy a világ legjelentősebb édesvízforrásaiban a mennyiség csökkent. Ez Európa és Ázsia közötti Kaszpi-tengertől a dél-amerikai Titicaca-tóig is igaz a közel három évtizeden keresztül végzett munka eredményei alapján. Az évente elvesztett mennyiség mintegy 22 gigatonna. Ez körülbelül 17-szerese az Egyesült Államok legnagyobb víztározójának, a Mead-tónak.

Fangfang Yao, a Virginiai Egyetem felszíni hidrológusa, aki a Science folyóiratban megjelent tanulmányt vezette, azt mondta, hogy a természetes tavak hanyatlásának 56%-át az éghajlat felmelegedése és az emberi fogyasztás okozta, és a felmelegedés „ennek nagyobb hányada”.

A klímatudósok általában úgy gondolják, hogy a világ száraz területei szárazabbak lesznek a klímaváltozás hatására, a nedves területek pedig nedvesebbek lesznek, de a tanulmány még a nedves területeken is jelentős vízveszteséget mutatott ki. „Ezt nem szabad figyelmen kívül hagyni” – mondta Yao.
A tudósok csaknem 2000 nagy tavat vizsgáltak meg műholdas mérésekkel, éghajlati és hidrológiai modellekkel kombinálva.

Megállapították, hogy a fenntarthatatlan emberi használat, a csapadék és a lefolyás változásai, az üledékképződés és a hőmérséklet emelkedése globálisan csökkentette a tavak szintjét, 1992 és 2020 között a tavak 53%-ában csökkent ez az érték. Közel 2 milliárd ember, akik kiszáradó tavak közelében élnek, közvetlenül érintettek, és sok régió szembesült a hiányokkal az elmúlt években.

A tudósok régóta hangsúlyozzák, hogy meg kell állítani a globális felmelegedést 1,5 Celsius-foknál, hogy elkerüljük az éghajlatváltozás legkatasztrófálisabb következményeit. A világ jelenleg 1,1 fok körüli mértékben melegszik.

A tanulmány szerint a fenntarthatatlan emberi használat miatt kiszáradtak a tavak, mint például a közép-ázsiai Aral-tó és a közel-keleti Holt-tenger.

A tavak egynegyedében megemelkedett a vízszint, gyakran a távoli területeken, például a Belső-Tibeti-fennsíkon végzett gátépítések eredményeként.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mi legyen a barackkal? Tippek a kajszi otthoni feldolgozásához

2025. július 12. 16:10

A friss barack gyorsan romlik, de szerencsére sokoldalú gyümölcs: mutatjuk, hogyan és mire dolgozhatjuk fel a nyár egyik legnépszerűbb termését.

5 ok, amiért a levendula nélkülözhetetlen otthon

2025. július 3. 16:10

A levendula nem csak illatos virág: nyugtat, szépít, fűszerez, és molyűzőként is működik – valódi kincs a háztartásban és a kertben is.

Diéta alatt is lehet gyümölcsöt enni – mutatjuk, hogyan

2025. június 30. 16:10

Nem minden gyümölcs emeli meg hirtelen a vércukorszintet – mutatjuk, melyeket és hogyan fogyassza IR vagy diéta mellett is biztonsággal!

A borsmenta, ami megmenti a nyári kánikulától

2025. június 29. 14:10

A borsmenta hűsít, frissít és gyógyít: mutatjuk, hogyan használja italban, borogatásként, vagy akár aromaterápiában a nyári hónapokban!

Csomagolóanyag növényekből

2022. július 6. 16:40

Szerkezetének köszönhetően az új műanyag kémiailag is újrahasznosítható.

Támogatni kell a gazdákat az éghajlatváltozás megfelelő kezeléséhez

2019. szeptember 25. 11:35

Nagy István arra tett javaslatot, hogy ne engedjenek Európán kívülről behozni olyan termékeket, amelyek előállítása nagy mértékben elősegíti a klímaváltozás negatív hatásait.

Évente 10 millió hektár erdő tűnik el - határozott fellépést sürgetnek

2020. július 25. 13:24

A FAO által közzétett jelentés szerint 1990 óta mintegy 420 millió hektárnyi erdőterület tűnt el. Bár az erdőirtás mértéke az elmúlt három évtizedben csökkent, évente így is mintegy 10 millió hektár tűnik el.

A kukorica az éghajlatváltozás tükrében

2018. december 31. 05:36

Az éghajlatváltozás már hazánkban is érezhető jelenség. A kukorica termesztése szempontjából a hőmérséklet emelkedését akár pozitív hatásnak is elkönyvelhetnénk, ugyanakkor a csapadék szélsőséges eloszlása, a hőhullámok és aszályos időszakok gyakoribb megjelenése már árnyalja ezt a képet.