6℃ -2℃
február 5. Ágota, Ingrid, Etelka, Léda
Életmód, gasztronómia

Fenyegető vízhiány: a világ nagy tavainak több mint fele kiszárad

Agrofórum Online

A világ nagy tavainak és víztározóinak több mint fele zsugorodott az 1990-es évek eleje óta, főként az éghajlatváltozás miatt, ami fokozza a mezőgazdasági, vízenergia- és emberi fogyasztásra szánt víz miatti aggodalmakat – állapította meg egy friss tanulmány.

Egy nemzetközi kutatócsoport arról számolt be, hogy a világ legjelentősebb édesvízforrásaiban a mennyiség csökkent. Ez Európa és Ázsia közötti Kaszpi-tengertől a dél-amerikai Titicaca-tóig is igaz a közel három évtizeden keresztül végzett munka eredményei alapján. Az évente elvesztett mennyiség mintegy 22 gigatonna. Ez körülbelül 17-szerese az Egyesült Államok legnagyobb víztározójának, a Mead-tónak.

Fangfang Yao, a Virginiai Egyetem felszíni hidrológusa, aki a Science folyóiratban megjelent tanulmányt vezette, azt mondta, hogy a természetes tavak hanyatlásának 56%-át az éghajlat felmelegedése és az emberi fogyasztás okozta, és a felmelegedés „ennek nagyobb hányada”.

A klímatudósok általában úgy gondolják, hogy a világ száraz területei szárazabbak lesznek a klímaváltozás hatására, a nedves területek pedig nedvesebbek lesznek, de a tanulmány még a nedves területeken is jelentős vízveszteséget mutatott ki. „Ezt nem szabad figyelmen kívül hagyni” – mondta Yao.
A tudósok csaknem 2000 nagy tavat vizsgáltak meg műholdas mérésekkel, éghajlati és hidrológiai modellekkel kombinálva.

Megállapították, hogy a fenntarthatatlan emberi használat, a csapadék és a lefolyás változásai, az üledékképződés és a hőmérséklet emelkedése globálisan csökkentette a tavak szintjét, 1992 és 2020 között a tavak 53%-ában csökkent ez az érték. Közel 2 milliárd ember, akik kiszáradó tavak közelében élnek, közvetlenül érintettek, és sok régió szembesült a hiányokkal az elmúlt években.

A tudósok régóta hangsúlyozzák, hogy meg kell állítani a globális felmelegedést 1,5 Celsius-foknál, hogy elkerüljük az éghajlatváltozás legkatasztrófálisabb következményeit. A világ jelenleg 1,1 fok körüli mértékben melegszik.

A tanulmány szerint a fenntarthatatlan emberi használat miatt kiszáradtak a tavak, mint például a közép-ázsiai Aral-tó és a közel-keleti Holt-tenger.

A tavak egynegyedében megemelkedett a vízszint, gyakran a távoli területeken, például a Belső-Tibeti-fennsíkon végzett gátépítések eredményeként.

Agrofórum Hírlevél
Iratkozzon fel az Agrofórum hírlevélre!

A feliratkozást követően a rendszer egy megerősítő emailt fog küldeni a megadott email címre. Ha nem érkezne meg a levél, kérjük nézze meg a spam vagy Gmail esetén a Promóciók és az Összes levél mappát.

Mégsem egészséges a görög joghurt?

2025. február 3. 16:10

Mint sok más joghurt, a görög joghurtok is tartalmaznak zselatint, amelyet állati bőr, inak, ínszalagok vagy csontok főzésével állítanak elő.

Elfeledett farsangi ételek

2025. február 2. 10:10

A farsanghoz kapcsolódó hagyományok és hiedelmek valóban gazdag örökséget alkotnak nemcsak Magyarországon, hanem világszerte is.

A jövő antibiotikumai hatástalanok lesznek a baktériumokkal szemben

2025. február 1. 16:10

Az új antibiotikumokat a fejlesztők gyakran úgy hirdetik, hogy nem alakul ki ellenük rezisztencia. Azonban ezt az állítást a rezisztencia-mentességről ritkán támasztják alá meggyőző adatok.

Tilos lesz reklámozni egyes élelmiszereket

2025. január 31. 16:10

A reklámtilalom alá eső élelmiszerek népszerűek a fogyasztók körében. A listán szereplő termékek sokak számára lehetnek meglepőek.

A víz fontossága - a talaj hazánk legnagyobb víztározója

2022. augusztus 11. 06:37

A talaj termékenységét, a növényi produkciót (biomasszát) korlátozó tényezők nagy része közvetlenül vagy közvetve a talaj vízháztartásával kapcsolatos.

A pénzügyi cégek nem hajlandók támogatni az új erdőirtási törvényt

2023. szeptember 18. 10:10

Az Európai Bizottság közölte, hogy a pénzügyi cégek nem támogatják az EU új erdőirtásról szóló törvényét.

Spanyolország az aszályos jövővel szemben középkori megoldásokhoz folyamodik

2023. augusztus 2. 14:10

A Dél-Európán végigsöprő extrém hőség újabb figyelmeztetés volt arra, hogy az éghajlatváltozás milyen kihívások elé állítja Spanyolországot.

Szibéria a szemünk láttára válik mezőgazdasági nagyhatalommá?

2024. november 11. 07:10

A globális felmelegedésnek rengeteg vesztese van, de akadhat néhány nyertese is. Mi várható Oroszországban?